W środę wieczorem prezydent Republiki Francuskiej François Hollande podjął decyzję o wstrzymaniu przekazania Rosji okrętów śmigłowcowych – doków typu Mistral.
Prezydent Hollande podjął taką decyzję podczas posiedzenia francuskiej Rady Obrony, zwołanej jednak nie w związku z wojną na Ukrainie, ale dla „podsumowania sytuacji w Iraku i przeglądu wszystkich działań, które można podjąć, aby zmobilizować wysiłki wspólnoty międzynarodowej na rzecz zwalczania Islamskiego Państwa i to stworzonego przez nie zagrożenia na cały region i także poza nim”. Dlatego krótkie sprawozdanie z posiedzenia tej rady dotyczyło przede wszystkim sytuacji w Iraku.
Komunikat Pałacu Elizejskiego wskazywał więc na „potrzebę politycznej, humanitarnej i - jeśli to konieczne, wojskowej odpowiedzi, zgodnie z prawem międzynarodowym. Francja zamierza nadal ściśle współpracować ze wszystkimi partnerami w celu zapewnienia, że ta odpowiedź jest koordynowane we wszystkich obszarach i jest współmierne z obecnymi, poważnymi, globalnymi zagrożeniami.”
Poinformowano również, że francuska Rada Obrony zajęła się przygotowaniami do Paryskiej Konferencji Pokoju i Bezpieczeństwa w Iraku, której zakres i harmonogram jest ustalany przy ścisłej współpracy z irackimi władzami.
Tylko ostatni akapit komunikatu Pałacu Elizejskiego dotyczył sytuacji na Ukrainie. Wskazano, że sytuacja tam jest poważna. „Ostatnie działania Rosji na wschodniej Ukrainie są sprzeczne z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w Europie. Prezydent Hollande zauważył, że mimo możliwości zawieszenia broni, które nie jest jeszcze potwierdzone i realizowane, warunki, które pozwoliłyby Francji zezwolić na dostawę pierwszego okrętu desantowego- doku (BPC) nie zostały do tej pory spełnione”.
Francja wskazuje więc, że na razie nie przekaże Rosji pierwszego okrętu typu Mistral - „Władywostok”. Tymczasem jednostka ta jest praktycznie gotowa, rosyjska załoga jest cały czas szkolona i jest już na miejscu – we Francji. W komunikacie nie podano czy zostało wstrzymane szkolenie rosyjskich marynarzy i na razie wiadomo jedynie, że będą oni dalej przebywali w porcie Saint-Nazaire czekając na rozwój sytuacji (mieszkając na pokładzie dużego okrętu szkolnego „Smolnyj”). We Francji trwa ponadto nieprzerwanie budowa drugiego okrętu typu Mistral - „Sewastopol”, który ma zostać przekazany rosyjskiej flocie w przyszłym roku.
Komunikat Pałacu Elizejskiego jest sygnałem w kierunku Kremla, że użycie rosyjskich wojsk na wschodniej Ukrainie i pomoc dla rosyjskich separatystów nie będzie przez Francję tolerowane. Paryż podjął decyzję o wstrzymaniu dostawy okrętu tuż przed szczytem NATO w Wielkiej Brytanii. Istotne jest to, że francuskie władze zdecydowały o wstrzymaniu dostawy pierwszego Mistrala pod ogromnym naciskiem międzynarodowej opinii publicznej i po zabiegach dyplomatycznych. Warto dodać, że przewodniczącym Francusko-Rosyjskiej Izby Handlowej jest Gienadij Timczenko - jeden z najbliższych przyjaciół Władimira Putina i jednocześnie jeden z najbogatszych Rosjan. Fakt ten - zdaniem niektórych ekspertów - nie był bez znaczenia przy zawarciu umowy pomiędzy Francją i Rosją.
jang
Serbowie zestrzelili kiedyś F-117 przy pomocy instalacji "kolczuga" produkcji ukraińskiej/Zakłady w...Ługańsku/ ,którą kupili u ostatecznego użytkownika..Etiopii. Znanej ze stosowania nowoczesnych systemów p.lot o d wielu lat
z prawej flanki
mylisz sie ; udalo im się namierzyć tego stelsa za pomocą sieci naziemnych obserwatorów i metrowej "Laury" ,czyli stacji P-18 ,której operator poznał wcześniej przypuszczalny azymut i odległość na jakiej powinien mu sie pojawić znacznik echa "niewidzialnego" F-117. A wszystko dzięki temu ,że amerykańskie maszyny wracały z bombardowań niemal cały tą samą trasą ; Serbska OPL chyba w ogóle Kolczugami nie dysponowała. P.
gosc
Tak jak przypuszczalem, Francuzi robia tylko pokazowke przed szczytem NATO. Przekaza Mistrale zgodnie z terminem. Niby mowia cos o warunku zachowania sie Rosji. Ale do listopada jeszcze duzo czasu i putler pewnie juz zdola zagarnac to co bedzie chcial.
NAVY
Sądzę ,że w obecnej sytuacji Francja podjęła dobrą decyzje tylko,by nie była ona tymczasową decyzją ...okręty należy sprzedać innemu chętnemu ,ale nie takiemu podstawionemu przez Kreml...
a-i
Zasłona dymna made in France. Szczyt zaczyna się dzisiaj natomiast przekazanie "Władywostoku" i tak było planowane na październik więc takie gadanie to czcze gadanie. Co innego jakby w oświadczeniu znalazła się informacja o odprawieniu rosyjskich matrosów do domu i wstrzymaniu dalszych prac na obu jednostkach.
patriota
Gdzie jest haczyk? W dobrowolne zablokowanie kontraktu przez Francuzów po prostu nie wierzę. Okręt przejmie jakaś spółka z z rajów podatkowych, państwa trzeciego pozostającego pod kontrolą Francji (Afryka) i spokojnie przekaże Rosjanom za procent z umowy? Francuzi będą mieli czyste ręce-"nic o tej transakcji nie wiedzieliśmy".