Reklama

Siły zbrojne

Holenderskie Patrioty zakończyły służbę w Turcji

Amerykańska wyrzutnia Patriot w Turcji. Fot.  SrA Daniel Phelps/US DoD.
Amerykańska wyrzutnia Patriot w Turcji. Fot. SrA Daniel Phelps/US DoD.

Siły zbrojne Holandii zakończyły misję ochrony rejonu miasta Adana w Turcji przed atakami pociskami balistycznymi, za pomocą systemów obrony powietrznej Patriot. Ich obowiązki przejęli Hiszpanie, dysponujący w rejonie działań pojedynczą baterią zestawu tego typu.

Zgodnie z informacją Sojuszu Północnoatlantyckiego oficjalne przekazanie misji odbyło się 26 stycznia. Ministerstwo obrony Holandii poinformowało, że zakończenie działań było konieczne między innymi z uwagi na konieczność wykonywania obsług zestawów Patriot, jak również obciążenie personelu wojskowego.

Holenderskie baterie pełniły służbę w ciągu dwóch ostatnich lat. Zgodnie z informacją przekazaną przez USAF, wykonanie wszystkich niezbędnych prac związanych z utrzymaniem ich w eksploatacji po zakończeniu misji może potrwać około roku.

W celu zastąpienia zestawów należących do Holendrów w Turcji rozlokowano wcześniej hiszpańską baterię Patriot. NATO zadecydowało o rozmieszczeniu zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych na prośbę Ankary w grudniu 2012 roku, w związku z zagrożeniem atakiem pociskami balistycznymi z terytorium Syrii.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama