Reklama

Siły zbrojne

Eurosatory 2016: Przyszłość francuskich czołgów Leclerc

  • odznaka MON / MON
    odznaka MON / MON
  • Starszy bosman sztabowy Mirosław Ochtera - kmdr ppor. Czesław Cichy
    Starszy bosman sztabowy Mirosław Ochtera - kmdr ppor. Czesław Cichy

Francuzi pokazują na targach Eurosatory warianty modernizacji czołgów podstawowych Leclerc, przeznaczone dla własnych sił zbrojnych oraz użytkowników eksportowych.

Francuskie siły zbrojne demonstrują czołg podstawowy Leclerc, zmodernizowany zgodnie z założeniami programu Scorpion, obejmującego także wprowadzenie na uzbrojenie całkowicie nowych, kołowych pojazdów Griffon i Jaguar. Zakres prac objął przede wszystkim instalację pokładowych systemów elektronicznych, kompatybilnych z innymi pojazdami w programie, w tym środków łączności, a także elementów systemu zarządzania polem walki.

Leclerc Eurosatory
Fot. J. Sabak/Defence24.pl.

Leclerc otrzymał też nowy system kierowania ogniem oraz zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie z karabinem maszynowym 7,62 mm. Modernizacja objęła też ochronę wnętrza czołgu, w tym z myślą o zagrożeniach asymetrycznych. Otrzymał m.in. dodatkowy pancerz burt chroniący przed ostrzałem pociskami kumulacyjnymi oraz wzmocnioną ochronę przeciwminową.

Leclerc Eurosatory
Fot. J. Sabak/Defence24.pl.

Czołgi Leclerc modernizowane dla francuskiej armii będą też integrowane z systemem zakłócania IED, otrzymają również zdolność wykorzystania amunicji programowalnej. Przewiduje się przeprowadzenie prac i utrzymanie w służbie co najmniej 200 maszyn, które mogą być eksploatowane nawet po roku 2040. W perspektywie ich następcą może się stać opracowywany czołg podstawowy, który powstanie we współpracy Niemiec i Francji.

Leclerc Eurosatory
Fot. A. Hładij/Defence24.pl.

Na stoisku koncernu Nexter, wchodzącego w skład konsorcjum KNDS, prezentowany jest demonstrator możliwości modernizacji czołgów tego typu. Obecnie maszyny są używane - obok Francji - także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W zależności od potrzeb istnieje m.in. możliwość zintegrowania zdalnie sterowanego stanowiska strzeleckiego z wkm 7,62 mm czy 12,7 mm, instalacji dodatkowego opancerzenia chroniącego przed ostrzałem RPG, systemu dookólnego zobrazowania, modernizacji systemu kierowania ogniem i środków obserwacji czy integracji amunicji programowalnej.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (8)

  1. 45

    Gruzja miała wszystko,OPL ,czołgi,samochody pancerne i artylerię.Nie miała tylko woli walki z ruskimi.Ruscy ustawili nowiutkie T-72 ponad 60 sztuk i ofilmowali.To były czeskiej produkcji z naszymi celownikami./ruski czołgista powiedział ,,konstrukcji izraelskiej produkowane w Polsce/Zresztą Bukiemzestrzelili ruskiego Tu-22.Ciało pilota pokazali jak leżało w jakimś magazynie.Ta wojna była tak sfilmowana że prawie wszystko tam znajdziecie.

