Reklama

Siły zbrojne

Francuskie Rafale na ćwiczeniach w Australii. Paryż zwiększa obecność w regionie indopacyficznym

Fot. www.dassault-aviation.com
Fot. www.dassault-aviation.com

Canberra w porozumieniu z władzami w Paryżu poinformowała o spodziewanym przybyciu francuskich samolotów bojowych, mających wziąć udział w ćwiczeniach sił powietrznych w Australii i „w innych, wspólnych działaniach z siłami powietrznymi państw regionu”.

Podobny komunikat wydały francuskie siły powietrzne. W informacji stwierdzono, że pod koniec lipca do Darwin w Australii przybędą trzy samoloty Dassault Rafale. Trasa lotu będzie prowadzić przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Singapur. Myśliwcom towarzyszyć będzie zbiornikowiec Boeing C-135FR Stratotanker, samolot transportowy Airbus A400M i Airbus A310. W drodze z ZEA do Australii Francuzom towarzyszyć będzie australijski Airbus KC-30A. Ogółem kontyngent francuski (oznaczony jako PEGASE 2018) będzie liczył 90 lotników i komandosów, którzy zabiorą ze sobą 40 ton wyposażenia.

Maszyny francuskich sił powietrznych wezmą udział w odbywających się co dwa lata ćwiczeniach międzynarodowych Excercise Pitch Black. W tegorocznej edycji uczestniczyć będzie ok. 80 samolotów z 16 krajów, ćwiczenia, których głównym elementem jest walka powietrzna, odbędą się w sierpniu.

Po ich zakończeniu francuskie samoloty odwiedzą Indonezję, Malezję, Singapur i Indie, a następnie powrócą przez ZEA do Francji.

W komunikacie podano też, że celem odwiedzin samolotów w regionie indopacyficznym jest zwiększenie możliwości globalnej projekcji siły Francji za pomocą lotnictwa wojskowego, wzmocnienie tam obecności Paryża i pogłębienie stosunków z kluczowymi państwami regionu. Dodatkowo będzie to też okazja do zaprezentowania możliwości francuskiego przemysłu lotniczego - Indonezja i Malezja są wstępnie zainteresowane samolotami Rafale, natomiast Indie prawdopodobnie będą chciały zwiększyć liczebność już zamówionych myśliwców tego typu. Dodatkowo Singapur szuka następców swoich starzejących się samolotów transportowych Lockheed Martin C-130 Hercules.

Eksperci podkreślają, że rozpoczynająca się w lipcu wizyta przedstawicieli francuskiego lotnictwa w regionie jest największa od 2004 r., gdy udział w ćwiczeniach Excercise Pitch Black wzięło sześć francuskich myśliwcach Dassault Mirage 2000. Zwracają też uwagę, że to kolejny rok, w którym Francja jest aktywnie widoczna w regionie - rok wcześniej przebywało tam pięć francuskich okrętów wojennych.

Reklama

Komentarze (2)

 1. AWU

  Francja oraz UK zapowiedziały również zwiększenie operacji morskich Freedom of Navigation w akwenach Morza Płd Chińskiego do których ChRL zgłasza bezprawne roszczenia.

  1. Lehu

   Dobre Francuzy :). Oni zawsze zgłaszają prawne roszczenia.

 2. De Retour

  Można powiedzieć, że wysyłają wojsko na ćwiczenia z sąsiadami. Francja posiada tam Terytoria zamorskie (1,5 mln mieszkańców) i Wyłączną Strefę Ekonomiczną ( 9 milionów km2). Rafale stale stacjonuja w 104 Bazie SP Francji w Al Dhafra (ZEA).

Reklama