Reklama

Siły zbrojne

Global Hawk po raz pierwszy "oficjalnie" nad Ukrainą

RQ-4 Global Hawk należący do U.S. Air Force -fot. Northrop Grumman
RQ-4 Global Hawk należący do U.S. Air Force -fot. Northrop Grumman

15 października 2016 roku amerykański bezzałogowiec MALE RQ-4 Global Hawk odbył lot nad Morzem Czarnym, południową i centralną Ukrainą z uruchomionym transponderem, ujawniającym jego obecność. Dotąd bezzałogowe maszyny rozpoznawcze operowały nad Europą Środkową i Wschodnią nie ujawniając swojej obecności. Jawny przelot, podobnie jak ćwiczenia samolotów F-22 Raptor w Polsce, stanowi prawdopodobnie demonstrację siły ze strony USA.

Sytuacja jest o tyle interesująca, że zgodnie z deklaracjami sił powietrznych USA drony rozpoznawcze RQ-4 Global Hawk operowały co najmniej od dwóch lat nad Europą Środkową i Wschodnią. Co najmniej od marca 2015 roku są też wykorzystywane w lotach nad Ukrainą, w celi obserwacji ruchów wojsk na Krymie i w Donbasie oraz przylegających do tego terytorium terenach Federacji Rosyjskiej. Wówczas o zarejestrowaniu takich lotów bezzałogowców poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

Do działań tych są wykorzystywane drony klasy MALE typu RQ-4B należące do 9th Operations Group/Detachment 4th US Air Force operujące z bazy Sigonella na Sycylii. Zostały przemieszczone na lotnisko we Włoszech w 2011 roku, pierwotnie służąc do realizacji misji rozpoznawczych i obserwacyjnych nad Libią. Później trafiły nad Morze Czarne, Syrię oraz wschodnią flankę NATO.

Co do zasady, loty takie realizowane są na zasadzie nieujawniania swojej obecności, poprzez unikanie wykrycia wzrokowego czy identyfikacji przez osoby na ziemi, czy jednostki latające. Lot z 15 października 2016 roku jest ot tyle specyficzny, że Global Hawk uruchomił transponder, ujawniający jego obecność również cywilnym kontrolerom lotów, kiedy maszyna znajdowała się nad Morzem Czarnym i pozostał on włączony podczas lotu nad południową, środkową i zachodnią Ukrainą, oraz podczas drogi powrotnej do Sycylii ponad Rumunią, Bułgarią i Grecją. Najprawdopodobniej była to demonstracja siły i obecności amerykańskiej w regionie. Nie da się też jednak wykluczyć, że transponder został uruchomiony w wyniku błędu operatora maszyny. Prawdopodobnie nigdy nie poznamy prawdy, natomiast udowodnionym i powszechnie znanym faktem pozostaje obecność amerykańskich maszyn rozpoznawczych nad terytorium Ukrainy.  

Reklama

Komentarze (11)

 1. jorguś

  Oprócz - Global Hawk z USA , Polska rzuciła desant w postaci Balcerowicz , Nowak - oraz inni doradcy w tym i wojskowi ? Można się spodziewać że oprócz KIJOWA - zostanie osiągnięty cel Zdobycie DĄBASU i ŁUGAŃSKA ? Jak można popierać reżim który morduje swoich obywateli tylko inaczej myślących oraz inaczej mówiących ? To tak jakby warszawa wysłała uzbrojone oddziały na górny śląsk - bo ci chcieliby oderwania od POLSKI i powrót pod kuratele NIEMIEC ?

  1. Drummer

   Donbasu...jorgusiu, piszemy DONBASU ! Gdyby na ten Śląsk wjechały czołgi i artyleria z Niemiec i zaczeły strzelać do polskich żołnierzy to..TAK !! Poparłbym "taki reżim" !!

 2. Pa

  Rosjanie, macie budżet wojskowy w porównaniu do USA lichutki, ledwo 80 mld dol w porównaniu do 750 mld i nie stać was na taki sprzęt. Za kilka lat wasi szpiedzy wykradną projekty i zaczniecie podobne bezzałogowce robić, ale świat będzie miał już inne uzbrojenie.

 3. wer

  Oa -to ukraina jeszcze nie bankrut , polska już podarowała jej kupę milionów euro , ameryka stale jakies swoje papierki bez pokrycia przywozi specjalnymi samolotami jak do naszych SZYMAN - tam kiedyś jakiś ludzi nie bezpiecznych ! Za ropę i gaz już nikomu nie płacą , dług podobno w rosji nie uregulowany , tabuny do Polski ściągają zabierając Polakom pracę - nie płacąc podatków ? Czego jeszcze oczekiwać - aż nas będą mordować ? Czy to ma być nas serdeczny sąsiad ! Nie o taka Polskę strajkowałem - by jednego okupanta zamienić na drugiego ?

