Reklama

Siły zbrojne

Indyjski myśliwiec Tejas LCA opóźniony. Program trwa ponad 30 lat

Fot. Ashwin Kumar/flickr/CC-BY-SA 2.0.
Fot. Ashwin Kumar/flickr/CC-BY-SA 2.0.

Myśliwiec Tejas LCA rozwijany przez przemysł zbrojeniowy Indii najprawdopodobniej nie osiągnie pełnej zdolności operacyjnej do końca bieżącego roku. Oznacza to kolejne opóźnienie w trwającym od lat 80. XX wieku programie.

Jak donosi Defense News, lekkie samoloty bojowe najprawdopodobniej nie otrzymają pełnej zgody na wejście do służby operacyjnej (Full Operational Clearance) w ciągu roku 2014. Pierwotnie stosowne próby miały być prowadzone na sześciu samolotach, jednak produkcja pięciu z nich nie została jeszcze zakończona.

Według Defense News samoloty Tejas będą  gotowe do działań operacyjnych nie wcześniej niż za dwa lata, choć zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami powinny one zostać w pełni dopuszczone do służby liniowej już w bieżącym roku. Opóźnienia mogą dotyczyć także wersji rozwojowej Tejas Mk2, w założeniu charakteryzującej się większym udźwigiem i zdolnością do osiągania naddźwiękowej prędkości bez dopalania (supercruise). Wariant rozwojowy LCA będzie także wyposażony w radiolokator z anteną aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA). Myśliwce Tejas Mk2 najprawdopodobniej nie zostaną jednak wprowadzone do linii wcześniej, niż w 2020 roku.

LCA (Light Combat Aircraft) to program lekkiego naddźwiękowego samolotu bojowego, rozwijanego w Indiach od lat 80. XX wieku, głównie w celu opracowania następcy dla myśliwców MiG-21. Władze Indii zamierzają według dostępnych informacji zakupić ponad 200 maszyn Tejas obydwu wersji, które będą stanowić trzon sił powietrznych wraz z myśliwcami Su-30MKI i samolotami pozyskanymi w ramach programu MMRCA. W tym ostatnim wypadku najprawdopodobniej będą to francuskie Rafale, lecz sprawa nie została jeszcze ostatecznie przesądzona.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Rafofall

    Skoro tak długo dopieszczają konstrukcję... ;] ... to będzie najlepszy myśliwiec świata.