Reklama

Siły zbrojne

FA-50 na Radom Air Show 2023

FA-50 w Radomiu
FA-50 w Radomiu
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

W trakcie pierwszych od pięciu lat międzynarodowych pokazów lotniczych w Radomiu mogliśmy zobaczyć pierwsze dwa egzemplarze południowokoreańskich samolotów FA-50, które nie tak dawno zasiliły polskie Siły Powietrzne. Jeden z nich można było obejrzeć na wystawie statycznej, z kolei drugi zaprezentował się publiczności w powietrzu.

Reklama

W dniach 26-27 sierpnia br. w Radomiu odbywają się pierwsze od pięciu lat międzynarodowe pokazy lotnicze w ramach imprezy Air Show 2023. Podczas wydarzenia możemy oglądać zarówno polskie oraz zagraniczne reprezentacje lotnictwa transportowego, bojowego, zespołów akrobacyjnych, śmigłowcowych, a także samoloty historyczne. Częścią wystawy statycznej jest także sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP od Wojsk Lądowych przez Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej po Marynarkę Wojenną, a także sprzęt, którym dysponuje szkolnictwo wojskowe i wojska sojusznicze z NATO stacjonujące w Polsce.

Reklama
FA-50
FA-50
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl
Reklama
FA-50 w Radomiu
FA-50 w Radomiu
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Jedną z najciekawszych części prezentacji są nowe, lekkie samoloty bojowe FA-50, które już służą naszych w Siłach Powietrznych. Są to dwa pierwsze egzemplarze południowokoreańskich maszyn, które 21 sierpnia br. zostały oficjalnie zaprezentowane w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim w obecności ministra Mariusza Błaszczaka. Tym razem w Radomiu można oglądać owe samoloty zarówno w locie oraz na wystawie statycznej.

Czytaj też

Przypomnijmy, że FA-50 to lekkie samoloty bojowe z możliwością prowadzenia szkolenia produkcji firmy Korean Aerospace Industries. Będą wykorzystywane m.in. do patrolowania nieba nad Polską, a także misji sojuszniczych. W ubiegłym roku Polska zamówiła 48 samolotów FA-50. Pierwszych 12, określanych jako GF (z ang, "Gap Filler") to maszyny standardu Block 10, o relatywnie skromnych zdolnościach jak na samoloty bojowe, jednak dysponujące zdolnościami wystarczającymi do prowadzenia m.in. działań typu air policing.

FA-50
FA-50
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Wszystkie maszyny tej partii mają znaleźć się w Polsce już do końca tego roku, by zastąpić w Mińsku Mazowieckim wycofane myśliwce MiG-29. Kilka dni temu minister Błaszczak poinformował także, że kolejne dwa egzemplarze wylądowały na lotnisku w Warszawie, a do 2024 r. spodziewanych jest jeszcze osiem sztuk.

Czytaj też

Kolejne 36 egzemplarzy FA-50 będzie już maszynami w standardzie PL, zintegrowanym z szerokim zakresem uzbrojenia precyzyjnego i wyposażonym m.in. w radiolokator AESA (z półprzewodnikami wykonanymi z azotku galu). Po 2028 r. pierwsze 12 samolotów ma zostać podniesionych do standardu PL. Warto także przypomnieć, że 18 sierpnia br. Agencja Uzbrojenia podpisała umowę z rządem Stanów Zjednoczonych na zasobniki celownicze Sniper (firmy Lockheed Martin), które mają trafić na wyposażenie tychże lekkich samolotów. Koszt transakcji to 105 mln USD, za które pozyskane mają zostać 34 zasobniki. Sprzęt ten umożliwia identyfikację celów i ich automatyczne śledzenie, wyznaczanie jego koordynatów w oparciu o system GPS, a przede wszystkim naprowadzanie broni precyzyjnej.

FA-50
FA-50
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl
FA-50
FA-50
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Załoga samolotu FA-50 składa się z dwóch pilotów. Podstawowe uzbrojenie stanowi 20 mm działko oraz szeroki zakres podwieszanego uzbrojenia lotniczego obejmujący pociski rakietowe powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder, pociski rakietowe powietrze-ziemia AGM-65 Maverick, a także kilka typów bomb lotniczych. Napęd stanowi silnik turbowentylatorowy z dopalaczem o ciągu 17,7 tysięcy funtów (79 kN). Prędkość maksymalna wynosi 1,5 Macha (1837,5 km/h). Zasięg operacyjny samolotu wynosi 1800 km, a jego pułap maksymalny to 14,6 km. Masa własna samolotu wynosi 6,47 ton, a maksymalna masa startowa to 12,3 tony, co pozwala na przenoszenie uzbrojenia o masie do 4,5 tony.

