Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Egipt kupi system przeciwlotniczy z Turcji?

Turcja posiada technologię rakiet średniego zasięgu (na zdjęciu test systemu HiSar-O), a obecnie chce pozyskać możliwość produkcji rakiet dalekiego zasięgu. Fot. Roketsan
Turcja posiada technologię rakiet średniego zasięgu (na zdjęciu test systemu HiSar-O), a obecnie chce pozyskać możliwość produkcji rakiet dalekiego zasięgu. Fot. Roketsan

Według informacji opublikowanych przez portal „Tactical Report” Egipt może być zainteresowany współpracą z tureckim przemysłem zbrojeniowym w zakresie produkcji rakiety HISAR opracowanej i zaprojektowanej przez turecką firmę Roketsan.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Egipt jest głównym partnerem handlowym Turcji na kontynencie afrykańskim. Przedsiębiorcy tureccy i egipscy utrzymują bliskie kontakty i nadal realizują wzajemne wizyty. Możliwość produkcji rakiety HISAR znacząco zwiększyłaby zdolności lokalnego przemysłu zbrojeniowego, dodatkowo włączając go najpewniej w łańcuch dostaw tureckiego koncernu. Umożliwiłoby to również wspólne prace nad rozwojem samego efektora.

HİSAR to rodzina systemów rakiet ziemia-powietrze krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu, opracowywanych przez Roketsan i Aselsan od 2007 roku. Rakiety są opracowywane przez Roketsan, podczas gdy większość czujników i elektroniki jest opracowywana przez firmę Aselsan. Rodzina rakiet składa się z dwóch systemów rakiet przeciwlotniczych, w tym HİSAR-A i HİSAR-O.

Reklama

Czytaj też

HISAR-A / HISAR-A+ to wersja krótkiego zasięgu z rodziny HISAR. Obie wersje HISAR-A bazują na gąsienicowym wozie opancerzonym ACV-30 wyprodukowanym przez turecką firmę FNSS. Pułap pocisków systemu HISAR-A wynosi do 5 km i maksymalny zasięg 15 km. HİSAR-A wykorzystuje głowicę odłamkowo-burzącą, która może być wyposażona w zapalniki uderzeniowe i zbliżeniowe do skutecznego niszczenia celów powietrznych.

HISAR-O / HISAR-O+ to system rakietowy średniego zasięgu z rodziny HISAR. Wyrzutnia rakiet jest zamontowana w tylnym przedziale ciężarówki wojskowej Mercedes-Benz Zetros 6x6. Pocisk HIsar-A ma maksymalny pułap na poziomie 10 km i maksymalny zasięg określany na 25 km.

Reklama

Komentarze (2)

 1. easyrider

  Turcy mają olej w głowie. Wiedzą, że jak coś sami opracują, wdrożą i zastosują, to w końcu kupca się znajdzie i zarobi się pieniądz. Podstawa, to własna technologia i własny przemysł. Zakupy tylko w wyjątkowych sytuacjach i to do czasu opracowania własnych rozwiązań.

 2. KPS1

  My też powinniśmy się nimi zainteresować.

  1. wRG

   Mamy pioruny i będzie camm.

Reklama