Reklama

Siły zbrojne

„Gepard” wraca do rosyjskiej floty podwodnej

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, ze uderzeniowy okręt podwodny o napędzie atomowym „Gepard” (K-335) projektu 971 typu Szczuka-B (według NATO typu Akuła III) ponownie wszedł w skład Floty Północnej.

Na „Gepardzie” zakończono więc szybko proces przywrócenia gotowości technicznej w stoczni „Nerpa”, dzięki czemu można było tę jednostkę ponownie wprowadzić do linii. Zgodnie z oficjalnym komunikatem celem prac było przedłużenie resursu docelowego jednostki i ponowne jej przygotowanie do działań na wodach arktycznych. Teraz rozpoczął się proces dopuszczania załogi do działań operacyjnych.

„Gepard” to stosunkowo nowy okręt podwodny, ponieważ oddano go do służby w rosyjskiej flocie 4 grudnia 2001 r. W rzeczywistości jego konstrukcja i wyposażenie ma 10 lat więcej, ponieważ budowa tej jednostki w stoczni „Siewmasz” w Siewierodwińsku rozpoczęła się już 23 września 1991 r.

Dodatkowo w styczniu 2012 r. na okręcie wybuchł pożar. Oficjalnie podczas prac konserwacyjnych prowadzonych na jednostce jednemu z pracowników upadła lampa spirytusowa, która zapaliła się powodując niewielkie straty. Nikt nie został ranny, ale system gaśniczy był uruchamiany dwukrotnie. Remont z 2015 r. miał prawdopodobnie usunąć powstałe wtedy uszkodzenia.

„Gepard” to okręt o wyporności podwodnej 12270 ton, który dzięki opływowym kształtom może się poruszać pod wodą z prędkością 33 w. Jest on wyposażony w cztery wyrzutnie torpedowe kalibru 533 mm i cztery wyrzutnie torpedowe kalibru 650 mm. Obecnie nie wiadomo, jakie torpedy i rakiety (w tym manewrujące) zamontowano na jego pokładzie.

Reklama

Komentarze (4)

 1. olo

  ruskie straszą straszą a gospodarka dawno się zesr..ła :)

  1. Ak

   Kogo straszą? O co konkretnie ci chodzi?

  2. antyolo

   Ja to bym chciał aby nasz gospodarka stanowiła ułamek tej Rosyjskej i nasze INNOWACJE stanowiły chociaż 1/100 tych innowacji, które wprowadzają rosjanie. Nie ale my jesteśmy "tygrysem" z "polskim" oplem, fiatem, blackhawkiem i innymi innowacjami. W samej elektronice i mikroprocesorach Rosjanie biją całą UE na głowę. Ostatni "polski" komputer powstał pod koniec lat 80. Od tamtego czasu w dziedzinie elektroniki jesteśmy PUSTYNIĄ. A zacofani wg olo i spółki rosjanie produkują już Elbrusy 8C i na ich bazie budują serwery i komputery , a od 2016 wprowadzają Bajkała, Elbrusa 16c, rozwijają Muliticlet. Ale ich gospodarka się ze... a nasza kwitnie dzięki Lidlom i Biedronkom. O technice wojskowej,kosmicznej czy energetycznej już lepiej nie wspominać bo i nie ma o czym. Nawet podwozi do tramwajów PESY sami nie robimy. A nasza INNOWACYJNOŚĆ ZA MLD z UE to wirtualne przymierzalnie okularów i warsztaty z designu.

 2. simplus

  piękny okręt trzeba przyznać

  1. dropik

   Może zechcą nam sprzedać za parę naszych nowych złotych. Będą mogli kupić sobie za to parę ton naszych jabłek i cebuli, jak nie to głód ;)

 3. jaroo

  Jak mówią że russkie coś szybko zrobili , naprawili albo zmodernizowali to jestem spokojny . Znam ci ja russkich , u nich szybko oznacza , byle jak , po łebkach i totalna prowizorkę. Znowu będzie Kursk.....

 4. yaro

  i lepiej byśmy się nie dowiedzieli, bo skutek mógłby być tragiczny dla państwa czy okrętu w stronę którego polecą

Reklama