Reklama

Siły zbrojne

Holandia pomaga Rosji transportować okręty podwodne

Do transportu rosyjskich atomowych okrętów podwodnych typu Akuła II prawdopodobnie wykorzystywany jest obecnie holenderski statek transportowy „Transshelf” – fot. www.dockwise.com
Do transportu rosyjskich atomowych okrętów podwodnych typu Akuła II prawdopodobnie wykorzystywany jest obecnie holenderski statek transportowy „Transshelf” – fot. www.dockwise.com

Pomimo sankcji nałożonych na Rosję między innymi za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych z holenderskimi obywatelami na pokładzie, należący do Holandii statek jest wykorzystywany do transportu rosyjskich atomowych okrętów podwodnych do Siewierodwińska.

Statek transportowy „Transshelf” należący do holenderskiej firmy Dockwise Shipping BV prawdopodobnie ma posłużyć do transportu dwóch rosyjskich okrętów podwodnych projektu 971 typu Szczuka B (według NATO Akuła II). Firma ta specjalizuje się w transporcie towarów wielkogabarytowych droga morską wykorzystując do tego flotę 25 wpółzanurzalnych jednostek pływających – doków.

Statek „Transshelf” zacumował 15 sierpnia br. w bazie rosyjskiej floty podwodnej Rybaczij na Kamczatce, gdzie załadowano na niego dwa okręty podwodne typu Szczuka B: „Bratsk” (K-391) i „Samara” (K-295). Zostaną one później przetransportowane drogą północną do stoczni Zwiezdoczka w Siewierodwińsku w rejsie planowanym od 25 sierpnia do 15 września br.

Inny okręt transportowy „Hai Yang You 278”, który przybył do bazy Rybaczij 18 sierpnia ma posłużyć do przewiezienia atomowego okrętu podwodnego „Czelabińsk” (K-442) projektu 949A typu Antiej (według NATO Oscar II). Ma on zostać dostarczony do stoczni Zwiezda w Balszoj Kamieniu (niedaleko Władywostoku).

Wszystkie te działania wskazują prawdopodobnie na realizowanie przez Rosję planów modernizacji floty podwodnej w oparciu nie o nowe okręty (które są zbyt drogie i nadal nie są gotowe do wprowadzenia do służby), ale z wykorzystaniem unowocześnianych, starych jednostek pływających.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (12)

  1. ito

    A co ma zestrzelenie malezyjskiego boeinga (mowa o tym, że zestrzelili go Rosjanie skończyła się całe tygodnie temu, teraz poważniejszym kandydatem na strzelającego są Ukraińcy, a najbardziej prawdopodobnym- separatyści- i to omyłkowo) do realizacji kontraktu?Ukrainę Rosjanie napadli tylko w Polsce i w USA, wszędzie indziej wspierają separatystów w prowadzeniu wojny domowej- czyli robią dokładnie to, co zachód z ukraińskim rządem. Jest to powód do niechęci, ale coraz słabszy powód do świrowania.

    1. kordian

      Zaraz się okaże, że ten samolot to w ogóle sam się zestrzelił. Wiadomo jest, że zestrzelili go prorosyjscy separatyści przy użyciu wyrzutni 9K37 Buk - na co wskazuje wiele dowodów. Wkroczenie regularnych wojsk rosyjskich na teren Ukrainy to nie wspieranie separatystów tylko zgodnie z prawem międzynarodowym to zbrojna napaść, czyli agresja. Agresją jest użycie siły zbrojnej przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej lub niepodległości politycznej innego państwa lub w jakikolwiek inny sposób niezgodny z Kartą Narodów Zjednoczonych. Nie wspomnę o aneksji Krymu, rabowaniu majątku Ukrainy z zagarniętych nielegalnie terenów itd. Rosja po prostu nie chce dopuścić to utraty wpływów na Ukrainie na rzecz Zachodu, więc prowadzi taką politykę, która ukarze Ukrainę, pozwoli zachować wpływy i pokarze Zachodowi, kto rządzi w tej części Świata. Prawda jest taka, że jej się to udaje. Z tego wszystkiego płynie jeden zasadniczy wniosek, że „Musimy pamiętać, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze” i tylko od nas zależy, czy ją zachowamy. Więc np. przy okazji najbliższym wyborów zwróćmy uwagę na to na kogo głosujemy, czy ten ktoś będzie unowocześniał np. naszą armię, dbał o rozwój polskiej gospodarki etc., czy tylko nabijał sobie kieszenie pieniędzmi i obiecywał gruszki ma wierzbie.