  1. P

   No jasne , że sowietom nie podoba się jak ktoś patroluje tereny, które bezprawnie uważają za swoje. Nie szczuj towarzyszu nas na Ukraińców, sami sobie z nimi poradzimy. Co nas obchodzi że wam nie płacą za ropę i gaz? Jak na razie to musicie pokornie się przypatrywać, jak Amerykanie latają nad Ukrainą :)

 4. ted

  Czy tylko ja zauważyłem błąd? RQ-4 Global Hawk jest klasy HALE (High Aaltitude Long Endurance). Do klasy MALE należy np. RQ1 Predator.

 5. bmx

  Dobitnie świadczyć to ma - gdzie USA ma POLSKIE społeczeństwo ! Tego nawet CCCP przez 45 lat nie wyprawiało co obecnie szeryf z jankesami ? Pytanie - czy władze POLSKI wiedzą o praktyce przelotu obcego samolotu nad terytorium POLSKIM ? Czy mamy środki zaradcze by nie panoszył się jakiś uzurpator nad naszą przestrzenią terytorialną . W jakim stopniu naraża się polskie społeczeństwo na atak z nieba - zaproponowany przez USA ?

  1. ad

   po pierwsze wiedzą a po drugie CCCP nie takie numery wyprawiało u nas (włącznie ze składowaniem broni jądrowej)!

  2. A

   Och jakie starszne i krwiożercze te jankesy,tyle lat w przeszłości okupywali Polskę,mordowali jej ludność,brali udział w rozbiorach,wywozili Polaków do gułagów na Alasce,zawarli pakt z Hitlerem wszczynając IIW.Ś.Nie to co pokojowa Rosja...

 6. Marek1

  Można sobie tylko wyobrazić jak dosłownie "na uszach" stawała rosyjska WRE, by zakłócić przelot, albo jeszcze lepiej - przejąć sterowanie dronem. Nie udało się ... Ps. Zaraz kremlowskie szczekaczki zaczną udowadniać, że Moskwa mogła zrobić to całkiem łatwo, ale nie chciała wywoływać awantury ;-)))

  1. Maslak

   Zanim zaczniesz pisać takie rzeczy, sprawdź trasę lotu tego drona. Rosyjskie WRE prawdopodobnie wogóle nie zostały poinformowane o jego przelocie.

  2. WYEDUKOWANE USA

   Ja wiem, że czytanie ze zrozumieniem to coraz rzadsza umiejętność ale sugeruję serię głębokich oddechów. Podobno bardzo dobrze "uaktywniają" szare komórki (pod warunkiem oczywiście, ze ktoś takowe "posiada").

  3. QDark

   Patrz uderz w stół a nożyce się odezwą :)

 7. mekongdelta

  a nad polskim Leopolis też lata ? rezunów nadzoruje mam nadzieje , bo całą małopolskę wschodnią obstawią pomnikami mordercy bandery

 8. Tiamat

  Putin ostatnio mówił coś o broni " płyt tektonicznych" a USA nawet nie musi reklamować tego co mają. Czasem jak ktoś przestaje grozić robi większe wrażenie niż kundel ujadający u sąsiadki.

 9. myslacy

  No to skoro to taka siła to raz dwa trzy Ukraina ze swoimi sojusznikami w 3 dni odzyska Krym i Donbas - bułka z masłem jak ma takie drony i F22 - to na co jeszcze czeka? Przestańcie grzać tą nienawiść i przygotowywać ludzi do konflktu zbrojnego - jak na razie Ukraińcy zamiast własnego kraju wybierają emigrację - i kto ma ich bronić? jak nie oni sami swojego kraju? Ja wiem że USA po ostatnich swoich sukcesach w Syrii , Iraku czy Afganistanie i paru solidnych ciosach w szczękę od Rosji aż tupie ze złości i znowu próbuje wmanewrować kogoś w zastępczą wojnę - próbowała z Gruzją - to tak im świetnie szła ucieczka żę zostawili cały sprzęt. Kogo ma przestraszyć ten przelot? Rosjan - myślicie żę robią w portki ze strachu bo jakiś bezzałogowice przeleciał sobie nad Ukrainą i co z tego ? A wy pompujecie napięcie jakby tam co najmniej B2 przeleciał? po co i w jakim celu? Co słabo idzie projekt "ukraina" mld kasy wpompowane dług pod sufit a bagno jak było tak i jest.

  1. zachód

   zachód USA to DEMOKRACJA szanowny przedmówco.... zachód JAK ZAWSZE w najnowszej historii NIC nie może zrobić dopóki POTENCJALNY AGRESOR(Rosja) nie zaatakuje (podobnie jak Francja i Anglia wobec III potencjalnego agresora III Rzeszy ) Opisywane działania mają na celu (w tym wypadku postraszenie innych przedstawicieli władz Rosji....nieświadomych JAK BARDZO zachód i USA de facto popierają Ukrainę... bo ci INNI decydenci mogą(i mają - w masie) wpływ na Surkowów itp...poza Putinem aktualnie decydujących "co dalej z Ukrainą"(celowo w cudzysłowie).... Myślący?... hm... czyżby w OLGINO już było aż tak zimno że trudno łączyć fakty z rozkazami z góry?

