Siły zbrojne
Indyjski myśliwiec Tejas LCA opóźniony. Program trwa ponad 30 lat
Myśliwiec Tejas LCA rozwijany przez przemysł zbrojeniowy Indii najprawdopodobniej nie osiągnie pełnej zdolności operacyjnej do końca bieżącego roku. Oznacza to kolejne opóźnienie w trwającym od lat 80. XX wieku programie.
Jak donosi Defense News, lekkie samoloty bojowe najprawdopodobniej nie otrzymają pełnej zgody na wejście do służby operacyjnej (Full Operational Clearance) w ciągu roku 2014. Pierwotnie stosowne próby miały być prowadzone na sześciu samolotach, jednak produkcja pięciu z nich nie została jeszcze zakończona.
Według Defense News samoloty Tejas będą gotowe do działań operacyjnych nie wcześniej niż za dwa lata, choć zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami powinny one zostać w pełni dopuszczone do służby liniowej już w bieżącym roku. Opóźnienia mogą dotyczyć także wersji rozwojowej Tejas Mk2, w założeniu charakteryzującej się większym udźwigiem i zdolnością do osiągania naddźwiękowej prędkości bez dopalania (supercruise). Wariant rozwojowy LCA będzie także wyposażony w radiolokator z anteną aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA). Myśliwce Tejas Mk2 najprawdopodobniej nie zostaną jednak wprowadzone do linii wcześniej, niż w 2020 roku.
LCA (Light Combat Aircraft) to program lekkiego naddźwiękowego samolotu bojowego, rozwijanego w Indiach od lat 80. XX wieku, głównie w celu opracowania następcy dla myśliwców MiG-21. Władze Indii zamierzają według dostępnych informacji zakupić ponad 200 maszyn Tejas obydwu wersji, które będą stanowić trzon sił powietrznych wraz z myśliwcami Su-30MKI i samolotami pozyskanymi w ramach programu MMRCA. W tym ostatnim wypadku najprawdopodobniej będą to francuskie Rafale, lecz sprawa nie została jeszcze ostatecznie przesądzona.
Rafofall
Skoro tak długo dopieszczają konstrukcję... ;] ... to będzie najlepszy myśliwiec świata.