Siły zbrojne

Inauguracja bazy bezzałogowców w Mirosławcu

 • Niestety postępowanie na remont modernizacyjny okrętów ratowniczych ORP Zbyszko i ORP Maćko w 2012 r. zostało unieważnione - fot. Maksymilian Dura
 • fot. policja.pl

12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu otrzymała sztandar w obecności Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Mirosława Różańskiego. Oznacza to, że jednostka w której docelowo mają zostać rozlokowane bezzałogowce krótkiego i średniego zasięgu oraz klasy MALE, oficjalnie rozpoczęła funkcjonowanie.

W trakcie ceremonii sztandar 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych przejął jej dowódca, płk dypl. pil. Łukasz  Andrzejewski-Popow. Jednostka otrzymała odznakę pamiątkową i oznakę rozpoznawczą autorstwa Pawła Kucharskiego. W uroczystości przekazania sztandaru wziął udział Dowódca Generalny RSZ gen. broni Mirosław Różański.

Jak poinformował w oświadczeniu przesłanym wcześniej Defence24.pl ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego RSZ, do najważniejszych prac inwestycyjnych, zrealizowanych na terenie jednostki należy zaliczyć:

-         remont budynku hangarowego;

-         remont trzech budynków magazynowych;

-         remont Domku Pilota;

-         remont budynku garażowego;

-         remont bocznicy kolejowej.

Z kolei do 2020 roku zaplanowano do wykonania między innymi remont budynków sztabowych, budowę garaży, wykonanie sieci teleinformatycznych.

Zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem baza będzie rozwijana stopniowo, w kilku etapach, a jej organizacja etatowa  ma docelowo uwzględniać wymogi obsługi zaplanowanych do pozyskania systemów klasy MALE. W bazie będą funkcjonowały eskadry bezzałogowców średniego zasięgu, krótkiego zasięgu oraz MALE – podaje ppor. Sandra Lorenz.

12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu powstała na podstawie struktur 12 Komendy Lotniska oraz dywizjonu rozpoznania powietrznego, weszła w podporządkowanie 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

 

Komentarze (19)

 1. były mieszkaniec osiedla

  8 PLMB i Mirosławiec - dwadzieścia lat z mojego życia. Najlepszych lat. Żal serce ściska, gdy patrzę na to, co pozostało...

 2. BIBA

  Naczelna zasada Armii: "Papier przyjmie wszystko" - to teraz Drony trzeba kupić w supermarkecie w ramach pilnych zakupów dla armii. Tylko czy jest jakiś dobry supermarket w Mirosławcu? Jeszcze trzeba spłodzić artykuł ze są lepsze od Su-22 i wszystko o.k.

  1. xyz

   Przez internet można.

 3. Łukasz

  sztandar jest, obiecanki są, kiedy sprzęt???? jaki???

  1. xyz

   Oj tam, to najmniej istotne.

 4. Maczek

  Wiecie co troche mi was żal negujecie że otworzyli bazę a dronów nie ma no a no nie ma ale baza funkcjonowała zawsze po prostu dziś zmienili struktury i zmienili nazwe a teraz będą remontować żeby być gotowi na przyjecie nowoczesnej broni a żeby ją przyjąć to niestety jak widać trochę to będzie trwało a dronów nie buduje sie jak orp gawron 15 lat jakby się nie wyrobili z bazą to w szopie drony by stały latami?

  1. Szczery

   Polcecam isc za ciosem i utworzyc jeszcze baze floty kosmicznej

 5. darek

  Co tam bezzałogowce , ważne ,że sztandar już jest.

  1. karo

   Dokładnie! Sztandar, kapelan i stołówka ;)

 6. Pilot

  Nikt nie zauwarzył że ten Su-22 jest zdalnie sterowany .

 7. gazek

  Strata kasy, podobnie jak w przypadku śmigłowców uderzeniowych. Nie ma żadnej istotnej roli dla takich maszyn w przypadku nasycenia przeciwnika systemami OPL. Będą bowiem strzelać do takich obiektów latających, jak do kaczek. Chyba, że chcemy tym sprzętem patrolować nasze tyły lub myślimy o udziale w misjach typu Afganistan/Irak. Inny pomysł, to latająca stacja przekaźnikowa do komunikacji bezprzewodowej. To, czego potrzebujemy to: obrony powietrznej, F-35 między innymi do likwidacji OPL przeciwnika, rozpoznania taktycznymi dronami typu FlyEye/Orbiter i mniejszymi typu Raven, artylerii i dobrego systemu zarządzania polem walki, tak lądowym jak i powietrznym.

 8. Krzysiek

  To niezłe pieniądze wydamy w USA. To że powinniśmy mieć ok pytanie ile i jaki jest koszt w stosunku do efektywności. Następne czy będą one coś warte bez informacji z satelity USA, chodzi mi na ile będą niezależne.

  1. poniewierek

   Krzysiu jest dostępna literatura na ten temat. Mogą z satelitą, ale też mogą i osobno.