  2. wodnick

    Marjan, masz rację w 100% ! Holendrzy boją się o rosyjskie embargo na tulipany

  3. Marjan

    Czy ktoś może wie co stało się z misją którą miały prowadzić oddziały "policyjne" holenderskie i australijskie na miejscu katastrofy samolotu? Czy samo miejsce jest już na terenach zajętych przez ATO? A tak po prostu to standardowo już chyba Holendrzy zapomnieli o wszystkim, co było do przewidzenia, grunt ,żeby tulipany rosły.

    1. Rafofall

      No chyba wycofali się w związku z niebezpieczeństwem jaki im groziło... =_=

  4. Orest

    they are crazy....

  5. Krytyczny

    Rozumiem, że ten artykuł to głos autora w dyskusji, że to nie tylko Francuzi są źli i sprzedają Mistrale do Rosji, ale także inni ... Tylko tyle, że w tym konkretnym przypadku prywatna firma przyjmuje zlecenie na transport ładunku, a w tamtym Rząd francuski podejmuje decyzje o sprzedaży uzbrojenia. Dlaczego nie było kolegów żabojadów stać na decyzję anulowania kontraktu jak Niemców w przypadku centrum szkoleniowego?

    1. wróg

      Bo Niemcy zrobili to dla żartu. Anulowana część kontraktu dotyczyła oprogramowania, które dostarczy Chiński oddział Siemensa zamiast niemieckiego ^^ Ten niemiecki dostanie odszkodowanie, za zerwanie kontraktu z przyczyn politycznych i zrzucą się na to podatnicy ^^

  6. Jas

    Pokojowa wspolpraca ...

  7. igo

    Mogliby je uprowadzić:-)

  8. aaa

    po tym wszystkim jeszcze im pomagaja ??? zalosne

    1. Jacek

      Nie pomagają tylko zarabiają grube pieniądze.....Życia to nie zwróci a pieniążki każdy lubi.

    2. kiki

      biznes is biznes - cóż to jest 300 trupów w porównaniu z rosyjska kasą. Ciekawe co na to holenderski rząd ?

  9. Oj

    Uuuuu ale by zabolało ruskich gdy by tak przypadkiem "sztorm" doprowadził do zerwania ładunku i zatopienia tych 3 potworów na dużej głębokości oczywiście przypadkiem uszkadzając je tak by nie było opłacalne ich wydobycie i naprawa.....

    1. licznik

      Obawiam się że po czymś takim jakiś amerykański okręt podwodny pływający po Morzu Arktycznym zamiast tradycyjnego do tej pory straszenia sonarami i pławami aktywnymi miałby "zderzenie z rosyjskim trawlerem rybackim" oczywiście "z powodu niezachowania ostrożności przez okręt podwodny" i zatonął... :-D P.S. Francuzi utrzymują że Kursk to ofiara zderzenia z Amerykanami i wg ich analiz budżetu USA twierdzą, że USA wybuliły za to 8 mld$ odszkodowania Rosjanom. To by wyjaśniało rosyjską niechęć do ratowania rozbitków i wysokie, jak na ówczesne rosyjskie warunki, odszkodowania dla rodzin...

    2. miki

      A właśnie, że mogliby nawet zarobić. Po tym jak Kursk poszedł na dno, USA umożyło część długu Rosji, co jest argumentem za teorią o zatopieniu przez nich Kurska. Znając możliwości dyplomatyczne i pozadyplomatyczne Rosji oraz fakt, że przesyłka jest ubezpieczona, zatonięcie takiego okrętu mógłoby być... całkiem korzystne.

  10. boool

    Niemcy i Holandia są w sojuszu więc dlatego się tak dzieje ;)

  11. Z

    Czy defence24 może podać dowody "za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych" przez Rosję. Czy wyrok w tej sprawie wydała już komisja międzynarodowa badająca tą sprawę.

    1. sd22

      ok, a ty podaj mi dowody na to, ze Freddy Mercury nie zyje :)

    2. olo

      ruski trollu sami ROSYJSCY TERRORYŚCI się do tego przyznali a USA pokazał dokładne miejsce z którego odpalono rakiete z BUK-a (Sniznyj). Takim tokiem myślenia jak twój to nie ma też dowodów na to że Hitler brał udział w Holokauście bo niczego nie podpisał i nigdy nie byłw KL-ach.

    3. licznik

      A co tam jakieś "międzynarodowe komisje"? OBWE, UE i ONZ uznały, że to Gruzja napadła na Rosję (uznały natomiast, że odpowiedź rosyjska była "nieproporcjonalna i nadmierna") a w Polsce dalej dominuje dogmat o rosyjskiej agresji... W Polsce "wiedzą lepiej"!

  12. Lucek

    Holendrzy mają gdzieś własnych obywateli ważne są $$ nawet od diabła Putina mordercy holenderskich dzieci WSTYD.

Reklama