Siły zbrojne
Grecja kupuje „Homara” z Izraela. PULS z kolejnym sukcesem
Grecja planuje pozyskać 38 izraelskich wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet PULS produkowanych przez koncern Elbit Systems. Potencjalna umowa ma mieć wartość około 500 mln euro.
Informacja podana przez grecki serwis OnAlert oznacza kolejny krok w zacieśnieniu relacji pomiędzy Atenami a Tel Awiwem. Propozycja zakupu łącznie 38 wyrzutni PULS ma obecnie być rozpatrywana przez tamtejszy parlament, wojsko oraz Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Wartość kontraktu zawierającego m.in. pakiet logistyczny, szkoleniowy, wozy dowodzenia oraz różnego typu amunicję rakietową ma wynieść około 500 mln euro. Nabyte wyrzutnie mają zostać rozmieszczone na granicy z Turcją w regionie Ewros (Macedonia Wschodnia i Tracja). Mają one pozwolić na zastąpienie używanych dotychczas gąsienicowych wieloprowadnicowych M270 w liczbie 36 pojazdów.
Decyzja o zakupie izraelskich wrzutni jest zapewne skutkiem porzucenia pomysłu modernizacji wspomnianych M270. Początkowo zamierzano ulepszyć 24 z 36 wozów (wyceniono to na 1,81 mld euro), jednak później plan zredukowano do raptem 12 wozów. Ostatecznie całe przedsięwzięcie zostało najpewniej zarzucone na rzecz kupna nowego sprzętu. Zwiększy on znacząco możliwości tamtejszych artylerzystów pod kątem świadomości sytuacyjnej, zasięgu prowadzonego ognia oraz możliwego do zastosowania uzbrojenia. Przy okazji rodzi się pytanie, co czeka czechosłowackiej produkcji wieloprowadnicowe wyrzutnie RM-70, których modernizację Grekom proponują firmy indyjskie oraz właśnie izraelskie.
Czytaj też
PULS to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet opracowana przez izraelską spółkę Elbit Systems.. Stanowi zmodernizowany wariant systemu Lynx, który został zakupiony przez kraje takie, jak Azerbejdżan i Kazachstan. Może być zintegrowana z różnego typu samochodami ciężarowymi (np. Tatra, MAN lub Scania) lub platformami gąsienicowymi. System ten może używać szerokiej gamy pocisków rakietowych kalibrów 122, 160, 306 i 370 mm, rażąc cele na dystansie 150 km (EXTRA kal. 306 mm) lub nawet 300 km (Predator Hawk kal. 370 mm). Oprócz tego można z niego wystrzeliwać amunicję krążącą SkyStriker o zasięgu rażenia 100 km. Dzięki otwartej architekturze PULS jest podatny na modernizacje, a także integrację z istniejącymi typami efektorów. Wyrzutnie te są obecnie używane przez takie kraje jak Izrael, Holandia, Dania, Kazachstan, Maroko, Azerbejdżan, Rwanda oraz w przyszłości Hiszpania i Niemcy. Obok tego zostały one zamówione przez trzech kolejnych, tym razem nieokreślonych klientów w tym jednego europejskiego.
user_1050711
Wszystko na Niebie i Ziemi wskazuje, że Grecja podjęła już znacznie bardziej kompleksową współpracę z izraelskimi firmami i nie tylko w artylerii rakietowej, niż wspomna o tym (a i to czasami...) Defence24. Natomiast faktycznie, że mówi się o tym jak najmniej. Np. o kompleksowym przeciwdziałaniu atakom dronów.