Reklama

Siły zbrojne

Granicę ukraińską przekroczyły oznakowane transportery rosyjskie

Pierwszy sygnał o możliwej inwazji Rosji na Ukrainę opublikowano na Twitterze– fot. Twitter
Pierwszy sygnał o możliwej inwazji Rosji na Ukrainę opublikowano na Twitterze– fot. Twitter

Dwaj brytyjscy dziennikarze przekazali na Twitterze, że widzieli przekraczające granicę Ukrainy pojazdy wojskowe i transportery z widocznymi oznaczeniami rosyjskiej armii. Władze w Kijowie ani w Moskwie tego nie potwierdziły, jednak wszyscy teraz się zastanawiają czy już doszło do inwazji.

Rewelacje Brytyjczyków powtórzył „The Guardian” uszczegóławiając, że w ciemnościach granicę Ukrainy przekroczyły 23 rosyjskie transportery opancerzone w kolumnie z wojskowymi pojazdami logistycznymi oraz cysternami paliwa. Natomiast konwój 280 „białych” ciężarówek z „pomocą humanitarną” zatrzymały się na terytorium Rosji.

Zgodnie z definicją inwazja to „Zbrojne wtargnięcie nieprzyjacielskich wojsk na terytorium obcego państwa”. Dla świata wejście oznakowanych rosyjskich pojazdów wojskowych jest więc inwazją, ale nie dla Rosjan.

Prawdopodobnie Rosjanie wytłumaczą, że nie weszli na terytorium Ukrainy, a jedynie na obszar samozwańczych republik: Ługańskiej i Donieckiej. Dla Putina najważniejsze będzie więc to, że nie doszło do starcia rosyjsko oznakowanej kolumny wojskowej z armią ukraińską. A jeżeli nie ma walki, to nie również agresji. 

Niestety jeżeli prawdą jest, że granicę przekroczyły oznakowane rosyjskie pojazdy wojskowe, to oznacza, że tym razem Rosja wyraźnie stanęła zbrojnie za jedną ze stron konfliktu. Oczywiście wcześniej robiła to także, ale nieoficjalnie. Kreml prawdopodobnie wytłumaczy wejście swojego wojska np. chęcią ochrony konwoju (tym bardziej, że kolumn wojskowa poruszała się przez jakiś czas razem z „białymi ciężarówkami”), ale nie zmieni to faktu, że starcie między rosyjską a ukraińską armią jest coraz bardziej prawdopodobne.

Reklama

Komentarze (11)

 1. 28latek

  Sądzicie, że do sporej wojny dojdzie? Europa jest na to gotowa?

  1. Pavulon

   Putinowi zarzuca się łamanie /niedotrzymywanie umów i traktatów. Warto jednak przeczytać sobie memorandum budapesztanskie...np. 2. "2. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zobowiązanie do powstrzymania się od stosowania groźby lub użycia siły przeciw integralności terytorialnej bądź politycznej niezależności Ukrainy, i że żadna broń w ich posiadaniu nigdy nie zostanie użyta przeciw Ukrainie, chyba że w samoobronie lub w przypadkach zgodnych z Kartą Narodów Zjednoczonych;"

 2. fedor1957

  To wszystko pieprzona propaganda, a nie fakty. Szkoda, ze debile we wszystko wierza.

 3. wróg

  Na żadną Ukrainę nie wjechali tylko do suwerennych, rosyjskojęzycznych republik. I nie rosyjskie wojsko, tylko siły zbrojne tychże republik. W całym cywilizowanym świecie są referenda, separatyści strugają dzidy, ot choćby Szkoci dziś piją i skrzykują się na wystawienie ochotników w poniedziałek na granicy z podstępnymi Angolami. Obronią honor swoich owiec!

  1. Scrapp

   Nie wiem czy jesteś świadomy tego co mowisz. Jak Ruscy za parę lat wjadą do Białegostoku i powiedzą, że to SZ Republiki Białostockiej to się ockniesz z głupoty. A teraz już poważnie, kto w mówił ci takie rzeczy albo ile trwało szkolenie w rosyjskiej ambasadzie, żeby siać taką dezinformację. Jak na Krymie pojawili się rosyjscy żołnierze, co potem potwierdził sam Putin, to pisałeś, że to tylko samoobrona Krymu, panie Artwi ;)

 4. miki

  to raczej konwój ochotników niż inwazja...

 5. rabarbarus

  Kreml wszystkiemu zaprzecza. Tym razem sprzęt rosyjski przekroczył granicę zupełnie przypadkowo na oczach zachodnich dziennikarzy, bo się tam przypadkiem napatoczyli, z okazji tego operetkowego konwoju. Przekraczali wcześniej wielokrotnie, ale akurat nikt nie zauważył.

 6. pp

  Zaczelo sie. Czas przestawic produkcje zbrojeniowa na 3 zmiany.

 7. Polak

  No to mamy początek wojny...Jak debile z zachodu się nie obudzą Putin zatrzyma się w Paryżewie.

 8. bubu

  na YT jest już film, jak pojawił się i jedzie z rosji drugi konwój zwykłych zielonych wojskowych ciężarówek o którym nikt nie mówi i nie wiadomo co wiezie

 9. RAB1621

  Teraz straca Lugansk i Donieck....

 10. gosc

  Pytanie co bedzie w trakcie wyjazdu tych ciezarowek. Co beda wywozic i czy rosjanie nie beda ich wtedy chronic. Moze wlasnie po to sa te pojazdy opancerzone.

 11. AX14

  Rosja - współczesny Kali. Jak rosyjskie transporter wjadą na Ukrainę, to nie ma interwencji zbrojnej. Ale jakby ukraińskie przekroczyły granicę to już będzie zbrojna napaść.

Reklama