Czytaj też

W kontekście polskiego lotnictwa, w trakcie tegorocznego radom Air Show należy zaznaczyć, że możemy podziwiać także polskie maszyny F-16, MiG-29, Su-22, M-346 Bielik, PZL-130 Orlik, M-28 Bryza, C-130 Hercules, C-295 CASA. Pokazane zostały także niedawno kupione samoloty VIP-owskie - G-550 i Boeing 737.

Reklama

Komentarze (16)

 1. wert

  NATO walczy w UGRUPOWANIU i to ćwiczą ŚP RP!! To oznacza że na lini styczności FA=50 nigdy nie będzie musiał walczyć z lotnictwem n-pla. Zrozumcie to w końcu davienoidalne matołki! Rakiety pow-pow użyje np na śmigło n-pla. nie na Su-35. Do misji AP, czyszcenia nieba z dronów i rakiet będzie NIEZASTĄPIONY. Tanie uzbrojenie permanentna obecność w powietrzu zapewni SZCZELNE niebo nad Polską. Do kompletu brakuje już tylko 2-3 stratotankerów. Jak podał gen drewniak Polska dzisiaj ma 16 piotów Combat Ready. To efekt ograniczania/niszczenia szkolenia. W 2014 "mynyster"Łobrony wyznaczył Dęblinowi limit 69 miejsc na 2015, Minister ON w 2022 wyznaczył limit 300 miejsc na dzisiejszy nabór. Młodzi MUSZĄ miec możliwość szkolenia i do tego FA będzie dużo lepszy od np Mastera. Podobna awionika do F-16 Link16 pozwalają na loty w ugrupowaniu.. Dziś młody po Masterze jeszcze rok ćwiczy na F-16 zanim osiągnie jakąkolwiek gotowość bojową.

 2. MiP

  Szkolno-defiladowe latadełko 🤣

 3. Al.S.

  Co może przenieść FA50? Zdjęcie można znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę - Spesifikasi FA-50, Jet Tempur, czyli po indonezyjsku- specyfikacja myśliwca odrzutowego. Mamy na nim FA50 z następującym uzbrojeniem: pod kadłubem pojedynczy zbiornik paliwa US 150 gal. Na lewym skrzydle- zaczep z 3x Maverick, dalej pojedynczy Maverick, a na końcówce płata pocisk AIM109 L/M Sidewinder. Na drugim skrzydle- zaczep z 3x bombami Mk 82, nie widać czy są one z zestawem konwersyjnym GBU38, zamieniającym je w amunicję precyzyjną JDAM, choć żadnych przeszkód ku temu nie ma. Dalej zasobnik WRE AN/ALQ200K i znów Sidewinder. To razem 7 szt amunicji precyzyjnej na samolot, plus zestaw samoobrony WRE i a-a. Nadmienić warto, że jeśli drugi samolot z formacji przenosi w miejsce zasobnika WRE zasobnik Sniper, wówczas taka formacja jest zdolna do precyzyjnego ataku spoza zasięgu takich systemów jak Pancyr-S1, oraz skutecznego ich paraliżowania.

  1. Pritend

   Tak widziałem zdjęcie z specyfikacją samolotu. Wygląda świetnie ale to tylko reklama. Kolejne zdjęcie jakie jest dostępne w internecie to ukazujące namalowaną fałszywą kabine pilotów. Jest zrobione idealnie od spodu samolotu. Nie ma na nim żadnych podwieszeń.Ten samolot FA50, który stał w Radomiu nie miał żadnego węzła do podwieszenia pocisków. Pewnie gdyby istniała możliwość podwieszenia uzbrojenia pod skrzydłami ,to by to zostało zrobione w ramach prezentacji statycznej w Radomiu. Nie zrobili tego,

