Reklama

Siły zbrojne

Flaga Szefa Inspektoratu Wsparcia

Podniesienie flagi państwowej
Podniesienie flagi państwowej
Autor. Fot. IWSpSZ

Resort obrony narodowej 22 lipca wprowadził do użytku wzór flagi Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Logistycy dołączają tym samym do elitarnego klubu dowództw i instytucji, które mogą posługiwać się wyjątkowym symbolem jakim jest flaga ministra, dowódcy lub szefa.

Reklama

Zanim przybliżymy naszym czytelnikom jak wyglądała będzie flaga Szefa Inspektoratu Wsparcia kilka zdań na temat symboli wykorzystywanych przez resort obrony narodowej i Siły Zbrojne RP. Katalog używanych podczas uroczystości państwowych i wojskowych znaków i symboli jest szeroki. Obejmuje on zgodnie z obowiązującymi przepisami m.in. flagę państwową, proporzec Prezydenta RP, orły wojskowe, sztandary jednostek wojskowych, znaki i flagi rodzajów Sił Zbrojnych, flagi Ministra Obrony Narodowej, Marszałka Polski i Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, flagi dowódców (komendantów, szefów) jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz inspektorów rodzajów Sił Zbrojnych, a także proporce rozpoznawcze dowódców związków operacyjnych, taktycznych, oddziałów i pododdziałów.

Reklama

Swoją flagę mają m.in. szef resortu obrony narodowej, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych , Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych , a także Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej. Flag nie posiadają jeszcze Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Do tego elitarnego klubu posiadaczy flag dołączy niebawem Szef Inspektoratu Wsparcia. Wzór flagi został już bowiem zatwierdzony i wprowadzony na podstawie decyzji nr 103/MON z 21 lipca, a prezentuje się on w następujący sposób:

Wzór flagi Szefa IWSp
Wzór flagi Szefa IWSp
Autor. Źródło Decyzja nr 103/MON z 21 lipca 2022

Czytaj też

Czym będzie flaga dla żołnierzy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych?

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika prasowego Inspektoratu Wsparcia.

Reklama
Wprowadzenie flagi Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych stanowi dopełnienie innych flag rangowych dowódców i komendantów (DGRSZ, DORSZ, KG ŻW, DGW) i jest kolejnym weksylium dowódców tego szczebla. Warto tu zwrócić uwagę, że jest to flaga osobista przypisana do stanowiska. Flagi, chorągwie, proporce, gonfalony i weksyloidy od zawsze były związane z wojskiem i pełniły wiele funkcji. Są to jedne z najstarszych symboli używanych w wojsku. Flagi dowódców wskazywały dyslokacje dowódcy na polu walki i tak też jest stosowana obecnie i umieszczana w miejscu przebywania danego dowódcy (kancelaria, punkty dowodzenia). Nie jest to weksylium wykonywane w jednym egzemplarzu. Jest to flaga w związku z powyższym nie występuje tu żadna procedura nadawania jaką przewidziano dla sztandarów czy chorągwi. Po zakupieniu kilku egzemplarzy będą one eksponowane w pomieszczeniach służbowych i miejscach wykonywania zadań przez Szefa IWsp SZ. Flaga Szefa IWsp SZ ma stosowny układ proporcji boków wskazujący na jej charakter. W centralnym punkcie umieszczono wizerunek oznaki rozpoznawczej, a barwy flagi nawiązują do barw taborów (błękitno – amarantowe) podobnie jak barwy umieszczone no ramionach odznaki pamiątkowej.
wz. mjr Krystian Boryń Rzecznik Prasowy Wydział Działań Komunikacyjnych Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

Gdy znamy już jej wzór i formę flagi można pogratulować Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i wojskowym logistykom dołączenia do elitarnego klubu. W najbliższych latach czeka ich szereg ważnych wyzwań związanych z eksploatacją i obsługą nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz rozbudowywanej infrastruktury. Rola logistyki będzie z roku na rok coraz ważniejsza, zgodnie z ciągle uobowiązującą maksymą:

logistyka nie jest wszystkim, lecz wszystko bez logistyki jest niczym.
Reklama

Komentarze (1)

  1. Zenon_73

    Szanowni czytelnicy. Z tego co autor przedstawił, To wnioskuje że może czas by zmienić nazwę na Inspektorat Logistyki. Bo ta instytucja już dawno IWsparcia to nie jest. Ponieważ zabrano m. In. pododdziały inżynieryjne, obrony terytorialnej ( nie WOT), oraz administrację wojskową. Więc została tylko i aż logistyka. Nie krytykuje tych decyzji. Po prostu stwierdzam fakt że indian zabrano a rozbudowane dowództwo i to 3*** zostało...

Reklama