Siły zbrojne

Grecja wyleasinguje izraelskie Herony

Fot. IAI.
Fot. IAI.

Na początku maja ministerstwo obrony narodowej Grecji podpisało z resortem obrony Izraela porozumienie wyznaczające warunki leasingu Bezzałogowych Systemów Powietrznych (BSP) dla Grecji. Izraelskie bezzałogowce będą wykorzystywane przede wszystkim do obrony granic i nadzoru obszarów morskich.

Heron to dojrzały i niezawodny system, który regularnie realizuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa obszarów morskich w regionach na świecie, między innymi w Azji Centralnej, na Bliskim Wschodzie, w Afryce, nad Oceanem Indyjskim i Morzem Śródziemnym. Heron nie jest też systemem obcym dla Grecji. Herony wykonywały przez kilka miesięcy loty z Krety w ramach eksperymentu nadzoru nad obszarami morskimi przeprowadzonego przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX. Ten program był z uwagą obserwowany przez Greckie Siły Powietrzne, które zdecydowały się na pozyskanie Herona, aby ten służył wyłącznie na potrzeby bezpieczeństwa narodowego Grecji.

„Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić najnowocześniejsze usługi operacyjne naszemu partnerowi, Grecji” – powiedział Avi Bleser, VP Marketing and Sales, IAI Military Aircraft Group. „W ramach jednego z zapisów umowy, Izrael wyleasinguje system Heron w konfiguracji morskiej na trzy lata. Grecja ma możliwość zakupu systemu po zakończeniu okresu leasingu”. Według Blesera, IAI zgromadził wiele doświadczeń w wykorzystaniu systemu Heron w ramach programów leasingowych, wraz z Australią, Kanadą i Niemcami. Obecnie IAI prowadzi operacje takich dronów w Mali, działając na rzecz Sił Powietrznych Niemiec i pełniąc rolę podwykonawcy Airbusa, który jest głównym kontrahentem dla Ministerstwa Obrony Niemiec.

Fot. IAI
Fot. IAI 

Wschodnie Morze Śródziemne jest szczególnie zatłoczone przez statki i łodzie. Stąd też skuteczne działania nadzorujące powinny zapewnić zdolność namierzenia wszystkich możliwych celów, klasyfikacji i zaakceptowania tych, które prowadzą operacje legalnie i następnie skupienia się na tych wykazujących anomalie, odnoszące się do celów, które mogą być zaangażowane w działalność niezgodną z prawem.

Podczas takich misji nadzoru, Herony mogą przenosić wiele sensorów, włącznie z radarem poszukującym, ładunkiem skutecznych systemów elektrooptycznych (EO/IR), Automatycznym Systemem Identyfikacji (AIS) oraz łączem komunikacyjnym. System zapewnia też możliwość wysyłania wiadomości, umożliwiając decydentom otrzymywanie alarmów z jednostki kontroli misji w czasie rzeczywistym.

Grecja boryka się w ostatnich latach z wieloma wyzwaniami, geopolitycznymi napięciami związanymi z eksploracją surowców offshore na Wschodnim Morzu Śródziemnym i ciągłym napływem nielegalnych imigrantów zarówno drogą morską jak i lądową. Wykorzystanie Herona ma wiele zalet w stosunku do prowadzenia tradycyjnych patroli prowadzonych przez załogowe samoloty, śmigłowce, i małe BSP. Zasięg i długotrwałość misji, optymalna prędkość czynią Herona szczególnie przydatnym do misji nadzoru oraz poszukiwania i ratownictwa. Jest zdolny do pokrycia większych obszarów i szybkiego zniżenia się na małą wysokość w celu bliższego przyjrzenia się statkom oraz łodziom na morzu, zanim dotrą one do brzegu. Takie sensory mogą pomóc władzom w śledzeniu nielegalnych i wrogich działań, jak i w szybkim śledzeniu oraz identyfikacji celów i utrzymywaniu ich w zasięgu obserwacji znacznie dłużej, niż czyniły to w przeszłości załogowe samoloty i małe drony. 

Artykuł przygotowany przez IAI

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.