Reklama

Siły zbrojne

Hiszpańska marynarka zmniejsza zamówienie na okręty podwodne S-80

Zamówienie na okręty S-80 dla hiszpańskiej marynarki może zostać zmniejszone do trzech jednostek– fot. M.Dura
Zamówienie na okręty S-80 dla hiszpańskiej marynarki może zostać zmniejszone do trzech jednostek– fot. M.Dura

Stocznia Navantia, a więc jeden z kandydatów na dostawcę okrętu podwodnego dla polskiej Marynarki Wojennej ma problemy. Hiszpańskie siły morskie przygotowują się bowiem do ograniczenia zamówienia z czterech na trzy okręty podwodne typu S-80. 

Decyzja o zmniejszeniu zamówienia wynika z braku możliwości zwiększenia przez Hiszpanię budżetu na zakup tych jednostek pływających. Tymczasem problemy z dodatnią pływalnością na pierwszym w serii okręcie S-80 wymagają dodatkowych środków finansowych na zmianę projektu i konstrukcji. To właśnie po wstępnych negocjacjach na ten temat pomiędzy stocznią Navantia a marynarką hiszpańską powstał pomysł by w celu pozostania przy budżecie, jaki zaplanowano na początku programu S-80 zrezygnować z czwartego okrętu.

Idea ta jest coraz bliższa urzeczywistnienia, ponieważ hiszpańskie ministerstwo obrony kategorycznie odrzuca jakiekolwiek propozycje dodania pieniędzy do tego, co wcześniej zaplanowana a więc 2,2 miliarda euro. Przypomina przy tym, że już raz dokonano poważnej korekty finansowej, ponieważ na początku szacowano, że program będzie kosztował 1,8 miliarda euro.

Specjaliści wskazują jednak, że jest to oszczędność tylko pozorna, ponieważ po rezygnacji z czwartej jednostki, koszt budowy jednego okrętu podwodnego S-80 i tak wzrośnie z 550 miliona euro do ponad 700 milionów euro. Tylko czy z taką ceną Hiszpanie mają szansę w rywalizacji o kontrakt dla naszej Marynarki Wojennej? 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.