 9. lexington

  TO JAKAŚ KOLEJNA PARANOJA! Przecież BSL funkcjonują na rzecz jakiegoś szczebla dowodzenia. Skoro są to środki średniego i krótkiego zasięgu, więc zakładam (bo o tym w informacji ani słowa), że będą działać na rzecz dywizji-brygady. Po co więc ta baza? Kiedyś kłóciłem się o to z moimi szefami, ale jak widzę nic to nie dało. Znowu tworzy się tzw. Państwowe Gospodarstwa Niezależne. Boże jak my to kochamy!! Potem trzeba będzie mieć sto pozwoleń, żeby takiego drona uruchomić, np. w celu sprawdzenia co jest po drugiej stronie rzeki X. A jakże, przecież zaraz jakiś pożyteczny idiota wymysli formularze zgłoszeniowe i w prawym górnym rogu "zatwierdzam - stopień, tytuł naukowy, imię nazwisko". A w takich Stanach to plkuton Shadow 200 jest integralną częścią brygady i nie ma tam żadnych problemów z zakresem obowiązków i zadań dla tego małego w końcu pododdziału. U nas to niemozliwe. Zawsze muszą być "polskie drzwi do lasu". No i koniecznie generalski etat na czele tejże bazy. Porządek musi być.

 10. Resurs

  Wszystko się zgadza. W tle suczka, która niedługo będzie nielotem czyli bezzałogowcem.

 11. Tru

  Sztandar jest, kapelan jest, pułkownicy są, baza jest, plakietka jest... czego tu zabrakło... aaaa dronów!

  1. Apap

   Nieprawda. Nie tylko. Nie ma jeszcze generałów.

 12. gh

  Takie rzeczy tylko w Polsce, bezzałogowców brak a baza już funkcjonuje pełną parą. No ale przecież gdzieś trzeba upchnąć tych oficerów...

  1. cynik

   zabrakło pieniążków

 13. Max Mad

  Baza jest... tylko dron brak. I nie wiadomo kiedy będą, jak będą w ogóle. Ale baza jest, tak na wszelki wypadek.

  1. Kóma

   Polecam zakupy w Biedronce - tam co rusz sprzedają drony, nawet tanio. Dla naszych fachowców, jak znalazł :) A dla kadry dowódczej obowiązkowo granie w World of Tanks, jako kurs do autostrad na portkach !!!

 14. LEON

  DRONY SĄ OD 5 LAT, A ZAKUPIONE BĘDĄ KOLEJNE - INNEJ KLASY ( ALE O TYM TRZEBA POCZYTAĆ -CO TO KLASA BSP). WYBITNYCH MISTRZÓW, KTÓRZY KUPILI SOBIE DRONY W TESCO ZAPRASZAM NA KURS PILOTÓW - OPERATORÓW BSP- JAK PRZEJDĄ BADANIA ,SKOŃCZĄ KURSY TEORETYCZNY I PRAKTYCZNY TO POGADAMY O URZĘDNIKACH I INNYCH WF-ach. A CO DO SU-22 ,TO MOŻE MUZEUM WP TEŻ ZLIKWIDUJMY...PO CO NAM TRADYCJE.

  1. zuzanna

   No to zapraszam WYBITNEGO SPECJALISTĘ jaki nam sie tutaj objawił do zapoznania się jakie to drony są na wyposażeniu naszej armii a do tego co będzie w tej bazie albo nie będzie to najlepiej zapytać wróżkę bo u nas to te SUPER WYPASIONE DRONY o których się trąbi od XXlat będa albo ni nie będą, może się je kupi albo nie kupi...a baza lotnicza to nie muzeum. Mamy zamiłowanie do wszelakich pomników ale bez przesady, pomników i wszelakich atrap prawdziwej broni u nas jest zdecydowanie za duzo. Jak na razie to te nasze drony wyglądaja jak zakupione własnie w TESCO a w porównaniu do tych prawdziwie bojowych w innych armiach to ZABAWKI zatem popuśc troche pary koleś!

 15. gegroza

  najpierw baza potem drony - kolejność poprawna. pytanie tylko po co w bazie dronów domek pilotów ?

  1. signifeus

   Serwerownia:) I miejsce powitań oficjeli:)))

 16. q

  za gen Różańskim stoi 5 oficerów i tylko jeden przypomina sylwetka żołnierza, Jak Panowie zdają WF z taka nadwagą??? zapewne zdają i niewątpliwe za są pewnie specjalistami w swojej dziedzinę ale wyglądają jakoś tak nieżołniersko.

  1. tomek

   Oni maja swoich ludzi od zdawania WF za nich

 17. Bla

  Inauguracja bazy bezzałogowców, a z tyłu Su-22. Jakiś żart.

  1. grey

   Może planują przerobić go na bezzałogowy :)

  2. y

   Wyobraź sobie, że tam przy placu apelowym jako pomniki inne zabytki lotnictwa polskiego stoją. I to nie jest żart. A żeby coś komentować to trzeba trochę wiedzy...

 18. karo

  Inauguracja bazy bezzałogowców bez BSL.... Równie dobrze mogli zrobić inauguracje "Gwiazdy Śmierci". Wyszłoby dokładnie na to samo....

 19. TTT

  Baza kolejnych urzędników