Reklama

Siły zbrojne

Generał Kukuła: Mieliśmy pełną świadomość rzeczywistych intencji Federacji Rosyjskiej

Autor. Wojska Obrony Terytorialnej

Mieliśmy pełną świadomość rzeczywistych intencji Federacji Rosyjskiej. Od pewnego momentu nie zadawaliśmy sobie pytania, czy Rosja zaatakuje, tylko kiedy - powiedział PAP dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dlatego m.in. rozbudowywane zostały siły zbrojne, zwiększono liczbę ćwiczeń i powołano do życia Wojska Obrony Terytorialnej

"Wojsko Polskie zawsze jest gotowe, aby bronić granic państwa, ale to nie znaczy, że nie może być jeszcze lepiej przygotowywane i że nie może dysponować jeszcze skuteczniejszymi systemami uzbrojenia" - podkreślił generał Kukuła, który w piątek obserwował na poligonie w Nowej Dębie szkolenie polskich i amerykańskich żołnierzy.

Reklama

Czytaj też

W ćwiczeniach udział wzięły pododdziały 18. Dywizji Zmechanizowanej i 82. Dywizji Powietrznodesantowej (USA) przy wsparciu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

"Mieliśmy pełną świadomość rzeczywistych intencji Federacji Rosyjskiej. Od pewnego momentu nie zadawaliśmy sobie pytania czy Rosja zaatakuje, tylko kiedy. Stąd mające miejsce w ostatnich latach działania związane z przyśpieszoną rozbudową sił zbrojnych, modernizacją, duża intensywność ćwiczeń, szkoleń w tym chociażby powołanie do życia Wojsk Obrony Terytorialnej czy też 18. Dywizji Zmechanizowanej" - wyjaśnił.

Dodał, że działania wojenne na terenie Ukrainy są również weryfikatorem przyjętych w Polsce założeń związanych z rozwijaniem nowych struktur wojskowych czy też zakupów systemów uzbrojenia, które zostaną wykorzystane do obrony Polski.

Czytaj też

"Warto zwrócić uwagę jaką rolę odgrywają ukraińskie Wojska Obrony Terytorialnej w obronie Ukrainy. W Polsce znaczenie i potencjał tych sił poznaliśmy już w operacjach przeciwkryzysowych oraz obronie granicy polsko- białoruskiej. Ten pomysł - tak mocno krytykowany - bardzo szybko zmierzył się ze współczesnymi zagrożeniami bezpieczeństwa i dowiódł że jest pomysłem właściwym" - podkreślił.

"Niektórzy eksperci i byli wojskowi podobnej krytyce poddawali chociażby powołanie 18 Dywizji Zmechanizowanej czy zakup samolotów F-35. Życie bezlitośnie zweryfikowało tę krytykę" - ocenił.

Według Kukuły, piątkowe ćwiczenia na poligonie w Nowej Dębie są kolejnym dowodem, że żołnierze są coraz lepiej przygotowani do prowadzenia walki w ramach operacji połączonych.

Czytaj też

"Od początku budowy WOT zaszywaliśmy w DNA formacji zdolność nie tylko do synchronicznego łączenia wysiłku w ramach jednej operacji wojskowej z żołnierzami innych Rodzajów Sił Zbrojnych ale również innych formacji i struktur państwa. Ta zdolność jest konieczna do zwycięstwa. Jestem zadowolony z obserwowanych działań moich żołnierzy i w pewnym sensie już dzisiaj mam poczucie spełnionej misji. Z drugiej strony z pokorą przekładam wnioski z obrony Ukrainy na nasze potrzeby w zakresie dalszego rozwijania kompetencji i wyposażania żołnierzy w kolejne skuteczne systemy uzbrojenia" - stwierdził dowódca WOT.

Dodał też, że "w armii Federacji Rosyjskiej dopuszczającej się zbrodni wojennych następuje nieodwracalna erozja morale, a w konsekwencji pogłębiające się utrata zdolności bojowych".