    1. vvv

      gruzja miala slabe czolgi, slaba opl. rosja wystawila t-90a, ciezka artylerie, lotnictwo oraz walkę WRE. gruzja nie miala szans w walce z rosja

  2. marek!

    eklerek = na prawde dobry dekiel, ale czy warto bylo "moczyc" kase w dekla? Pisalem juz nie raz = Francje stac, na to i moze byc uzbrajana we wszystkie wynalazki, swojej produkcji i byc i nowoczesna i skuteczna, zwlaszcz, ze od Srodkowoeuropejskiego TDW dzieli ja pare km..... Nas nie stac i niejako jestesmy "zmuszeni" do standaryzacji z NATO od kazdej strony- stad sie bierze moja milosc do "letadel" z USA, Panzerwaffe, baz w calej Europie (lotniska, porty, magazyny), kompatybilnosc wyposazenia OT z jednostkami liniowymi (nie chodzi mi o dokladnie to samo wyposazenie, ale zeby sie nie okazalo, ze pojazdy wojskowe sa na benzyne, a OT - dieselami)

  3. aptekarz

    Akurat francuzi to mogą mieć te czołgi i 50 lat. Przecież oni nie są gotowi na żadną wojnę poza bombardowaniem bambusów. Witać po tym jak pomagają nam na flance wschodniej czy ich zerowym udziale w ćwiczeniach anakonda.

  4. Extern

    Niezły czołg, ale studiując krótką listę użytkowników można dojść do wniosku że albo jest bardzo drogi albo jest bardzo drogi.

    1. $$

      Jest faktycznie bardzo drogi i skomplikowany.

  5. panzerfaust39

    Podobnie będzie wyglądał ojropejski KANT

  6. wise

    Yep uzyj amunicji ktora wykona zadanie na czolgi tylko czolgi face to face, top attack z ppk to kilka razy przeciwko aps/ads(nowym) wszytko jest kwestia skutecznego wykorzystania odpowiesnich srodkow boj

  7. Mrówkolew

    czołgi to anachronizm zbyt pracochłonne to wytworzenia .potrzebują duże zaplecze techniczne logistyczne .,potrzebują ochrony ,wsparcia .całego parku różnych osobliwości wojennych by mogły brać udział w teatrze wojennym.nie są samodzielne do dalekich przemieszczeń , w działaniach wojennych .wolne wielkie ..stosunkowo łatwe może nie do zniszczenia ale do unieszkodliwienia ( podpalenie ,zniszczenie optyki itp), samodzielnie nie są zdolne do walki czy to w terenie zurbanizowanym czy zróżnicowanym . potrzebują dużo czasu do rozwinięcia operacyjnego ..głośne ,widoczne ..z punktu widzenia ekonomi i skuteczności ..tzw koszt -efekt ...jest ujemny ...przyszłość to samodzielne grupy operacyjne z dużą dynamiką przemieszczeń autonomiczne ..

    1. drag

      super - powiedz to żołnierzom którzy są wspierani w walce przez ten anachronizm,chociażby Ukraińcom. Każda normalna armia potrzebuje czołgów ,bo na razie nie wymyślono niczego lepszego.I pomyśl co się stanie jak ta twoja mobilna grupa spotka identyczną grupę tylko wyposażoną w kilka tych anachronizmów, a akurat nie będzie wsparcia lotniczego i artyleryjskiego.To tyle w temacie.

    2. war is coming

      Obawiam się że wiedzę o czołgach ktoś tu bierze z gier komputerowych i filmów w TV. Ten anachronizm wnosi na pole walki potworną siłę ognia szczególnie wobec piechoty, pojazdów unieszkodliwienie zniszczenie nie jest wcale takie proste i wymaga czasu. Gdy na polu walki 2-4 czołgi wsparte piechotą ładują w ciebie to nie jest komfortowa sytuacja i utrzymanie pozycji może okazać się niewykonalne. Tak wyglądały walki na Ukrainie wsparte piechotą rozjeżdżały dosłownie pozycje obronne.Czas się obudzić czołgi obecnie przeżywają na przekór twoim twierdzeniom renesans, okazały się niezwykle przydatne na polu walki od Gruzji po Ukrainę i to one i artyleria w kolejnych konfliktach były główną siłą przełamującą.

  8. Szyk Cech

    Wygląda dosłownie jak jeżdżący bunkier!!! Przemysł francuski jak widać w formie! Szkoda, że u nas preferowano zamykanie zakładów albo zwijanie produkcji...

Reklama