Siły zbrojne

Indyjska marynarka wybrała Seahawki

Fot. US DoD
Fot. US DoD

Indyjska marynarka wojenna wybrała śmigłowiec SH-60B Seahawk jako podstawową maszynę pokładową do zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych. Obecnie rozpoczęto negocjacje z firmą Sikorsky, dotyczące dostawy 16 śmigłowców z opcją na kolejne 8 oraz pełnym wsparciem eksploatacji. Drogę do sukcesu Amerykanom otworzyła eliminacja przez władze indyjskie jedynej konkurencyjnej wobec nich oferty dotyczącej maszyn NH90.

Prawdopodobnie był to skutek afery łapówkowej związanej z zakupem przez Indie śmigłowców AW101 Merlin dedykowanych przewozowi VIP. AgustaWestland posiada 32% udziałów w konsorcjum NHIndustries, które powołano dla produkcji maszyn NH90. Indyjska marynarka wojenna zdecydowała na początku listopada odrzucić ofertę NHIndustries przed oficjalnym otwarciem kopert, czyli nie znając warunków. Decyzja ta, mająca podłoże polityczno-prawne, a nie techniczne czy ekonomiczne, pozostawiła na placu boju jedynie koncern Sikorsky Aviation z ofertą SH-60B Seahawk.

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem strony Indyjskiej dokonano wyboru tej propozycji i trwają obecnie negocjacje dotyczące dostawy 16 śmigłowców z opcją na kolejne 8, jak również pełną obsługę szkoleniową i logistyczną. Transakcja ta otworzy amerykanom drogę do sprzedaży niemal 150 maszyn morskich za sumę około 3 mld dolarów.

Indyjska marynarka wojenna planuje w najbliższych latach zakup co najmniej 124 wielozadaniowych śmigłowców pokładowych, posiadających opcję ZOP, maszyn wczesnego ostrzegania oraz transportowych i desantowych.

Zaoferowany indyjskiej marynarce wariant śmigłowca S-70B wyposażony jest w awionikę o otwartej architekturze zintegrowanej z sonarem i radarem 360 stopni. Maszyna może być uzbrojona w rakiety powietrze-woda i torpedy lotnicze. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.