Reklama

Siły zbrojne

Francja ma już 230 transporterów Griffon

Fot. Arquus
Fot. Arquus

Jak poinformowała spółka Arquus (dawniej Renault Trucks Defence), francuska Generalna Dyrekcji ds. Uzbrojenia (DGA) otrzymała 128 egzemplarz kołowego transportera opancerzonego VBMR Griffon. Tym samym został wypełniony harmonogram dostaw tych wozów dla francuskiej armii zaplanowanych w tym roku.

Jak dotąd spośród tych 128 egzemplarzy (w tym aż 35 wozy dowodzenia Griffon EPC), francuskie wojska lądowe przeprowadziły odbiór 90 egzemplarzy, które już trafiły do służby liniowej. Wraz z 92 egzemplarzami dostarczonymi w 2019 roku daje to łącznie 230 egzemplarzy, czego 192 trafiło już w ręce francuskich żołnierzy. Pozostałe 28 po przejściu odbiorów dołączy do pozostałych na początku przyszłego roku.

Dostawy te są systematycznie realizowane pomimo kryzysu związanego z COVID-19. Pod koniec marca br. nastąpiło chwilowe wstrzymanie linii montażowych tych wozów w celu ich dostosowania do działania w specjalnym reżimie epidemiologicznym. Od tego momentu w zakładach konsorcjum realizujących produkcję Griffonów działają dwa zespoły, które pracują w systemie zmianowym w trybie 2 × 8 godzin, dzięki czemu produkcja realizowana jest przez 16 godzin na dobę.

image
Reklama

VBMR Griffon to nowy, wielozadaniowy, kołowy transporter opancerzony mogący przewozić na swoim pokładzie ośmioosobową drużynę piechoty wyposażoną we francuski system żołnierza przyszłości FELIN. Załoga pojazdu składa się z dowódcy i kierowcy. Uzbrojeniem transportera jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia montowany po prawej stronie kabiny pojazdu, wyposażony w lekki karabin maszynowy kal. 7,62 mm, wielokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub granatnik automatyczny kal. 40 mm, a także wyrzutnie granatów dymnych typu Galix. Masa bojowa pojazdu wynosi 24,5 tony, a prędkość maksymalna 90 km/h.

Planuje się pozyskanie 1872 Griffonów w wersji 6 × 6 w aż 11 wariantach, między innymi kołowego transportera opancerzonego, wozu dowodzenia, wozu kierowania ogniem artylerii, ambulansu polowego oraz wozu wsparcia saperów. Dodatkowo planuje się pozyskanie 358 Griffonów w wersji 4 × 4. Pozwoli to docelowo na całkowite wycofanie z uzbrojenia będących już w służbie od ponad 40 lat kołowych transporterów opancerzonych VAB w wersjach 4 × 4 i 6 × 6 w kilku wersjach, które nadal stanowią podstawowy wóz bojowy francuskich wojsk lądowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama