APC556 to najnowszy wariant broni policyjnej szwajcarskiego producenta, spokrewniony z oferowanym od 2011 roku APC9, kalibru 9mm Parabellum. B&T rozwija całą rodzinę broni pod oznaczeniem APC (ang. Advanced Police Carbine) w kalibrach pistoletowych 9 mm Parabellum i .45 oraz pośrednim 5,56 mm NATO i poddźwiękowym .300 Whisper.
Jest to broń o budowie modułowej, wykorzystująca m. in. układ spustowo-uderzeniowy zaadaptowany z karabinów M4/M16, co ułatwia modyfikację. Jednak w przeciwieństwie do powyższych systemów uzbrojenia, APC556 posiada symetrycznie zdublowane manipulatory, co umożliwia obsługę przez strzelców prawo i leworęcznych oraz zatrzask zamka w tylnym położeniu.
Karabinek posiada cztery szyny Picantinny: jedną na grzbietowej części broni i trzy umieszczone po bokach i od spodu osłony lufy. Mechaniczne przyrządy celownicze są wkomponowane w górną część broni, jednak w standardzie oferowany jest szeroki zakres celowników.
Prezentowane podczas Europoltech 2015 karabinki wyposażone były w nowe kolby składane o regulowanej długości, jednak możliwe jest użycie również składanej kolby ramowej lub specjalnej wersji, umożliwiającej użycie broni wraz z hełmami wyposażonymi w osłonę twarzy. Broń posiada standardowe urządzenie wylotowe, ale może też zostać wyposażona w szybkoodłączny tłumik dźwięku.
Karabin waży w standardowej wersji 3,47 kg i długość całkowitą z rozłożona kolbą do 841 mm przy lufie długości 310 mm. Zależnie od wersji ACP556 strzela ogniem pojedynczym, lub pojedynczym i ciągłym z szybkostrzelnością 600 strz./min.
blaks
Przy lufie o długości 310 mm, kaliber 5.56 to nieporozumienie. Dla policji ważna jest siła obalająca pocisku, a ta jest większa dla 9 mm parabellum. Jak więc korzyść z tego 5.56 przy tak krótkim lufie?
Urko
To pewnie nie widziałeś strony producenta. ( PDF: http://www.bt-ag.ch/site/eng/downloads ) Najlżejsza wersja policyjna do tego kalibru ma lufę 254mm. Osobiście uważam podobnie. Policja powinna mieć broń o dużej mocy obalającej do stosowania na bliską odległość i na amunicję o zmniejszonej skłonności do rykoszetowania. Poza tym, poza jednostkami specjalnymi i to w wyjątkowych okazjach, nie muszą mieć broni, która będzie przebijać szturmowe kamizelki...
thefastestcombatpistol
5,56 nawet przy lufie 310 mm posiada większe rażenie obalające od 9 Para.
polanski
Mamy juz swoj MSBS w tym przypadku odwrotnie do smiglowcow popierac Polski przemysl obronny.
Urko
Nie mając APC-556 w ręku, a opierając się jedynie na internetowych informacjach, można powiedzieć tyle, że nie oferuje niczego rewelacyjnego. Kolejny karabinek oparty na problematycznej konstrukcji M16. Taką modułowość budowy zaprezentował już dużo wcześniej ZM Weapons z karabinkiem LR300. Co więcej podstawowy model z lufą 420mm ważył tylko 3,10 kg i to już 15 lat temu. Jedyne co APC ma lepsze, to wygląd. Poza tym, wymienne lufy, mechanizmy spustowe, przyrządy celownicze itd. To nie tylko ten sam pomysł. Prawdopodobnie większość takich karabinów typu klocki Lego można wymieszać częściami. Zapewne w USA popularne musi być wśród właścicieli podobnych karabinków w wersji "sportowej" czy "myśliwskiej" trzymanie w szufladzie dokupionego oddzielnie i prawie-legalnie mechanizmu spustowego od wojskowego M-16 (lub wojskowego klona), bo producent nie zapomniał napisać, że pasują. Oczywiście tylko na wszelki wypadek. Tak by wrócić do tematu, to warto popierać rodzimy przemysł, bo wygląda na to, że MSBS jest lepszym, przynajmniej koncepcyjnie rozwiązaniem. Mam nadzieję tylko, że tym razem skrócili skok gwintu w lufie do 7 cali i nie będzie tak jak w Berylu z jego uniwersalnymi lufami z gwintem 9 cali. W tym APC, nawet w wersjach cywilnych przeznaczonych do naboju Remington 223 (a nie NATO 5,56) lufa ma 7 calowy gwint.
Marcin
Jaka jest różnica między karabinkiem policyjnym a wojskowym? Poza użytkownikiem rzecz jasna.
Urko
W tym przypadku chodzi prawdopodobnie tylko o ograniczenia eksportowe. Wygląda na to, nie mają praw do eksportu broni wojskowej. Producent nazwał ten sam karabinek automatyczny APC-556 "policyjnym", a wersję półautomatyczną APC-223 "praktycznym" (cywilnym?). Co do konkretnych wymogów dotyczących broni policyjnej, to są różne opinie. Np. że takie małe kalibry to w ogóle nieporozumienie i nie ma o czym mówić..
Andreas.Sonet
Różnica jest taka, ze wojsko nie musi się specjalnie przejmować tym, co się znajduje za celem, policja natomiast i owszem... ;o) Innymi słowy: przeciwnikiem dla żołnierza jest najczęściej inny żołnierz, lub też "żołnierz podziemia". Prawdopodobieństwo iż nosi on kamizelkę jest zatem spore i duża przemijalność jest zatem mile widziana. Policjant pracuje w terenie, gdzie ilość osób postronnych jest spora, przeciwnik raczej nie nosi kamizelki, a wiec potrzebna jest amunicja oddająca cala energie w przeciwniku, z możliwie mała szansa na przestrzał.
Podbipięta
Waży to niecałe 2kg.Nie jest to błąd.
Urko
Na stronie producenta jest info, że 1,98 kg to "siła spustu". Karabin (APC-556) z lufą 310mm waży 3,57kg. Podobny APC-223 z lufą 308mm ważył: 3,4kg / 420mm - 3,9kg. Czyli cudów nie ma...
zwolennik
Mamy swój dobry MSBS