Reklama

Siły zbrojne

Indie poszukują pojazdów rozpoznawczych

Czy poszukiwanym lekkim KTO będzie Kestrel/WhAP?
Czy poszukiwanym lekkim KTO będzie Kestrel/WhAP?
Autor. TATA Motors

Według The Tribune i serwisu ArmyRecognition, armia indyjska planuje nabyć około 800 lekkich kołowych transporterów opancerzonych do operowania w zróżnicowanych środowiskach.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zapytanie o informacje (RFI), pierwszy etap procedury przetargowej, zostało wydane w piątek, 1 lipca, w celu ustalenia kategorii zamówienia i zidentyfikowania prawdopodobnych indyjskich dostawców zdolnych do podjęcia wspomnianego projektu i dostarczenia wspomnianych pojazdów w ciągu 36 miesięcy od daty przyznania kontraktu, donosi The Tribune. Armia chce co roku kupować 300 takich pojazdów, zsynchronizowanych z inicjatywami „Make in India" i „Atmanirbhar Bharat". RFI wymienia dwie różne wersje LAMV: jedną z podstawowymi funkcjami, a drugą z bardziej złożonymi, z których każda ma własny zestaw wymagań technicznych.

Czytaj też

Pojazdy te mają być rozmieszczone w zróżnicowanym środowisku m.in. na terenach równinnych czy tych znajdujących się na dużych wysokościach pokrytych śniegiem obszarów wschodniego Ladakhu i północnego Sikkimu. Oznacza to, że wozy powinny odznaczać się dużymi możliwościami wyszukiwania i rozpoznawania obiektów o różnej sygnaturze, najpewniej mają one posiadać także możliwość kooperowania z dronami. Wersja zaawansowana powinna zawierać zintegrowany system namierzania i obserwacji, który może składać się z ciągłego bezzałogowego systemu nadzoru, drona obserwacyjnego i amunicji krążącej do trafienia celów.

Reklama

Czytaj też

Wersja podstawową ma stanowić pojazd o poziomie ochrony I wg STANAG 4569A i być uzbrojony w karabin maszynowy 7.62 mm, znajdujący się w obrotnicy lub lekkiej wieżyczce. Wóz powinien posiadać rozkładany maszt, na którym będą znajdować się urządzenia rozpoznawcze. Załogę mają stanowić przynajmniej 4 osoby, a sam pojazd powinien móc przewozić 1250 kg ładunku. Zasięg został określony na 400 km po drodze utwardzonej lub 200 km w terenie. Wersja cięższa powinna posiadać jako uzbrojenie główne wielkokalibrowy karabin maszynowy 12.7 mm (z zapasem 1500 naboi), umieszczony w zdalnie sterowanym stanowisku. Jego ładowność określono na minimum 2000 kg. Odporność pancerza pojazdu ma odpowiadać poziomowi II wg STANAG 4569A.

Reklama

Komentarze (1)

  1. easyrider

    Ci też są mocarzami. Półtora miliarda ludzi, własna broń nuklearną, własne rakiety a transporter czy karabinek muszą kupować od obcych. O co tu chodzi? Za mało RAM-u mają w głowach by dodać dwa do dwóch i obliczyć ile to jest? Tylko własny przemysł zbrojeniowy może zapewnić bezpieczeństwo społeczeństwu.

Reklama