Reklama

Siły zbrojne

Indie kupują w USA haubice za 737 mln dolarów

Fot. US Army
Fot. US Army

Premier Indii niespodziewanie ogłosił decyzję o zakupie w systemie FMS 145 lekkich haubic M777A2 za sumę 737 mln dolarów. Ma ona na celu „umocnienie partnerstwa militarnego z USA”. Kontrakt ma zostać podpisany w przeciągu dwóch miesięcy, a dostawy powinny rozpocząć się w połowie 2017 roku. 

Decyzja, którą podjął Narendra Damodardas Modi, związana jest zarówno z wrześniowym atakiem na bazę wojskową w Kaszmirze, jak też względami politycznymi. Zdaniem indyjskich polityków jest to element wzmacniania sojuszu militarnego z USA, po wyborze na prezydenta Donalda Trumpa. Azja jest dla niego jednym z priorytetów przyszłej polityki międzynarodowej, a Indie liczą na istotną pozycję w tym układzie.

Czytaj też: Atak na koszary w Indiach. 17 zabitych żołnierzy

Równie ważne są też kwestie czystko wojskowe – po wrześniowym ataku w Kaszmirze uznano pozyskanie nowych, lekkich haubic dostosowanych do użycia w górach i łatwego transportu drogą powietrzną za priorytet.

Tymczasem M777 jest uznawana za najnowocześniejsza i jedną z najlżejszych w swojej klasie. Przy kalibrze 155 mm i lufie długości 39 kalibrów waży 3745 kg, przez co może być transportowana śmigłowcem, samolotem i holowana samochodem 4x4 o wadze powyżej 2,5 t. Przy tym jej donośność sięga 30 km a przy użyciu kierowanej amunicji Excalibur nawet 40 km. Jak dotąd sprzedano około tysiąca zestawów M777 do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. 

Czytaj też: Lekkie haubice 155 mm powstaną na licencji w Indiach?

Reklama

Komentarze (5)

 1. colt

  My też w ramach pilnego zakupu wzięliśmy 120 sztuk tych haubic. dostawy po nowym roku.

 2. MONdrala

  5 mln USD za sztukę, to rzeczywiście tylko o „umocnienie partnerstwa militarnego z USA” może chodzić.

  1. nod

   Kashmir panocku tam tylko te naprawdę "lekkie" haubice się nadają. I nie zapominajmy o tradycyjnym cena x2 dla "key ally"

  2. Jaca

   "Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami Rosjanie zaoferowali również zmodernizowane zestawy przeciwlotnicze Buk lub Buk-M1 w cenie 60 mln dolarów za batalion. Jak powiedzieli lokalnemu dziennikowi Vecernje Novosti przedstawiciele delegacji serbskiej, w tak wysokiej cenie są one zbyt kosztowne i Belgrad nie zdecydował się na ich zakup, ani nawet kontynuowanie rozmów do czasu uzyskania propozycji bardziej dostępnej ekonomicznie." A tu o co może chodzić jak nie o wydojenie Serbów w ramach umocnienia partnerstwa z Rosją.

  3. Podbipięta

   Jest to normalna cena rynkowa za system ,nie zaś działo.Cena jednostkowa Kraba(w systemie Regina) to ok. 12 mln USD a doliczyć do tego trzeba koszt zakupu licencji na koreańskie podwozia ,wcześniejszy zakup licencyjny systemu wieżowego od Brytyjczyków i prace rozwojowe oraz wdrożeniowe. .Nie jest to drogo zważywszy na szerokie wykorzystanie tytanu .N.p. przy naszym RGP-40 zrezygnowano z zastosowania tytanu,zmniejszającego jego masę ze względu na wyższą o ponad 20 % cenę.Zważ pan że haubica to nie granatnik i ile tam tytanu poszło

 3. Terrier

  A ja swoje! Indie zakupiły haubice od USA. Piszecie. Ale że ponad 400 szt. T-90MS od Rosji to już nie. Oczywiście. Możecie pisać co chcecie ale to tak trochę słabo panowie wyszło__________________

  1. Bfg

   ?? Ale o co ci chodzi??

 4. pit

  Cały czas brak nam tak silnej i mobilnej broni.

  1. Podbipięta

   Ani toto silne,ani mobilne.Śmiglakami chcesz waść to przerzucać na moskiewski front?Gratuluję poczucia humoru.

 5. greg

  Nam też przydałobysie pare sztuk tych haubic[dla;6BPD/21BGór] i likanaście heli CH-47 do ich transportu!![grecja kupiła 10 Chinooków za 125mln${używane w dobrym stanie}!] no i oczywiście pociski EXCALIBUR dla naszych KRABÓW??[jak ich zbudują,bo dopiero zrobili wszystkiego 8szt,TO KPINA!!]

Reklama