Reklama

Siły zbrojne

Grafen ochroni bombowce USAF. Nanotechnologia rozpędzi polską zbrojeniówkę?

Wprowadzone na uzbrojenie jeszcze na początku lat 60. XX wieku bombowce B-52H mogą zyskać środki zakłócające oparte na grafenie, tworzone z wykorzystaniem nanotechnologii. Pierwsze wersje bombowców B-52 zostały wprowadzone na uzbrojenie jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku. Fot. Master Sgt. Mike Kaplan/USAF.
Wprowadzone na uzbrojenie jeszcze na początku lat 60. XX wieku bombowce B-52H mogą zyskać środki zakłócające oparte na grafenie, tworzone z wykorzystaniem nanotechnologii. Pierwsze wersje bombowców B-52 zostały wprowadzone na uzbrojenie jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku. Fot. Master Sgt. Mike Kaplan/USAF.

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych chcą opracować naboje zakłócające oparte na  grafenie, tworzone z wykorzystaniem nanotechnologii. Mogą one trafić na wyposażenie bombowców USAF, jak B-2 czy B-52.

Dowództwo sił strategicznych USAF (Air Force Global Strike Command) podpisało porozumienie z uniwersytetem technicznym w Luizjanie dotyczące opracowania środków zakłócających tworzonych z wykorzystaniem grafenu. Zastosowanie nanotechnologii do produkcji pasków folii metalowej (chaff) może znacznie zwiększyć skuteczność prowadzonych zakłóceń, zarówno przeciwko systemom radiolokacyjnym, jak i działającym w podczerwieni.

Na podstawie porozumienia przedstawiciele dowództwa oraz uniwersytetu w Luizjanie przeprowadzą pierwsze prace rozwojowe nad opracowaniem środków zakłócających opartych na grafenie. Według komunikatu USAF, w perspektywie czasu czasu współpraca sił powietrznych i naukowców może także doprowadzić do stworzenia rozwiązań przydatnych dla systemów łączności, bezpieczeństwa, czy nawet zarządzania energią w bazach USAF.

W chwili obecnej paski folii metalowej są szeroko stosowane jako środki zakłócające działanie stacji radiolokacyjnych. Pierwsze podobne systemy wprowadzono na uzbrojenie jeszcze w czasach II wojny światowej. Grafen to odmiana węgla, zsyntetyzowana po raz pierwszy w 2004 roku. Charakteryzuje się ona szczególnymi właściwościami w zakresie przewodnictwa ciepła i energii elektrycznej, a także gęstości optycznej.

W Polsce pracami w obszarze technologii grafenowych zajmuje się spółka Nano Carbon Sp z o.o., utworzona w 2011 roku przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Celem jej działalności jest stworzenie portfela technologii grafenowych, które będą mogły być sprzedawane w formie produktów końcowych, produktów pośrednich lub licencji. W wyniku konsolidacji polskiego sektora obronnego weszła ona w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Nano Carbon prowadzi prace nad zastosowaniem grafenu w wielu obszarach technologii obronnych. Spółka ma duży potencjał rozwojowy i może być "kołem zamachowym" rozwoju polskiej zbrojeniówki.

Reklama

Komentarze (11)

  1. gość

    Na pewno rozpędzi, tak jak kiedyś głupkowy gaz rozpalił wyobraźnię głupich polityków.

  2. Maciek199815

    Nie ma jasnych informacji że amerykanie będą kupować u nas ten grafen... Równie dobrze mogą go kupić od koreańczyków.

    1. 80p

      Nie moga kupic grafenu od Koreanczykow, chociazby dlatego, ze to my, a nie Koreanczycy posiadamy opatentowana technologie produkcji najwyzszej jakosci grafenu.

    2. gfdg

      No na pewno. Jak Azoty i spółkę Nano przejmą Rosjanie, to Amerykanie nie kupią u nas. I pociski zakłócające będą u Rosjan.

  3. Elf

    Science wydanie 4 lipca 2014 roku - duży artykuł o Grafenie: Carbon Copy - graphene bilayers.. polecam...

  4. Paweł Piotr Z.

    Nie "może być" a "mogła być". Korea Południowa już nas niestety wyprzedziła. Nie umiemy jeszcze sprawnie i szybko zarządzać projektami.

