Reklama

Siły zbrojne

Indie: Su-30 uzbrojone w broń atomową?

Rosyjski Su-30. fot. mil.ru
Rosyjski Su-30. fot. mil.ru

Amerykańscy analitycy udowadniają, że zmodernizowane samoloty Su-30MKI mogą mieć możliwość przenoszenia rakiet uzbrojonych w głowice nuklearne.

Wprowadzenie nowego rodzaju uzbrojenia do indyjskiego lotnictwa ma być częścią polityki odstraszania Indii, skierowanej szczególnie mocno w kierunku Chin. Pomóc w tym według Amerykanów ma flota czterdziestu dwóch zmodernizowanych samolotów Su-30MKI, które przystosowano do przenoszenia ponaddźwiękowych pocisków BrahMos (opracowanych we współpracy indyjsko-rosyjskiej).

Nie wiadomo jednak, o jakich pociskach-nosicielach myśleli Amerykanie mówiąc o pokładowej broni atomowej. Prawdopodobnie chodzi o rakietę BrahMos, która jest jednym z najszybszych pocisków manewrujących na świecie (prędkość około 3 Mach). Nie przeszkadza w tym fakt, że była ona budowana jako uzbrojenie przeciwokrętowe, ponieważ już przetestowano możliwość jej wykorzystania do zwalczania celów lądowych.

Według amerykańskich analityków, łącząc możliwości rakiety BrahMos i samolotów Su30MKI (o zasięgu 1800 km) uzyskuje się możliwość atakowania celów znajdujących się w centrum Chin lub w całym Pakistanie. Docelowo Indie mają pozyskać 282 maszyny tego typu.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Gość

  Jakie dodatkowe warunki musi spełnić samolot żeby można było mówić o zdolności do przenoszenia broni jądrowej?

 2. marek!

  szkoda,ze Masz racje.....i zeby tylko Polske....najbardziej "zabawne" jest TO, ze i Rosja i Francja (nawet razem) ....do tego Chiny, Korea, PI,......"dziwna wojna" na Ukrainie....a my pokazujemy sobie z Rosja jezyki, licytujemy sie o historie, NATO i UE ublewa, sojusznicy sie rozbrajaja.....Elity polityczne u nas dyskutuja, ZZ manifestuja...Polacy emigruja....wystarczy mala iskra, zeby ten kociol wy....bal. KTO i CZYM bedzie bronil RZECZYPOSPOLITEJ? MAMY SIE MODLIC???.......

  1. OMEN

   Taa... "MAMY SIĘ MODLIĆ???" To nie zaszkodzi. Ale trzeba się dobrze uzbroić, powiększyć armię do min.180 tys.(75 tys.zawodowych, reszta z poboru).

  2. jasio

   Na razie to polecam ziółka uspokajające, pomagają na histerię...

 3. kzet69

  Wątpię by Indie posiadały technologię niezbędną do miniaturyzacji głowicy nuklearnej do rozmiarów, które mogłaby przyjąć ta rakieta.

 4. jeżeli już

  Amerykanie jak zwykle zapominają o najlepszych celach dla hinduskich Brahmosów z Su-30MKI - przed nimi praktycznie bezbronnych baz strategicznych bombowców na Diego Garcii i V Floty na Bahrajnie, a tak z ciekawości które klasztory w Tybecie miałyby być ich celem, (po prostu do najbliższego większego miasta w Chinach Kunmingu nie doleciałyby w obie strony) i to podczas tylko możliwego dla pseudoanalityków z Dzikiego Zachodu napadu Hindusów na silniejsze państwo tego samego antyamerykańskiego sojuszu gospodarczego na dodatek używającego podobnego uzbrojenia na swoich Su-30MKK, które dla odmiany bez problemu dolecą do całej doliny Gangesu z Delhi i Kalkutą.

 5. antyUSA

  Gdyby Hindusi kupili maszyny amerykańskie to brak kodów źródłowych systemu kierowania ogniem uniemożliwiłaby takie modernizacje... My do F-16 nawet nie możemy załadować amunicji 20mm o innych charakterystykach balistycznych niż amerykańska i musielibyśmy żebrać o zgodę w USA i słono płacić za przeprogramowanie SKO.

  1. Adios

   przenieś się chłpie do raju na ziemi tj. FR tam będziesz miał wszystko jak trzeba. Ten bełkot o tym jak to USA jest złe, może rozpowszechniać tylko ktoś kto bladego pojęcia nie ma jak funkcjonuje świat. Ja pamiętam jak to bracia ze wschodu nam wszystko dawali za darmo…. BTW zobacz jakie kwoty płaciliśmy naszym wschodnim braciom do końca lat 50 a i potem nie było wcale jakoś dużo lepiej. Chcesz żyć w raju - jedź za naszym aktorem Pawłem D. do kraju dobrobytu. Wszystkiego dobrego na nowej drodze życia.

 6. Kamil

  Coś pięknego:) 282 SU30 i chyba ponad 100 Rafaelów. Zoraliby Polskę.

  1. Tantal

   Przelicz sobie te ilości na populację ;p

  2. xawer

   To dla ciebie piękne, że "zoraliby Polskę"?

  3. bob

   wystarczyłoby 100 Rafale

Reklama