  2. Davien3

   @AIS ale nas nie obchodzi wersja indonezyjska ale polska a u nas nie sa uzywane Mavericki w wersjach A/B/D z mniejszymi głowicami wiec u nas masz 2x Maverick na wewnetrznym pylonie max Nosnośc pylona to ok 1000kg wiec za Chiny ludowe nie umiescisz tam JDAM inaczej niz pojedyńczy bo sa za ciezkie Na końcach skrzydel nie masz w GF Sidewinderów bo tak starych nie uzywamy Sniper to wyłacznie pylon centralny A pojedyńczy Maverick na zewnetrznym pylonie wyraźnie wskazuje na wersje A/B/D czyli o masiue 200kg a nie 306 kg Masz tam tez 3x zwykłe B82 czyli jakieś 700kg samych bomb JDAM to byłoby 1350kg. ah tak obladowany samolot ma mniejsza manewrowośc od MiG-31BM lecącego z max predkoscia

  3. Davien3

   @AIS cd: Jak dasz jeden SNiper na pare to dalej bedziesz miał tylko jeden wskaznik celu czyli te 8 Mavericków bedziesz mogl odpalic tylko w jeden cel, podobnie jak ALQ2004K jest w stanie obronic tylko jeden samolot, ten który go przenosi

 4. Lotnik

  Największy mankament FA 50 to fakt, że jest kupowany za pożyczki. Jak wszystko obecnie. Przy 2 bln zadłużenia nie będzie za co kupić paliwa do niego, może mie teraz bo populizm mocno się trzyma, ale wtedy gdy trzeba będzie długi zacząć spłacać.

  1. Jakub_75

   To, że nikt niczego nie kupował od prawie 30 lat to efekt decyzji wyborczych Polaków. Wiec jeśli pretensje to do …., no właśnie, do kogo?

  2. Sorien

   Ja tutaj poprę w 100% pana Jakuba-75 nie jest wina polityków że nie robili zbrojeń bo po prostu przegrali by wybory ..... mądry inaczej naród uważał że wojen już nie będzie i wolał mieć ładne hodniki i fontanny a teraz lament na polityków. Każdy powinien siebie spytać jaki miał stosunek do zbrojenia przed 24..02.22 jak uważał czy wojny będą czy nie.... jeżeli uważaliście że wojen już nie będzie to już wiecie że to nie polityc6 byli bez pojęcia tylko wy .... I to przez takich ludzi dziś Polska jest bezbronna

  3. bc

   Bez dramatyzowania, 48 samolotów(i cały majdan do tego) za ok 3mld dol, ok 12mld zł, płatne w transzach. Zawrotne ok 12% tegorocznego budżetu MON(na pensje itd idzie 16mld), i szalone ok 1,7% tegorocznego budżetu państwa ;) Zadłużenie Polski SPADA, Eurostat wyliczył na 48% PKB z czego spora część to zadłużenie rządu u Polaków w złotówkach a nie u zagranicy. System jest ustawiony tak że państwa które się w ogóle nie zadłużają tracą.

 5. Pritend

  Byłem dziś z trzynastoletnim synem na pokazach w Radomiu. Byliśmy przy FA50 - tym na zdjęciu. Syn pyta mnie. Tato a gdzie przyczepią te wszystkie pociski, jak ten samolot nie ma zaczepów do uzbrojenia?

  1. Al.S.

   A na Super Glue, synciu, na kleju podczepią. Chodzisz z dzieckiem na pokazy i nawet nie umiesz mu wytłumaczyć, że slotów na skrzydłach i pod kadłubem, kiedy nie ma na nich zamontowanych zaczepów uzbrojenia, nie widać, bo są zasłonięte przez zaślepki. Efekt edukacyjny tej wycieczki był więc żaden.

  2. Pritend

   Oczywiście że potrafie wyjaśnić dziecku co i jak z tym samolotem. Żadnych zaczepów do podwieszenia uzbrojenia ten samolot nie posiada. Przykre jest jedynie to że dorośli ludzie nie chcą tego zrozumieć, i plotą bzdury o zaślepkach, a dziecko potrafi dostrzec że jednak nie jest tak jak to pokazują. Oglądaliśmy również pokaz dynamiczny tego samolotu. I tu również spore rozczarowanie.

  3. Davien3

   @Pritend Fa-50 posiada 7 zaczepów na uzbrojenie : jeden pod kadłubem, po dwa pod kazdym skrzydłem i dwa na końcach skrzydeł wiec nie kłam.

