Siły zbrojne
Eurosatory 2024: granatniki z Korei przeciwko rojom dronów
Południowokoreańskie firmy Hyundai Rotem oraz Hyundai WIA prezentują podczas Eurosatory 2024 nowy system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych (BSP), zaprojektowany w celu przeciwdziałania rojom dronów.
Choć Hyundai Rotem w Polsce jest najbardziej znany z produkcji czołgu K2, który w zaawansowanej wersji jest pokazywany na Eurosatory, to posiada również szereg innych rozwiązań przeznaczonych dla sektora obronnego. Przykładem jest system przeciwdziałania bezzałogowym statkom powietrznym (C-UAS), jaki jest demonstrowany we współpracy z Hyundai WIA.
System zwalczania bezzałogowców o nazwie Sky Spider All-In-One przeznaczony jest do zwalczania wrogich BSP, zarówno poprzez zakłócanie (soft kill), jak i fizyczną neutralizację (hard kill). W tym ostatnim przypadku stosowane jest zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie (RCWS), z karabinem maszynowym 12,7 mm lub granatnikiem automatycznym 40 mm. Granatniki mogą wykorzystywać specjalną amunicję, w tym programowalną, co pozwala na użycie ich do skutecznego zwalczania rojów dronów.
Efektor kinetyczny to jednak tylko część Sky Spider All-In-One. Pozostałe elementy to radar (dostępne są różne warianty, z możliwością wykrycia drona klasy DJI Phantom3 na dystansie od 1,5 km do nawet 13 km w zależności od wielkości), system zakłócania nawigacji satelitarnej (o zasięgu 20 km) i łączności dronów (o zasięgu 10 km), moduł dowodzenia i kontroli oraz system optoelektroniczny. Opcjonalnie można też dodać np. system akustycznego wykrywania bezzałogowców.
Do selekcji i identyfikacji celów wykorzystywane są także elementy sztucznej inteligencji (AI). Dostępne są różne wersje All-in-One: stacjonarna/przewoźna, umieszczona w kontenerze posadowionym na samochodzie ciężarowym oraz lżejsza mobilna przeznaczona do wykorzystania na samochodach 4x4, takich jak koreański KLTV.
Seb66
W uzupełnieniu to Tarnów mając również obrotowy 12,7mm WLKM oraz całą rodzinę roznych ZSMU, powinien na Ich podstawie opracować skalowalne moduły antydronowe. Lekkie, w miarę tanie, każdorazowo dostosowane do portfela klienta. Liczą się juz opracowane algorytmy i posiadane juz szybkie napędy plot! Wejść we współpracę z firmą APS i zaoferować na rynku nie pojedynczy Sky CTRL+ , tylko rodzinę skalowalnych systemów od ubogich ZSMU Ctrl+ , aż po np. PilicęSkyCtrl + . Razem ZAWSZE można WIECEJ!
Wuc Naczelny
Dedykowane pojazdy przeciwdronowe to jakieś neiporozumienie. I co, za każdym czołgiem puścimy taką ciężarwkę? Straszna dziecinada.
Wuc Naczelny
Polski przemysł strasznie błądzi w temacie antydronowym. 23mm się nie nadaje, bo słaba celność i potężny odrzut oraz duża masa zestawu uniemożliwia montaż na wszystkim co się rusza 12,7mm wielolufowy wlkm jest bzdurnym i niebezpiecznym pomysłem bo pociski bez autodestrukcji sieją po całym bronionym obszarze 30x173mm jest za drogie i za ciężkie na wieżyczkę na czołgu, choć można spiąć Rosomaki aby każdfy był w systemie PLOT, tyle, że polski przemysł był za cieńki by zrobić amunicję ABM do tego granatnik 40mm się nie nadaje bo ma beznadziejną balistykę, długo leci i nawet lekko spiralnie manewrujący dron mu ucieknie, skończy się to zasięgiem skutecznym 50m. To co powinno być zrobione to działko 30x113mm na wieżyczce autonomiczne, system kurtynowy AMAP-ADS plus moduły ERA typu plus wilekie kraty na tyle wieży czołgu i 'ruskie daszki. Dopiero wtedy to zacznie mieć sens. Plus neiwielki jammer oczywiście.
michmu
ciekawe jak to wypada w poróznaniu z APS SKYctrl SKID
Wuc Naczelny
Kontener skyctrl waży kilka ton, ganatnik ze szpejem będzie ważył ze 200kg. Wieża z działkiem skycntrl waży tyle co wieża ZSSW30 lub więcej. Tak słabo wypada zastosowanie skyctrl
Chyżwar
@Wuc Naczelny Jest jeszcze coś takiego jak zasięg. Bo jakby tu nie powiedzieć 30 mm z ABM jest w stanie działać w "trochę" większym promieniu od granatnika. Ale lekka wersja na KLTV czemu nie?
Wuc Naczelny
Moim zdaniem rozwiązanie Koreańskie jest słabe i wynika z faktu że nie mają rozsądnego apaczowatego działka 30x113. Takie działko jest de facto 'lekkim granatnikiem automatycznym małego kalibru a dużego zasięgu'. Biorąc licencję na apaczodziałko w ramach offsetu, możemy zrobić z tego wieżyczkę antydronowo i anty bwp na czołgi, sto razy lepszą niż te usilne kombinacji z 40mm granatnikami. problemem z 40mm jest durna trajektoria z dużym opadem, niewielka prędkość lotu i założę się że będzie to miało zasięg skuteczny w okolicy 50m, podczas gdy system 30x113 powinien mieć w okolicach 2km zasięgu na drony, ale także na lekikie bwp. Taka amunicja ma bzdurną przebijalność na poziomie 20mm, na poziomie WKM 12,7mm, ale tym bardziej może go zastąpić na czołgu. Ma też nie za duży odrzut i neiwielką masę, bo to jest apaczodziałko.
Seb66
Mając znakomitego Pioruna, do tego Tarnów wyspecjalizowany w najróżniejszych systemach artyleryjskich małych kalibrów, do tego radary czy te z PIT-Radwaru a dodatkowo teraz jeszcze wyspecjalizowane radary z APS to Polska daaawno POWINNA wyspecjalizować się w skalowalnych, klasy "all-in-one" lekkich systemach plot i przeciwdronowych. Powinny być one po pierwsze w wersji autonomicznego modułu (z własnym zasilaniem najlepiej hybrydowym) do posadowienia na dowolnym podwoziu, ale też np. wagonie kolejowym, pokładzie okrętu -w postaci kontenera zadaniowego, albo na jakimś płaskim kawałku pokładu statku (bo ataki dronowe i rakietowe Huti trwają), dachach dominujących wysokością i...nośnościa stropów budynków, płaskich terenach wokół cennych obiektów stacjonarnych jak lotniska mosty, rafinerie czy elektrownie. Wersje zabudowywane na specjalnych podwoziach podbijają koszty, wiążą trwale NIEwymienne podwozie z zabudową, a gdy podwozie zostanie uszkodzone cały SYSTEM jest bezużyteczny.
Ma_XX
to nie Wania dronoboj z dubeltwką z drobnym śrutem? :D
Chyżwar
Nie tak dawno Niemcy kombinowali z czymś podobnym.