Reklama

Siły zbrojne

Indie zamawiają estońskie lądowe bezzałogowce

THeMIS
Autor. Milrem Robotics

Indyjska armia pozyskała lądowe bezzałogowce THeMIS od estońskiego przedsiębiorstwa Milrem Robotics, które w ostatnich latach jest wybierane przez coraz większą ilość krajów jako dostawca bezzałogowych platform lądowych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Minister Obrony Indii Ajay Bhatt powiedział w czasie trwającej sesji tamtejszego parlamentu, że Indie przez ostatnie trzy lata pozyskiwały m.in. bezzałogowy pojazd lądowy TheMIS, amunicję krążącą oraz karabiny maszynowe kal. 7,62x51 mm. Powiedział również, że Indie wyeksportowały nieokreślonego typu karabiny snajperskie kal. 7,62 mm.

„Dodanie THeMIS do armii indyjskiej zapewniłoby znaczny wzrost ich możliwości. Jego wszechstronność i zaawansowana technologia sprawiają, że jest cennym dodatkiem do arsenału każdego wojska i już udowodnił swoją skuteczność na polu bitwy. Jest prawdopodobne, że THeMIS będzie używany w różnych misjach armii indyjskiej, w tym do zadań rozpoznawczych, obserwacyjnych, transportowych i logistycznych" – wyjaśnił starszy oficer armii indyjskiej.

Reklama

Czytaj też

THeMIS to bezzałogowa, zdalnie sterowana platforma gąsienicowa o nośności 750 kg napędzana systemem hybrydowym złożonym z silników diesla i elektrycznych. Całość napędu i sterowanie znajduje się w modułach bocznych, które obiegają gąsienice. Pomiędzy nimi umieszczona jest platforma, mogąca służyć do transportu ładunków lub sprzętu specjalnego, a nawet uzbrojenia.

Czytaj też

Pojazd może poruszać się do 10 godzin, w tym około 90 minut w trybie „cichym", gdy wykorzystuje tylko napęd elektryczny. Prędkość maksymalna to około 35 km/h a zasięg zależy od warunków terenowych, gdyż sterowanie pojazdem jest realizowane przez operatora droga radiową. Oprócz sterowania pojazdem, jego sensorami i systemem uzbrojenia, możliwe jest również transmitowanie zebranych przez niego danych, np. w postaci obrazu, do odpowiednich systemu dowodzenia. TheMIS jest użytkowany przez 16 krajów, w tym 8 wchodzących w skład NATO: Francję, Niemcy, Hiszpanię , Estonię, Holandię, Wielką Brytanię , USA i Norwegię.

Czytaj też

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (2)

  1. andys

    To jest produkt dla takich mało ambitnych, albo gospodarczo małych państw. Proste , ale potrzebne dla wszystkich systemy drugiej ważności. To , co napisałem, nie jest obraźliwe, warto próbować , każdy niech ma szeroko otwarte oczy, nawiązane kontakty., niech produkuje co potrafi i potrafi sprzedać. Najważniejsze, dać ludziom pracę oraz pokazać w świecie swoje istnienie.

    1. HataKumba

      Dla mało ambitnych? Zaskocz mnie i wymień jakikolwiek wyrób polskiego przemysłu zbrojeniowego zakupiony przez armie 15 krajów ... Autonomiczne uzbrojenie to przyszłość pola walki. Czym się podniecamy - Piorun? Na razie poza naszymi tylko 3 kraje. Krab? Ukraina i my - zresztą niestety w Krabie polski jest tylko Topaz. Wieża, podwozie, silnik, armata -wszystko licencje lub zakup.

  2. Gąsiennice to dobry wybór do poruszania się po niekoniecznie czystych ulicach Mumbaju (tzw. "designated sitting streets").

Reklama