Siły zbrojne

Herkulesy w Powidzu - czwarta rotacja amerykańskich lotników w Polsce

fot kpt. Włodzimierz Baran
fot kpt. Włodzimierz Baran

33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu od dziś jest gospodarzem dla rotacyjnego pododdziału lotniczego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Trzy Herculesy C-130J z 37. eskadry lotnictwa transportowego z Ramstein będą przez dwa tygodnie stacjonowały na powidzkim lotnisku.

Amerykanie będą wykonywać zadania lotnicze w dwóch turach – dziennej i nocnej. Dzienna będzie zaczynała się o 7.45 i potrwa do 17.00, natomiast nocna od 14.45 trwać będzie do 23.30. Wśród zaplanowanych zadań są loty w formacjach w dzień i w nocy, desantowanie żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej i zasobników CDS na Pustyni Błędowskiej i poligonie w Drawsku Pomorskim. Do precyzyjnego zrzutu zasobników CDS używany będzie system JPADS (Joint Precision Airdrop System), korzystający z sygnałów satelitarnego systemu pozycjonowania GPS.

Polski personel będzie nie tylko obsługiwał działania sojuszników, ale również weźmie udział w planowaniu, przygotowywaniu, odprawach przed- i polotowych. W niektórych z zadań Amerykanów udział weźmie polski C-130E Hercules.

Rotacyjny pododdział będzie przebywał w Polsce raz na kwartał w bazach w Łasku lub w Powidzu, na okres od dwóch tygodni do miesiąca - to wypełnienie postanowień polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego z 2011 r. Rotacyjny komponent US Air Force może liczyć do 250 żołnierzy. 

MON

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.