Reklama

Siły zbrojne

Francuskie śmigłowce dla Ukrainy. Wzmocnienie współpracy przemysłów obronnych

Airbus Helicopters H125 - fot. Wikipedia
Airbus Helicopters H125 - fot. Wikipedia

Ukraiński koncern Ukroboronprom podpisał strategiczne umowy dotyczące współpracy wojskowo-technicznej z francuskimi firmami w ramach roboczej wizyty prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki w Paryżu. Ustalenia dotyczą m. in. dostawy na Ukrainę śmigłowców Airbus Helicopters H125 i systemów łączności wojskowej Thales Communication & Security.

Jak informuje ukraiński koncern zbrojeniowy Ukroboronprom, w Paryżu podpisano trzy istotne umowy, mające nie tylko zwiększyć ukraińskie możliwości, ale też zacieśnić współpracę przemysłów obronnych Ukrainy i Francji. Jest to efekt półrocznej pracy specjalnej grupy roboczej, której celem jest wzmocnienie związków przemysłowo-militarnych Ukrainy z krajami członkowskimi NATO.

W ramach współpracy koncern Airbus Helicopters dostarczy jednosilnikowe lekkie śmigłowce H125 (wcześniej AS350 B3) ukraińskim służbom podległym ministerstwu spraw wewnętrznych. Maszyny typu H125 są przede wszystkim dedykowane zadaniom policyjnym i ratowniczym, w tym ratownictwa medycznego.

Thales Communication & Security podpisał z koncernem Ukroboronprom umowę, dotyczącą dostaw nowoczesnych, taktycznych systemów łączności radiowej dla sił zbrojnych Ukrainy. Trzecim beneficjentem porozumień jest spółka Thales Systems Aeroportes, która podpisała z ukraińskim koncernem list intencyjny dotyczący współpracy przy tworzeniu nowoczesnych samolotów patrolowych. Prawdopodobnie jest to umowa odnośnie kooperacji z zakładami lotniczymi Antonow w zakresie prac nad średnimi maszynami patrolowymi dalekiego zasięgu opartymi na platformie An-148-300M.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Drzewica

  To dlatego odsunięto Polskę od rozmów politycznych w sprawie Ukrainy! Teraz wybierają co smakowitsze kąski dla gospodarki Niemiec i Francji, a Polska nie potrafi nawet świetnych silników do helikopterów Sokół załatwić sobie w ukraińskiej firmie Sicz która ma wolne moce po zerwaniu dostaw dla Rosji! Tępą mamy władzę!

 2. kraqss

  francja,paryż, a dlaczego nie polska,warszawa?? krew człowieka może zalać!! jak tak dalej będzie to francja ,paryż bedą nam sprzedawać to co pozyskają od ukrainy+własna marża i wtedy będzie git. Tak??

 3. Pablito

  Z tymi francuskimi helikopterami to rzeczywiście dziwna sprawa. O ile wiem Motor-Sicz przedstawił propozycje rządowi Ukrainy na mocno zmodernizowany śmigłowiec MI-2 i uzyskał nawet certyfikaty. Mogę zrozumieć, że olali Polaków, ale żeby własną firmę spuścili w kanał.

  1. kzet69

   No i to jest właśnie ukraiński problem, a zmiana rządu wcale go nie zmieniła, tam ważniejsze są naciski lobbistyczne pojedynczych oligarchów niż interes propaństwowy, zostało im to po ZSRR i nadal nie potrafią tego przezwyciężyć.

 4. xyz

  Coś mi się zdaje, że Francuzi za wszelką cenę starają się zbudować swój pozytywny wizerunek na Ukrainie, żeby móc w spokoju dokończyć dostawy Mistrali do Rosji, bez aż tak dużych protestów ze strony Ukraińców.

 5. Obywatel

  a mogliśmy im upchnąć Puszczyka...

  1. MZ

   Nie opchniemy żadnego puszczyka na Ukrainę. Na pewno, też nie będzie żadne współpracy Świdnika w temacie Sokoła ani Mi 2. Ukraińcy olali Włochów. Współpracują z Rosą i to nie jest w ich interesie.

 6. Polak

  Taką współpracę z Ukrainą jak Francja powinna prowadzić od roku Polska predystynowana do tego geograficznie politycznie i genetycznie, jednak kelnerska postawa obecnych władz III RP wobec silniejszych sąsiadów zaprzepaściła polskie szanse. Kościuszko, Bem czy Pułaski nie bali się walczyć o wolność innych narodów, a obecne władze strach paraliżuje nawet przed pomocą zbrojeniową przeciw agresji Rosji.

