Reklama

Siły zbrojne

Fregaty OHP są wycofywane… z US Navy

Opuszczono banderę na kolejnych dwóch fregatach typu Oliver Hazard Perry. Na zdjęciu ceremonia na USS „Ford”– fot. US Navy
Opuszczono banderę na kolejnych dwóch fregatach typu Oliver Hazard Perry. Na zdjęciu ceremonia na USS „Ford”– fot. US Navy

W Stanach Zjednoczonych opuszczono banderę na następnych dwóch fregatach rakietowych typu Oliver Hazard Perry – USS Ford (FFG 54) - młodszej o 5 lat i USS „Thach” młodszej o 3 lata od wykorzystywanych w Marynarce Wojennej RP fregat: ORP „Gen.K. Pułaski” (ex. USS „Clark”) i ORP „Gen T. Kościuszko” (ex - USS „Wadsworth”). 

Ceremonia w odniesieniu do fregaty USS „Ford” miała miejsce w bazie morskiej Everett 31 października br. Okręt został wycofany po 28 latach służby (był wprowadzony do linii w 1985 r.), co świadczy o niskiej ocenie podatności modernizacyjnej jaką w Stanach Zjednoczonych wystawiono tej fregacie. USS „Thach” została wycofana 1 listopada br. w bazie morskiej San Diego po 30 latach służby.

Amerykanie zadecydowali więc, że nie będą już inwestowali w te okręty i wycofują je (lub oferują swoim sojusznikom) sami systematycznie zastępując je tańszymi (przynajmniej teoretycznie) okrętami do działań przybrzeżnych.

Warto zaznaczyć, że nazwa okrętu „Ford ” nie została nadana na pamiątkę jednego z amerykańskich prezydentów, ale by uczcić pamięć zwykłego marynarza Patricka O. Forda, który obsługując rufowe działko na rzecznej łodzi patrolowej typu 750 w czasie wojny w Wietnamie poległ osłaniając ewakuację swoich kolegów (za co otrzymał Krzyż Morski).

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. x

    Spróbujcie tylko takim "przybrzeżnym" okrętem przejść Pacyfik... Ciekawe, do jakich działań będzie zdolna załoga i ile wart bojowo będzie taki "tańszy" okręt po kilku tygodniach wypruwania flaków wskutek choroby morskiej? "Tanie" niekoniecznie znaczy "dobre"

    1. Roman Robert Zolanski

      Niech nam te fregaty oddadza przydaja sie nam dwie kolejne :-) uzbrojenie maja ? maja ! zmodernizujemy je i bedzie git :-) one jednak robia wrazenie i maja czym strzelac a nie to co te male pipki co teraz robi sie. Ale mimo to musimy tez nowe okrety budowac. Bo to co chce nasz rzad kupic to zdecydowanie za malo. Tak wiec mysle ze te dwie fregaty by sie nam przydaly :-D

Reklama