  2. Oa

   Skoro Rosja to taka siła to raz dwa powinna zająć całą Ukraine a tymczasem nie mogą sobie poradzić w sąsiednim prorosyjskim Donbasie czy zdobyć drogi lądowej na Krym.W Syrii bęcki,jak nie od pastuchów to kompromitacja z zestrzelonym bombowcem przez archaiczne tureckie F16.Donbas-jeden wielki syf z gilem,gospodarka w stanie ruiny i gigantyczna przestępczość sterowana przez różnych psychopatów pokroju zlikwidowanego niedawno Motoroli..Podobnie Krym-w zeszłym roku występował tam największy obok Wenezueli (sojusznik Rosji) poziom inflacji na świecie.Ponadto regularne przerwy w dostawach prądu czy wody plus eksterminacja mniejszości tatarskiej i każdego komu nie podoba sie okupacja rosyjska. O ukraińskie dlugi się nie martw,martw się o kilkuprocentową recesje w Rosji,rekordowy wzrost liczby ludności żyjącej poniżej granicy ubóstwa,topniejące rezerwy walutowe napompowane w ostatnich latach rekordowo drogą ropą,potężny deficyt budżetowy,ujemny przyrost naturalny czy ćwierć miliona Rosjan co roku skladających wniosek o zieloną kartę do USA.Rosyjska gospodarka w roku 1998 de facto zbankrutowała a sama Rosja ma jedno z najwyższych miejsc na świecie pod względem korupcji więc wypominanie marnotrastwa pieniędzy czy zadłużenia Ukrainie bedącej uzależnionej przez ćwierć wieku od Rosji jest zabawne.

  3. myślący inaczej niż myslacy

   @myślący Dlaczego Wy Rosjanie tak się emocjonujecie ? Zawsze przecież w ramach sankcji zamknąć się w Rosji i nie jezdzic po świecie. Ops. Pomyłka. W Rosji jeżdżą tylko oligarchowie. Motłoch nie ma pieniędzy ... jaka szkoda :)

 10. znawca tematu

  Ukraińcy na pewno "cieszą się" że lata nad nimi samolot szpiegowski nowego okupanta...

  1. Znawca Znawców

   nieee no skąd ? oni się cieszą, że Giwi i jemu podobni torturują jeńców

 11. tak

  Szczerze mówiąc to ja nie mam ochoty ginąć w imię polityki nienawiści dwóch mocarstw a wszystko na to wskazuje,że na terenach Europy wschodniej i środkowej mają rozegrać swoje porachunki USA i ROSJA. Nie jest mi w smak widzieć przez ułamek sekundy mojego życia dużych grzybków w mojej ojczyźnie.Tylko idiota może sądzić,że na terenie Polski będzie starcie z użyciem broni konwencjonalnej.

  1. Wawiak

   Jaka nienawiść? Tu chodzi o interesy i wpływy - o nic więcej. Tak jednych, jak drugich. Jak jedno odpuszczą, to drudzy wejdą. Natura horret vacuum.

  2. Finfan

   Niestety też uważam że taki scenariusz może się ziścić. Zarówno rosyjska doktryna ofensywna przewiduje użycie taktycznej broni jądrowej niewielkiej mocy do "wypalania" korytarzy przez które przejdą jednostki pancerne na tyły wojsk NATO jak i amerykańska doktryna obronna przewiduje zniszczenie wdzierających się oddziałów rosyjskich przy pomocy ładunków jądrowych. Pocieszający jest fakt ze Amerykanie obecnie modernizują swoje bomby B61(będące oficjalnie jedyną amerykańską taktyczną bronią jądrową) zmniejszając znacząco ich moc i zwiększając celność zrzutu. Do tego dochodzi stosunkowo nowa rosyjska doktryna przewidująca deeskalacje konfliktu konwencjonalnego poprzez terrorystyczne pojedyncze uderzenia jądrowe na cele cywilne mające zastraszyć przeciwnika. Niestety nie znam scenariusza politycznego gwarantującego niedopuszczenie do starcia nuklearnego mocarstw na terenie Polski. Geografia jest tu zdecydowanie przeciw nam. Dlatego uważam że na poważnie trzeba zacząć dyskusje jakie środki ochrony i ewakuacji ludności pozwoliłyby zminimalizować nasze straty.

  3. dk.

   Dobra wiadomość: Zawsze możesz przenieść się na drugą półkulę. Zamiast tetryczyć. Jeszcze jedna dobra wiadomość: Nikt Cię tu nie trzyma. Zła wiadomość: Polski tam nie zabierzemy, pozostanie, gdzie jest.

Reklama