  1. bkj2

   Już prowadzimy. MESKO pracuje nad amunicją precyzyjną do możdzieży i haubic z kijowskim "Łuczem".

  2. gość

   a kto ci broni jechać na Ukraine i bronić jej jak Kościuszko, Bem czy Pułaski ?

  3. Piotr Kraczkowski

   Francja nie musi się obawiać, że pomoc dla armii Kijowa oznacza rezygnację z gwarancji NATO. Pan zaś dokładnie to proponuje: dobrowolny udział w wojnie po stronie Kijowa, czyli rezygnację z gwarancji NATO. Proszę bardzo: możemy sprzedawać naszą broń Francji, a ona może ją odsprzedawać po tej samej cenie dla armii Kijowa, tak by nie było polskiego dobrowolnego udziału w wojnie poprzez zaopatrywanie armii Kijowa, a jednocześnie polska broń trafiałaby do Kijowa jako broń Francji. Możemy nawet dać naklejki po francusku. To kwestia paru papierków. Natomiast nasze dostawy dla armii Kijowa nie są warte rezygnacji z gwarancji NATO. Dla Francji, GB, USA nie ma tu problemu, dla nas jest, bo jak na razie praktycznie nie mamy wojsk lądowych. Gdybym był Putinem, to zareagowałbym na polskie awanturnictwo z pomocą dla armii Kijowa tak: zająłbym Mazury i poinformował NATO, że nie posunę się dalej. Wówczas kilka krajów NATO złożyłoby weto co do pomocy Polsce przez NATO i NATO powołując się na dobrowolny udział Polski w wojnie, więc UE i NATO uznałyby status Mazur takim jaki ma spór o Tybet, o Kashmir itp. Przypomnę, że Rosja pokazała w czasie Olimpiady w Soczi mapę Polski bez granicy między Królewcem a Mazurami - to nie była pomyłka: https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=bKhuvril8Rs#t=3791

 7. say69mat

  To wygląda na ofensywę francuskiego przemysłu lotniczego w regionie. Z drugiej strony gdzie jest 'mniemana' przestrzeń dla mitycznej modernizacji postsowieckiego parku śmigłowcowego w oparciu o potencjał zakładów zbrojeniowych na Ukrainie??? Skoro Ukraina szuka możliwości uwolnienia się od tego technologicznego i intelektualnego balastu.

  1. gość

   czy ty w ogóle rozumiesz co piszesz ? Smarujesz tu (i nie tylko) codziennie pseudo-intelektualny bełkot w dodatku stosując zadziwiającą interpunkcję

 8. ted

  Musimy się ogarnąć bo niedługo może zabraknąć kawałków z tego tortu a my i oni mamy czym pohandlować

  1. gość

   a czy to niby my możemy z nimi pohandlować (w obszarze obronności) ? Jakie to niby technologie mamy które mogłyby zainteresować Ukraińców ?

 9. sorbi

  A "nasi" Puszczyków zaoferować nie mogli??

  1. pewny

   mogli puszczyki i sprzęt łączności, ale nie bierzemy udziału w polityce zewnętrznej dotyczącej Ukrainy już nie wspominając o normandzkiej czwórce dlatego to pozyskanie francuzów to oczywisty cel strategiczny dla ukraińców

  2. say69mat

   SW4, ze względu na słaby silnik, jest w stanie unieść jedynie załogę i pasażerów. I nie nadaje się do pełnienia funkcji związanych z tzw. wielozadaniowością.

  3. aptekarz

   A kto "naszych" rozlicza z działania _na rzecz_ Polski? NIKT. Wyjechało stąd 3 miliony Polaków w poszukiwaniu chleba! Hitler tylu nie zesłał do obozów pracy. W tym kraju jest potrzebna rewolucja.

 10. GsGPoint

  No i wyprzedziły nas żabojady... a mówiłem żeby zainteresować się Antonowem.... (Mój kraj taki piekny ! :Q)

  1. xXx

   a jaki Polski zakład buduje duże samoloty transportowe ?

 11. kamil

  Jak zawsze Polska wiele krzyczy i nic z tego niem

  1. vvv

   gowno wiesz. Z moich "sprawdzonych i rzetelnych" zródel wiem ze polska zbrojeniówka będzie najwiekszym beneficjentem współpracy z Ukrainą. zrobimy przeskok technologiczny o 20 w pród wiec lepiej nie jeczcie.

 12. RIKI

  ,,NASI ,, własną armię zrażili bo nawet na czas sokołów wyremontować nie potrtafią i zakładane koszty przekraczają a póżniej kwiczą że w przetargu zostali skrzywdzeni !

Reklama