Reklama

Siły zbrojne

Hiszpańskie Eurofightery na Wyspach Kanaryjskich. Ćwiczenia przed Baltic Air Policing

Fot. Ejército del Aire España
Fot. Ejército del Aire España

Hiszpańskie myśliwce Eurofighter Typhoon przygotowując się do misji Baltic Air Policing w 2015 roku, przeprowadziły ćwiczenia na Wyspach Kanaryjskich. Ich celem było sprawdzenie możliwości relokacji i autonomicznego działania z dala od macierzystej jednostki. 

W ćwiczeniach o kryptonimie „Silver Week 14” wzięły udział samoloty z jednostek, które od 1 stycznia 2015 roku mają trafić do estońskiej  bazy lotniczej Amari w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing. Zostały one przebazowane wraz z personelem i wyposażeniem na lotnisko Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich, przebywając ponad 1500 km.  Operowały z tak odległej bazy lotniczej w dniach 17-21 listopada, realizując misje patrolowe i inne zadania typowe dla działań zabezpieczenia przestrzeni powietrznej.

W ćwiczeniach na Wyspach Kanaryjskich wzięły udział samoloty Eurofighter należące do 11. i 14. skrzydła myśliwskiego, natomiast personel i wyposażenie przetransportowano na pokładzie C-130 Hercules z 31. skrzydła  oraz odrzutowca dyspozycyjnego Falcon 900 z 452 eskadry lotniczej.

Ćwiczenia hiszpańskich Eurofighterów na Wyspach Kanaryjskich nie tylko dowiodły gotowości maszyn i personelu do misji Baltic Air Policing. Podważają one też październikowe doniesienia lokalnej prasy, która informowała, że stan techniczny myśliwców jest tak zły, że do Estonii konieczne będzie wysłanie hiszpańskich F-18 Hornet

Komentarze (2)

 1. mar00da

  Może i ten news zadaje kłam pogłoskom o niskiej gotowości hiszpańskich EF, ale ciekawe dlaczego do prostego ćwiczenia przebazowania klucza maszyn wykorzystano ludzi i sprzęt z dwóch skrzydeł lotnictwa taktycznego?

 2. Tom

  Dywizjon EF w miejsce SU 22 w wersji myśliwca przewagi powietrznej z pociskami Meteor to byłoby to.

  1. bolo

   swego czasu chodziły pogłoski takie w MON

  2. Adam

   Niby jak miałyby zastąpić uderzeniowe Su-22 skoro nawet nie są zintegrowane z rakietami Maverick, o pociskach nanewrujących nie wspominając.