"Obserwuję co robią ludności cywilnej ci, którzy uważają się za żołnierzy i z mojej perspektywy oni żołnierzami już nie są" - podsumował gen. Wiesław Kukuła.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Nowoczesny

  Rosja jest jak zdalnie sterowana laleczka i nawet o tym nie wie. USA i UK chciały wciągnąć do NATO Finlandię i Szwecję ale był ogromny opór rządów w tych krajach a teraz sami się proszą o wejście do NATO. Chcieli przyjąć Ukrainę do NATO ale Niemcy się nie zgodzili a teraz Niemcy sami proszą o przyjęcie Ukrainy do NATO. Trzeba było cierpienia milionów ludzi żeby maks. opóźnić wybuch 3 Wojny Światowej. Udało się a Rosja sama robi wszystko żeby NATO ja okrążyło. Rosja sama się prosi żeby okrążyć i zetrzeć ją z powierzchni ziemi. Głupich nie sieją, sami się rodzą.

 2. tylko_ja

  Yyyyy. Po raz drugi??? A kiedy był pierwszy??? Masz na myśli ten blitzkrieg do Kijowa (30km przez 30 dni?)

  1. Pucin:)

   @tylko_ja - Pierwszy walec ---->>>> Moskwa v. Wiedeń - 1945. :0

 3. Pucin:)

  Panie Gen., a jak z rotacją i stanami osobowymi w ko0mpanii??? Chyba coś nie tęgo??? Czy macie odpowiedni system powołania rezerw osobowych????? Przeczucie to nie wszystko, liczy się wyszkolony piechociarz - do szpiku kości "zabójcza maszyna do zabijania"!!!!!!- jak widać to na Ukrainie po stronie obrońców. :(

  1. panda_k

   I tu jest pies pogrzebany. Rotacja w zasobach ludzkich duża, poziom wyszkolenia jest stały czyli niski ( bo cały czas nowi). W sumie to w tej chwili WOT pracuje jako dostarczyciel rezerwy. Widać brak pomysłów na to co dalej z ludźmi w 5-6 roku szkolenia więc odchodzą. Niby stany osobowe się zgadzają, a nawet rosną ale są to cały czas ludzie nieprzeszkoleni. Na papierze się oczywiście zgadza ale chyba nie o to chodzi? Trochę w tych wszystkich działaniach PR-owych zagubiono sens istnienia WOT. Szkoda.

  2. Pucin:)

   @panda_k - po przeczytaniu artykułu pt. "Bitwa o Donbas będzie przypominać II wojnę światową. Rosjanie ściągają wszystkie siły." - Spider's Web - Bogdan Stech - to nie wiem czy gen. Kukuła jest nadal takim optymistą!!!!!! :0 Rosyjski walec po raz drugi!!!!! :0

 4. vivek

  Wiedział i będzie bronił Chełma Chyba znam ten stan Mitomania

 5. inżynier zbrojmistrz

  Jeśli tak generale, to dlaczego nie uruchomiono dodatkowych zmian produkcji ammo,Pioruna,granatników ppan., etc??Na co czekaliście??

 6. Komentator

  Proszę lepiej zerknąć na "nową organizację" Wojsk OT SZ Ukrainy, ich podporządkowanie, i zadania. O bieżącym wykorzystaniu już nie wspomnę!

 7. DIM1

  (1) o tym, co powiedział Pan Generał, wszyscy prawie dawno wiemy. A to władze państwa, w tym MON, wolą dumnie powiewające polskie bandery na fregatach NATO. Od najpilniejszych zdolności obronnych terytorium. (2) Potwierdza się, że agresor i tak atakuje cywilów. A Polaków przecież bardziej masowo, niż eksterminował rosyjskojęzycznych. Trzeba standardowo zastosować cywilne maskowania. Tylko maskując nowoczesną broń wśród milionów "cywilnych" pojazdów, ochronimy ją przed wykryciem. Agresor dysponować znacznie większą liczbą dronów niż dziś, lepsze satelity, lepsza informatyka, zautomatyzowany ostrzał. Zidentyfikował ? - zniszczył ! (3) Dogmat, że jedynym przeciwnikiem będzie F.R. A w przyszłości może wystarczy, że ktoś udostępni, cyfrowo wypożyczy swój high-tec wojskom F.R. Np. ponieważ Polska staje się kością w gardle dominacji nad Unią... Albo, że gdzieś "zwyciężył pragmatyzm polityczny". Mamy być gotowi z każdej strony.

Reklama