 6. Damian44

  Ciągle o tym FA-50. Robią z niego gwiazdę polskiego nieba. A prawda jest taka, że póki co to samolot o małej zdolności bojowej. Dopiero za 5 lat jest szansa, że coś już będzie sobą prezentował.

 7. Wuc Naczelny

  Najzabawniejsze są te bomby, biorąc pod uwagę że zapchajdziura ma tylko węzły na końcach skrzydeł i na nei pasują tylko sidewinderki lub iris-t lub być może jakiś słupek WRE. Co oni z tymi bombami będą robić przez 3 lata?

  1. Stefan1

   Osama... Widzę, że lubisz odgrzewane kotlety.

 8. Al.S.

  Czyżby gen Andrzejczak został pilotem?

 9. user_1048443

  Na Air w Radomiu byłem widziałem i odleciałem

 10. Franek Dolas

  Każdy może sobie poczytać na kilku forach i możliwościach FA-5O i to zarówno tych obecnych black 10 i black 20. Wynika z nich jasno że jest to bardzo dobry zakup. Ale tak dla przykładu podam, że 10 ma lepszy radar I udźwig od "pełnoprawnego samolotu wielozadaniowego" MIG-29. A 2o będzie miała lepszy radar niż nasze F-16. Warto też zwrócić uwagę na koszt użytkownika FA-50 który jest 3 krotnie niższy niż F-16. A jest szereg zadań które nie muszą angażować ani F-16 ani tym.bardziej F-35 których koszt jest jeszcze wyższy. No ale taki Davien 3 to pewnie do sklepu oddalonego o 500 m jeździ po bułki swoim Ferrari a nie Punto. A o tych sidewanderach to przestań Davien 3 bredzić. FA-50 będzie docelowo integrowany z różnymi efektorami a na potrzeby chwili to można dokupić od Koreańczyków stare sidewandery. Oczywiście jeżeli jest prawdą to co piszesz ale zaczynam w to wątpić.

 11. kapusta

  MiG-15 też jest w Radomiu - warto o tym wspomnieć, bo zdolności przeciwlotnicze ma porównywalne z FA-50GF :)

  1. Anty 50 C-cali

   Jakie JAKIE - przeciw...lotnicze!? Rozumiem że to jaja puszczając przez moderację Takie. Dobra , idźmy dalej - skoro -15ty zmasakrował swego czasu latające fortece...z formacji spruto trzy chyba + drugie tyle "siadło" ale nie poderwały się do lotu nigdy potem I TO SZOK POCZĄTEK KOŃCA LEGENDY B-29. To ja nie mam nic przeciwko , gdyby w czasie lotu treningowego, nie napatoczył się jaki - legendarny latający czołg Milek- 35. Zbłąkany. I skoro Iryda próbowałą ognia z "użyczonego" z MiGacza-21 celownika, to dlaczego nie te kulki 20mm, porównywalne - skuteczne! przeciw blacharce aluminium od dziesiątek lat. Nim F-16 przywlecze się znad (nie)dalekiego Poznania - z Dwoma zbiornikami paliwa, wiszącymi (patrz defilada w W-wie!!!

 12. Ein

  Ciekawa ta konwersja z ćwiczebną bombką BDU-50, zaraz obok ćwiczebnej laserowej... nie wygląda to na typ używany w NATO, tylko koreański wynalazek. Wyposażona w moduł sterowania ze składanymi skrzydłami, szybująca, bodaj 70 kilometrów zasięgu. Tanie stand-off, z inercyjnym/GPS naprowadzaniem. Jeżeli takie uzbrojenie kupiliśmy już teraz (z GF) i będzie obok NATOwskiego także to made in ROK to tym bardziej zakup się broni.

  1. Aiden

   Z tego co czytałem to bomby KGGB będą już w naszych siłach powietrznych z pierwszą partią 12 GF. Z resztą kiedyś płk Płatek na tt pisał że zakupy amunicji mają być nie jawne. Nie piszę tu o zakupach z USA bo wszystko jest dostępne w notyfikacjach DSCA. Wracając do bomb KGGB jestem ciekaw ile na raz FA 50 może ich zabrać, bo jeżeli chodzi o bomby Mk 82 to maksymalnie zabierze 9 sztuk bez zbiornika na paliwo i zasobnika WRE

  2. Rusmongol

   @aidan. Na środkowy slot Fa 50 zabiera 1x mk82. Więc jeśli tam powiesisz cokolwiek to i tak mk82 weźmie 8 sztuk.

  3. Wuc Naczelny

   @Aiden "Wracając do bomb KGGB jestem ciekaw ile na raz FA 50 może ich zabrać, bo jeżeli chodzi o bomby Mk 82 to maksymalnie zabierze 9 sztuk bez zbiornika na paliwo i zasobnika WRE" Jak sam widzisz pytanie jest głupie i szkoda na nie szukać odpowiedzi. Zrzucenie bomb szybujących na odległośc powiedzmy 40km wymaga pułapu i prędkości, to wymaga dobrej ochrony radioelektronicznej i ze 2 sidewinderków w razie W.

 13. Thorgal

  Ja jestem zdania że to jednak bardzo dobry zakup. Tanie samoloty do szkolenia i patroli nie odbiegające od innych samolotów.. Kadra i jej szkolenia muszą być ciągłe a późniejsza przesiadka na inne nie bedzie taka trudna jak się wydaje i nie mówię tu tylko o f-16.

  1. bogdanov

   Zgadzam się.

  2. Davien3

   @Thorgal tyle ze FA-50 nawet wg samych Koreańczyków w ogole nie nadaje sie do szkolenia a na patrole nie ma w Polsce tak starych Sidewinderów jak FA-50 uzywa:)

  3. Rusmongol

   @davien. No. Wiesz. U nas wielu rzeczy nie ma, ale wcale nie znaczy że nie można tego kupić. To takie pier lenie że poco kupować m1a2 jak nie ma w naszym wojsku amunicji z rdzeniem uranowym. Więc co nie można takiej amunicji kupić. Nóż koorfa można. A sidewinder 9m jeszcze z 5 lat temu był uzbrojeniem f22. Myślę że tego w magazynach w USA leży cała kopa.

 14. Aiden

  Ja to nie którym osobom które komentują zakup FA 50 to się trochę dziwię bo według ich wypowiedzi to Rosyjskie migi 31 i su 35 bedą latały sobie nad naszym terytorium jak gdybśmy nie mieli 8 bateri patriot i ponad 20 Narwii i w powietrzu prawdopodobnie 64 F35 ( bo ze słów gen. Nowaka inne typy samolotów nas nie interesują) z daj Bóg rakietami Meteor albo AIM- 260 wspieranymi przez dodatkowe eskadry sojusznicze wraz z ich oboroną powietrzną w Polsce i bedą strącać nasze FA jak muchy uderzone packą. Rosyjskie lotnictwo już teraz robi blamaż na Ukrainie gdzie ich siły powietrzne są o kilka rzędów długości słabsze od tego czym nasze bedą dysponować za miejmy nadzieję kilka lat

 15. Oksza

  Jakie są możliwości samoobrony FA-50 , bo NIGDZIE nie można tego znaleźć !? Czy ten samolot posiada wyrzutnie flar i dipoli ? Czy posiada system WRE ? Bez tych dwóch- krytycznie ważnych dla maszyn bojowych- systemów te samoloty to w zasadzie jednorazowa "zabawka" na europejskim TDW...

  1. Aiden

   Posiada wyrzutnie flar i dipoli i do tego jest zintegrowany z zasobnikiem WRE ALQ 200. Kiedyś gdzieś czytałem jakiś artykuł, że KAI chciałoby zintegrować FA50 z systemem walki elektronicznej z KF-21, ale akurat tej informacji nie traktował bym poważnie.

  2. Aiden

   Posiada wyrzutnie flar i dipoli i do tego jest zintegrowany z zasobnikiem WRE ALQ 200. Kiedyś gdzieś czytałem jakiś artykuł, że KAI chciałoby zintegrować FA50 z systemem walki elektronicznej z KF-21, ale akurat tej informacji nie traktował bym poważnie.

  3. Al.S.

   Tak, posiada automatyczne wyrzutnie flar i dipoli, produkcji izraelskiej firmy Elisra, która jest częścią koncernu Elbit. Te dane znajdziesz np na Airforce Technology. Dokładne dane są niedostępne w sieci, ale jest to najprawdopodobniej system tożsamy z ich All-in-small, który zawiera czujniki radarowe i optoelektroniczne, oraz oprócz flar i dipoli, również, możliwość aktywnego zakłócania głowic rakiet radarowych oraz na podczerwień.

 16. Facetoface

  Transmisja na żywo Polskie Radio👍

Reklama