Reklama

Siły zbrojne

Indie zakupiły Spike LR

Strzelanie polskiego Spike-LR. Fot. st. szer. Łukasz Kermel/17 WBZ.
Strzelanie polskiego Spike-LR. Fot. st. szer. Łukasz Kermel/17 WBZ.

Minister Obrony Indii poinformował, że podjęto decyzję o pozyskaniu w trybie pilnej potrzeby operacyjnej, kierowanych pocisków przeciwpancernych 5. generacji Spike-LR.

Ze względu na tryb pozyskania, pominięta została zwykła w tej sytuacji procedura przetargowa. Decyzję podjęto w kwietniu br. podczas, odbywającej się raz na dwa lata, konferencji dowódców wojskowych najwyższego szczebla. Przyznane niedawno zastępcom szefów sztabu sił zbrojnych tego kraju uprawnienia, pozwalają na zakup sprzętu wojskowego do wartości niż 5 mld rupii (ok. 70 mln USD) w sytuacji "pilnej potrzeby operacyjnej". Dowódcy mają jednak obowiązek poinformować o zakupie ex ante. Dokładna ilość zakupionych pocisków, wyrzutni oraz wartość kontraktu nie zostały ujawnione, nieoficjalnie mówi się jednak o 12 wyrzutniach i 260 pociskach.

Należy pamiętać, że jest to już drugie podejście Indii do pozyskania pocisków tego typu. W listopadzie 2017 r. doszło do zerwania znacznie większego kontraktu zawartego na szczeblu rządowym. Zakładał on import 5500 pocisków, 275 wyrzutni oraz transfer technologii pozwalający na budowę dalszych 30 000 pocisków na licencji w zakładach państwowych Bharat Dynamics Limited (BDL). Wartość umowy miała wynieść około 1 miliarda USD. Pewnym sygnałem, że Indie czynią próby pozyskania Spike'ów. Były też próbne strzelania z pocisków tego typu w Szkole Piechoty w Madhii, w których brało udział najwyższe dowództwo wojsk lądowych z szefem sztabu wojsk lądowych, generałem Bipinem Rawatem, włącznie.

Spike-LR jest pociskiem przeciwpancernym z głowicą tandemową zaprojektowanym i produkowanym przez izraelską firmę Rafael Advanced Defense Systems.  Może być odpalany w trybie zablokowania na cel po odpaleniu (LOAL-Lock-On After Launch), a jego lot może sterowany za pomocą światłowodu lub bezprzewodowo. Może być odpalany z wyrzutni przez żołnierzy, z platform lądowych lub morskich lub  śmigłowców. Jego zasięg wynosi do 5500 m, a zdolność penetracji pancerza wynosi ponad 700 mm RHA (Rolled Homogeneous Armor - jednorodnego walcowanego pancerza).

Reklama

Komentarze (8)

 1. Marek1

  Na horyzoncie ?? ;)) Baaaardzo ten horyzont odległy ;)). Na horyzoncie to nadal tkwi ten nieszczęsny ppk Pirat(przerobiony i wykastrowany z prekursora ukraiński Korsarz). Tak czy siak WP czeka od lat na wzmocnienie b. kiepskich obecnie zdolności ppanc. i zapewne poczeka jeszcze lat parę, bo dla MON to NIC pilnego jak widać. Ps. Cena CLU(mechanizm startowo-celowniczy) dla ppk Spike-LR to ok 160 tys. USD. Sam ppk - pocisk(rakieta) z Mesko kosztuje ok 95 tys. USD. W ppk Spike-LR(efektor) z Mesko jest NIE więcej jak 20-30% rodzimych komponentów, więc NIE konfabuluj proszę.

 2. ;)

  Indie rakiety, Pakistan kody źródłowe ;) Biznes to biznes.

 3. Marek L.

  Spike LR, oraz LR-2, ma RÓWNIEŻ możliwość funkcji ataku za pomocą "top-attack" ....

 4. Davien

  Na razie to Moskit jest w postaci makiety i modeli odpalanych do testów. Generalnie to taka nieco gorsza kopia Spike LR a co wyjdzie, zobaczymy choć wygląda ciekawie.

 5. MAZU

  "Import 5500 pocisków, 275 wyrzutni oraz transfer technologii pozwalający na budowę dalszych 30 000 pocisków na licencji" za ok. 1 mld USD. Taka umowa na pociski Spike-LR jest Polsce potrzebna. M

  1. Ernst Junger

   Jeśli Zssw-30 trafi na Rosomaki to przydałyby się te Lr2. Dwa spike'i mieszczą się na wieży gotowe do odpalenia plus cztery na podwoziu. Pierwotnie miało być 208 Rosomaków z Zssw-30, czyli wychodzi co najmniej 1248 sztuk spike'ów plus coś do ćwiczeń. Wieża pomyślnie przechodzi testy i w przyszłym roku będzie gotowa do produkcji, zatem co najmniej 2 lata przed Borsukiem.

  2. Davien

   MAZU, dla twojej wiadomości: kontrakt został zerwany bo Izrael odmówił transferu technologii.

 6. Dropik

  Tymczasem Niemcy kupują 3000 w wersji Sr

 7. Marek1

  Na zdjęciu nad artykułem izraelski żołnierz z ppk Spike-SR(short range). Też NIE MAMY go w WP ...

 8. SZARIK

  Na zdjęciu widzimy izraelskiego żołnierza strzelającego ppk SPIKE SR , a w artykule mowa jest o zakupie ppk SPIKE LR. SPIKE SR ma masę ok. 9 kg , zasięg do 1,5 km i może być przenoszony przez jednego żołnierza. Kosztuje ok. 75% ceny SPIKE LR , mając 3 razy krótszy zasięg ale za to jest świetnym ppk dla lekkich wojsk desantowych.

  1. ciekawy

   a czy LR ma zasięg 5500 m czy LR 2 ?

  2. professional soldier

   LR 2. LR to zasięg od 200 m do 4000 m. Widać, że autor artykułu coś o czymś słyszał, tylko za bardzo nie wie co i o czym.

  3. Davien

   LR2, Spike LR ma zdaje sie do 4km.

Reklama