Reklama

Siły zbrojne

Indyjsko-izraelska tarcza przeciwlotnicza. „Jeden pocisk, dwa systemy”

Fot. IAI.
Fot. IAI.

Indyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu próby systemu przeciwlotniczego MR-SAM, budowanego we współpracy z Izraelem. Naziemne i nawodne systemy przeciwlotnicze Indii będą najprawdopodobniej wykorzystywać ten sam pocisk powierzchnia-powietrze.

Zgodnie z komunikatem zakres testu objął wykonanie strzelania rakietowego do celu – bezzałogowego statku powietrznego na poligonie w rejonie Odisha. Pocisk był kierowany radarowo. Próba przebiegła pomyślnie.

Resort obrony Indii podkreśla, że zestaw przeciwlotniczy MR-SAM opracowano wspólnie przez IAI oraz DRDO, przy udziale innych krajowych przedsiębiorstw – w tym także z sektora prywatnego. System ma stanowić element naziemnej osłony przeciwlotniczej, zapewnianej przez pododdziały sił powietrznych Indii.

Czytaj więcej: Barak 8 dla Miecznika? Izraelska prezentacja w Gdyni.

Według dostępnych informacji zarówno indyjski program LR-SAM, rozwijany dla marynarki wojennej, jak i MR-SAM, budowany z myślą o naziemnych pododdziałach OPL sił powietrznych, są oparte o ten sam rakietowy pocisk przeciwlotniczy typu Barak 8. Władze Indii podjęły decyzję o budowie naziemnych i nawodnych systemów przeciwlotniczych średniego/dalekiego zasięgu w ramach transferu technologii, z użyciem jednego pocisku rakietowego.

System rakietowy Barak 8 jest oparty o rakiety kierowane radarowo, o zasięgu 70 km. Powstał z myślą o zwalczaniu aerodynamicznych celów powietrznych – samolotów, śmigłowców, BSL, ale też pocisków manewrujących na niskim pułapie, w tym naddźwiękowych. Według producenta ma on być zdolny do odpierania zmasowanego ataku środkami napadu powietrznego.

System Barak 8 jest oferowany polskiej Marynarce Wojennej jako uzbrojenie okrętów nawodnych – przede wszystkim jednostek obrony wybrzeża Miecznik.

Reklama

Komentarze (4)

 1. jacki

  a w Polsce tradycyjnie wywaza sie juz otwarte drzwi

 2. Mały czołg Grubera

  A może by tak ze 20 baterii NASAMS ze zintegrowanym Barak 8, i opracowywanym Barak 8 ER, zamiast wydawania miliardów na Wisłę?

  1. ehh

   To twoja propozycja nie kosztowałaby miliardów? śmiem wątpić

 3. Marek

  Walić Wisłę i na gwałt kupować systemy do Narwi oparte o takie właśnie efektory. 70 km zasięgu w zupełności wystarczy, o ile będzie dostateczna liczba baterii.

 4. Afgan

  MACIE OTO SYSTEM "NAREW". PROSZĘ ZOBACZYĆ JAK TO SIĘ ROBI! JAK KTOŚ CHCE TO POTRAFI..............

Reklama