Reklama

Siły zbrojne

ILA 2016: Lotnicze święto w Berlinie

Fot. Bundeswehr/Ingo Bicker
Fot. Bundeswehr/Ingo Bicker

Rozpoczynające się dzisiaj berlińskie targi lotniczo-kosmiczne ILA są najstarszą tego typu imprezą na świecie. Przez cztery dni, na powierzchni 250 tys. metrów kwadratowych swoją ofertę zaprezentuje ponad tysiąc wystawców. W powietrzu i na ziemi będzie można zobaczyć samoloty i śmigłowce, wykorzystywane bądź oferowane siłom zbrojnym różnych państw.

Tegoroczne targi, które potrwają do 4 czerwca, zgromadzą ponad 1000 wystawców z 37 państw świata. Na ziemi jak i podczas pokazów lotniczych zaprezentują oni 200 samolotów, od bezzałogowców po prototypy zawierające nowinki technologiczne.

Podczas ILA demonstrowane będą między innymi samoloty należące do sił zbrojnych poszczególnych państw - m.in. niemieckie Eurofightery i Tornado wraz z maszyną Airbus A310 MRTT, transportowe A400M i C-160 Transall, polskie MiG-29 i Su-22 oraz C-295M czy szwajcarskie F-5 należące do zespołu Patrouille Suisse. Zademonstrowany zostanie też ukraiński transportowiec An-178, który może zainteresować odbiorców wojskowych, jak i cywilnych.

Ponadto, na pokazach będzie można zobaczyć różne typy śmigłowców, w tym NH-90, Tiger, Bo-105, UH-1D (należące do Bundeswehry), a także CH-47D Chinook, AH-64, ukraiński Mi-8SMB czy czeskiego Mi-24. Prezentowane będą też systemy obrony przeciwlotniczej.

Wśród maszyn cywilnych znajdą się między innymi nowy Airbus A350 XWB, którego kadłub i skrzydła mają największą wśród samolotów pasażerskich zawartość materiału kompozytowego zawierającego włókna węglowe, Boeing B747-8 - mierzący 76,3 metry i będący najdłuższym samolotem pasażerskim świata.

Zakres tematyczny targów obejmuje szerokie spektrum zagadnień związanych z branżą lotniczo-obronną i kosmiczną, w tym najnowsze trendy (np. wykorzystanie drukarek 3D), a także sytuację na poszczególnych rynkach. Będą one omawiane podczas 50 konferencji, seminariów i warsztatów. 

Berlińskie targi uważane są za trzecią, najważniejszą imprezę branżową, po La Bourget we Francji i Farnborough w Wielkiej Brytanii. Zarazem, sięgająca pierwszej dekady XX w. tradycja, pozwala im cieszyć się sławą najstarszych na świecie. Pierwszy pokaz lotniczy odbył się w 1909 r. we Frankfurcie i trwał aż 100 dni. Około półtora miliona gości miało okazję podziwiać ekspozycję 500 wystawców, w tym samolot Louisa Blériot - pierwszego człowieka, który przeleciał Kanał La Manche na maszynie cięższej od powietrza.

 

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze