Reklama

Siły zbrojne

Ewakuacyjne Herculesy dla US Army

Fot. US DoD
Fot. US DoD

Koncern BAE Systems otrzymał od U.S. Army kontrakt na modernizację 53 wozów zabezpieczenia technicznego M88A1 do standardu  M88A2 Heavy Equipment Recovery Combat Utility Lift Evacuation System (HERCULES). Wartość umowy wynosi 153,6 mln dolarów, a jej realizacja zakończy się w 2016 roku.

Modernizacja wozów M88A1 jest niezbędna ze względu na rosnącą mase pojazdów bojowych należących do brygad Army Armored Brigade Combat Team (ABCT), czyli podstawowych komponentów bojowych amerykańskich wojsk pancernych. M88A2 HERCULES, w odróżnieniu od swego poprzednika, jest w stanie w warunkach bojowych odholować w bezpieczne miejsce np. czołg M1A1 Abrams czy najcięższe pojazdy klasy MRAP.

HERCULES posiada dźwig o nośności 35 ton i główną wyciągarkę zdolną poruszyć pojazd o masie 65 ton. Jest więc w stanie unieść i holować dwukrotnie cięższe ładunki niż wersja M88A1. Obecny kontrakt stanowi kontynuację programu U.S. Army polegającego na przebudowie wszystkich posiadanych wozów zabezpieczenia technicznego M88 do standardu HERCULES. Wraz z najnowszą umową BAE Systems zmodernizuje niemal wszystkie M88A1 pozostające na wyposażeniu US Army i US Marines, których łącznie jest prawie 700. 

Reklama

Komentarze

    Reklama