    1. as

      Cz\lowkieku to my jako jedyni produkujemy grafen technologia, ktora pozwala na masowa jego produkcje i na dodatek posiadamy wszystkie petenty, wiec o czym ty bredzisz, jaka Korea? Koree dawno zostawilismy daleko w tyle!!! bua ha h a

  5. doniczego albo do niczego

    grafen bedzie wszedzie kazdego dnia i dla wszystkich tak jak aluminium FILOZOFIA POLEGA NA TYM kto pierwszy sprzeda takie pomysly swiatu !!!!! inajwiecej zarobi najwiecej wyprodukujee\ typu "( grafen widelec do obiadu"") to bedzi juz za 15 lat dla kazdego czlowieka na atej planecieee t5rzeba sie spieszyn nie ma czasuuu!!!! uwazam ze rzad powinien powolac kolejnych jakies 1000 osob naukowcow krore beda pracvowaly nad grafenem nad jego wdrazaniem na produkcja nad amonistracja produktof grafenu ludzi ktorzy beda zbieraliii sa,me zamowienia na grAFENOWE zapoTRZebowanioe to jakiies kolejne 1000 policjantow-naukowcow-producentow cala siec dodatkowe 1000 ludzi na grafen inaczej bedzie LIPA po grafenie!

    1. sdc

      Polska produkuje i posiada wszystkie patenty na grafen od przeszlo roku, kolego :) To my rozdajemy karty :)

  6. Jack Luminous

    No prosze.Wystarczy potem pozbierac "zaklocacze", ktore opadna na ziemie i mamy grafen za darmoche ;))) A tak powaznie to bardzo jestem ciekaw co wyjdzie z mariazu Nano Carbon z polska zbrojeniowka.Oby nie skonczylo sie na szumnych zapowiedziach i niezrealizowanych planach.

    1. Amen

      Skończy się jak zwykle... jak zwykle w Polsce

  7. as

    Polskie zakłady wykupiły prawa do przemysłowej produkcji grafenu, bo wynaleziono ją w Polsce. Jednak Rosjanie coraz bardziej przejmują zakłady.Mają już 40% udziałów.

  8. wojtekus

    Niestety Polska wyjdzie na grafenie tak jak na cieklokrystalicznych ekranach. 15 lat temu mielismy byc liderem w tej dziedzinie i tworzyc pionierskie "plaskie" telewizory. Rzad nawet kierowal fundusze w tym celu. Nie wypalily im te ekrany i Polska nie ma swojej marki telewizorow ktore eksportuje na caly swiat.

    1. mr_agent

      Jak na razie nie jest źle. Produkujemy jakościowo najlepszy grafen na świecie, do tego jeden z najtańszych. W Nano Carbon zaopatruje się m. in. Intel i IBM. Intel pracuje nad procesorami opartymi na grafenie, do prac rozwojowych wykorzystują polski grafen. Co ciekawe nad takim typem procesora pracuje również polska firma Digital Core Design z Bytomia. Ważne jest, żeby nie poprzestać nad technologiach wytwarzania grefenu bo tu nas mogą szybko prześcignąć. Należy coś z tego grafenu robić - i to jest wielkie zadanie na przyszłość.

  9. mmx

    Łupki i grafen - liczę, ze dadzą Polakom niezależność i dobrobyt.

    1. zielony ludek

      skomentowal bym te inwestycje jak minister Sienkiewicz ale nie przeszedl by mi komentarz

  10. Elf

    Przecież jest napisane: Uniwersytet Techniczny w Luizjanie a nie firma Nano Carbon Sp. z o.o.... To oznacza konkurencję dla polaków a nie współpracę.. Trochę przesadzacie z tymi nadziejami na grafen... dobrze rozwijać, im bardziej im więcej zastosowań tym więcej czasu i środków poświęcać ale uwaga - to dopiero badania, nie wiadomo jakie się pojawią ograniczenia...

    1. Jac

      Dokładnie. A ograniczenia mogą być różne. Nanorurki węglowe są np. toksyczne (z azotem trochę mniej), co do grafenu jeszcze nie wiadomo. W ogóle w nauce nastała teraz moda na grafen i wszędzie się to próbuje wepchnąć, bo łatwiej jest publikować na świecie. W Polsce łatwiej o pieniądze. A to nie oznacza, że wszędzie jest taki idealny. Zastosowań oczywiście może być potencjalnie sporo ale zanim będzie to szeroko używany materiał przemysłowy to jeszcze sporo czasu minie, na razie cena jest mało kusząca.

  11. baca2

    Myslalem, ze beda z niego budowac pokrycie kadluba, a oni chca wyrzucac jako paski zaklocajace dla radarow?! To technologia aluminiowa z II wojny swiatowej. Jakos nie widze ekologicznego sensu, Utylizujemy azbest, a bedziemy rozsypywac nanowlokna! Niech zaczna sprzedawac takie dla jednorocznych dzieci w USA! Komus najzwyczajniej brak wiedzy ze szkoly. Zreszta to tylko joke, cena nanowlokien chyba przekracza cene aluminium, pomimo ze wytop aluminium nie jest tanie.

    1. Jac

      Grafen jest bardzo drogi, aluminium to taniocha przy nim. Takie laboratoryjne ilości grafenu są droższe niż uncja metali szlachetnych. Wciąż nie ma taniej metody przemysłowej produkcji płatów grafenu o dużej powierzchni i dobrej jakości.

Reklama