Reklama

Siły zbrojne

Euronaval 2012 - radar słoneczny

Radar zasilany energią słoneczną - fot. Maksymilian Dura
Radar zasilany energią słoneczną - fot. Maksymilian Dura

Jednym z najbardziej zaskakujących produktów przedstawianych na Euronaval był radar brzegowy obserwacji sytuacji nawodnej zasilany energią słoneczną.


Jak dotąd rozwiązania firmy Tecknisolar Seni były stosowane do zabezpieczenia pracy znaków drogowych, świateł samochodowych, morskiego oznakowania nawigacyjnego, czy nawet do zasilania małych bezzałogowych statków powietrznych. Tutaj jednak proponuje się dostarczenie ilości energii wystarczającej do zabezpieczenia ciągłej pracy radaru obserwacyjnego. Zadanie to wykonano poprzez wbudowanie ogniw słonecznych praktycznie w każdej części radaru z masztem włącznie.


Konsola operatorska wraz z monitorem, umieszczona w przenośnej walizce, ma oddzielne źródło zasilania. Jest nim rozkładany „dywan” paneli słonecznych o długości 4 m, szerokości 0,72 m i wadze 8 kg (moc takiego źródła to 200 W). Taki „dywan” został już wcześniej zastosowany do zasilania małego radaru ostrzegającego przed morską infiltracją RDMI (Radar Detecting Maritime Infiltrations). Całe urządzenie mieściło się w niewielkiej walizce o wymiarach 54x44x24 cm i wadze 20 kg.


Do zasilania prezentowanego na Euronaval większego radaru z anteną belkową rozkładane ogniwa słoneczne są wspomagane ogniwami wbudowanymi w każdą ze ścian masztu antenowego (o przekroju kwadratowym). Sam maszt jest ze stali nierdzewnej stąd nie wymaga stosowania pokryć antykorozyjnych. W zależności od wybranego wzoru może mieć on nawet wysokość 20 m (w tym przypadku dolne 3 metry są bez paneli, natomiast w pozostałej części można rozmieścić ogniwa słoneczne o powierzchni 17 m2 i mocy 10 kW).


(MD)

Reklama

Komentarze

    Reklama