Reklama

Siły zbrojne

Eurocopter EC645 T2 dla niemieckich komandosów

Śmigłowiec EC645 T2 w locie. –fot. EADS North America
Śmigłowiec EC645 T2 w locie. –fot. EADS North America

Eurocopter i niemieckie Federalne Ministersterstwo Obrony podpisały w czwartek kontrakt na dostawę lekkich śmigłowców EC645 T2 dla niemieckich jednostek specjalnych.Kontrakt o wartości 194 milionów euro opiewa na 15 śmigłowców wraz z pełną obsługa i wyposażeniem umożliwiającym wykonywanie misji specjalnych. Dostawy mają mieć miejsce pomiędzy końcem 2015 roku i połową 2017 roku. Użytkownikiem maszyn będzie niemieckie Kommando Spezialkräfte (Dowództwo Sił Specjalnych).

Eurcopter EC645 T2 jest wojskowym wariantem śmigłowca EC145 T2, dedykowanego raczej na rynek amerykański. Wersja T2 posiada nowy zespół napędowy, w postaci elektronicznie sterowanych silników Ariel 2E o łącznej mocy 1334 kW (ponad 1800 KM). Unowocześniono też układ przeniesienia mocy i zastąpiono śmigło ogonowe fenestronem (otunelowane śmigło ogonowe) w nowej, odporniejszej na uszkodzenia belce ogonowej. Wszystko to polepszyło osiągi maszyny w locie średnio o 25%. Awionika to w pełni cyfrowy system Helionix z trzema ekranami, przystosowanymi do obsługi w nocy, z użyciem noktowizorów.

Czytaj także- Wielka Brytania: kontrakt na logistyczne wsparcie Pum Mk2 dla Eurocoptera

EC645 T2 zabiera 10 osobowy desant w opancerzonej kabinie, którą można opuścić przez tylne drzwi skorupowe lub obszerne, przesuwane drzwi boczne. Wyposażenie śmigłowca można dostosować do konkretnych misji, stosując na przykład zewnętrzne uzbrojenie podwieszane, czy moduł optoelektroniczny działający również w podczerwieni.

Zobacz również: Bezzałogowy Eurocopter już lata

Dla Bundeswehry jest to maszyna o tyle wygodna, że oferuje nowe możliwości, ale zarówno załogi jak i obsługa naziemna są dobrze zaznajomione z wiropłatami rodziny EC145, które są przez niemieckie siły zbrojne eksploatowane od wielu lat.

(JS)
Reklama

Komentarze

    Reklama