Reklama

Siły zbrojne

Grecja: Więcej F-16 do modernizacji. Vipery już latają

F-16C Grecja
Autor. HAF Spokesman

Greckie ministerstwo obrony zdecydowało o modernizacji do standardu F-16V Viper kolejnych 38 samolotów F-16. Tym razem będą to maszyny F-16 Block 50, dostarczone pod koniec minionego stulecia. Dołączą do 84 maszyn nowszych wersji, które obecnie są przebudowywane do standardu „V”. Pierwsze dwa greckie F-16V już latają i niebawem trafią do służby. Co ważne, cały proces realizowany jest w kraju, przy ścisłej współpracy z koncernem Lockheed Martin.

Reklama

Oficjalnie dokumenty jeszcze nie wpłynęły do strony amerykańskiej, jednak jak podaje grecki portal Ekatimerini, Sztab Generalny greckich Sił Powietrznych jeszcze w tym miesiącu zakończy nad nimi prace. Letter of Request (LoR) bedzie obejmować modernizację 38 dodatkowych maszyn F-16C/D Fighting Falcon w wariancie Block 50.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Samoloty mają zostać zmodernizowane w bazie lotniczej Nea Anchialos, podczas gdy nowsze samoloty Block 52+ i Block 52+ Advanced przechodzą proces unowocześnienia w zakładach Hellenic Aerospace Industry które posiadają do tego stosowne kompetencje i certyfikaty. Pierwsze dwa F-16V przebudowane w Grecji latają od stycznia 2022 roku i niebawem trafią ponownie do służby .

Jak podaje Ekatimerini, głównym powodem tej decyzji są sygnały o możliwości zakupu przez Turcję, największego rywala Grecji w regionie, 40 samolotów F-16 Block 72 i modernizacji już eksploatowanych maszyn do standardu „V" lub zbliżonego. Nie bez znaczenia jest też pozytywna ocena możliwości jakie posiadają zmodernizowane już samoloty F-16V.

Czytaj też

Równocześnie Ateny planują pozostawić w służbie posiadane samoloty F-16 Block 30, mimo oceny, iż ich modernizacja nie jest uzasadniona finansowo i technicznie. Są one intensywnie eksploatowane do ochrony przestrzeni powietrznej w obszarze Morza Egejskiego, szczególnie gdy część nowszych maszyn przechodzi proces modernizacji. W przyszłości mają one również posłużyć do szkolenia pilotów dla samolotów F-16V. W tym celu prawdopodobnie zostanie częściowo wymieniona ich awionika aby upodobnić kabinę do kabiny F-16V. Szczegółowe informacje na ten temat nie są jednak obecnie dostępne.

Reklama

Komentarze (2)

  1. szczebelek

    Jak będziemy mieć FA50 i F35 na służbie wtedy można zmodernizować F16 do wersji v, bo obecnie wątpię...

  2. JakubG

    Ciekawe kiedy my pomyślimy o czymś podobnym?

Reklama