Reklama

Siły zbrojne

Estończycy już na granicy

Fot. pildid.mil.ee
Fot. pildid.mil.ee

Rozpoczął się rekonesans wojsk inżynieryjnych z Estonii - przekazał we wtorek szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Żołnierze estońscy zajmą się m.in. naprawą tymczasowego ogrodzenia przy granicy z Białorusią.

"Rozpoczął się rekonesans wojsk inżynieryjnych z Estonii" - napisał we wtorek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Dodał, że "zadaniem żołnierzy z Estonii będzie budowa i naprawa tymczasowego ogrodzenia oraz utrzymanie i udrożnienie połączeń drogowych przy granicy polsko-białoruskiej"

Na podstawie decyzji estońskiego ministra obrony Kalle Laanet, niemal 100 żołnierzy estońskich od tego tygodnia pomaga w umacnianiu zapór chroniących Polskę na prośbę naszego kraju. Żołnierze estońscy składają się z grup saperów tzw. pionierów w skład których wchodzą także estońscy rezerwiści. Pomaga im też estońska żandarmeria wojskowa. Siły estońskie w ramach pomocy Polsce na granicy wspierają również naszych żołnierzy dronami, które mają zwiększyć „zdolności wywiadowcze” na granicy.

Reklama
Reklama

Wsparcia polskim służbom i żołnierzom na granicy udziela także kompania brytyjskich wojsk inżynieryjnych. Żołnierze z Wielkiej Brytanii mają się zajmować naprawą tymczasowego ogrodzenia na granicy.

Propozycję wsparcia wczoraj zaproponował również prezydent Czech Milosz Zeman w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, gdzie zaoferował wysłanie na granicę polsko-białoruską czeskich żołnierzy. Premier Andrej Babisz przed szczytem szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie powiedział, że Czechy mogą wysłać do pomocy czeskich policjantów.

PAP/D24

Komentarze (15)

 1. Ślązak

  Ci którzy staną na granicy z naszymi funkcjonariuszami i żołnierzami ci są sojusznikami reszta - cóż potwierdza stare polskie przysłowie że prawdziwych poznaje się w biedzie.

  1. On

   Ale wiesz że jeszcze niedawno rząd nie chciał żadnej pomocy z zagranicy?

  2. Logik

   Fronteksu nie chciał, nadal nie chce, więc nie kłam.

 2. Tauzen2305

  Dziękujemy Estonio i Wielka Brytanio.

  1. Jakub

   Nie zapominajmy o Czechach ;-)

  2. Piotr

   Czesi na razie wyrazili chęć pomocy.

 3. der Cousin

  czyli że co, że dali im po rolce drutu kolczastego do ręki, szczypce, i kazali im iść na granicę i te rozciągane rolki w deszczu i zimnie tam zgrabiałymi rękami wiążą ? Wszystkim 10-ciu Brytyjczykom i 100-stu Estończykom ? Skąd oni wzięli 110 rolek drutu kolczastego i tyle samo cążek ? Robią to pod gradem kamieni rosyjskich najemników z bliskiego wschodu ?

  1. Wawiak

   Ach, ale was boli - i dobrze.

  2. Skośny wodz

   Tak towarzysze. Wszyscy się jednoczą przeciwko czerwonej chołocie. Chcielibyście, żeby wszystkich skłócić, a później po kolei napadać. W końcu, rozwój po rosyjsku to napadanie na sąsiednie kraje.

  3. Stanisław

   Tak, dokładnie tak.

 4. grzesiek

  Dziękujemy UK i Estonii. To pokazuje że można na was liczyć.

 5. Juras

  Niech chlopaki trenuja bo moze im sie przydac w domu … ruski niespi …?!

 6. Ramzi

  Thx Estonia and UK!! <3<3

 7. CCCP

  Świetnie :)

 8. Kóma

  Wcześniej saperzy brytyjscy, a teraz estońscy będą naprawiać płot z zasieków nagraniu. Czy to oznacza, że nasi, polscy, narodowi żołnierze już tego nie potrafią? Chyba tak...

  1. Tomasz35

   Nie, to oznacza że Polska ma jednak sojuszników. Polscy żołnierze sami dali by radę, ale każde wsparcie jest mile widziane,

  2. gregoz68

   Co to są 'narodowi żołnierze' ?

  3. viper

   Jeśli by tak było, to chyba jest git, że ktoś pokaże jak to robić dobrze? xD

 9. anfang

  Polskie drony sa w skrzyniach opisanych "sprzet optyczny"

 10. asf

  Dziękujemy Estonio!

 11. Truck

  To wstyd że Polska musi korzystać z dronów swoich sojuszników bo własnych ma tyle co kot napłakał. No ale za to będziemy mieć 300 szt. MRAPów z amerykańskiego demobilu.

  1. Tomasz35

   Spokojnie. Polska swoich dronów rozpoznawczych ma całkiem sporo, brakuje raczej tych uderzeniowych, ale od tego będą m.in te z Turcji.

 12. obserwator

  Dziękujemy Estonio .

 13. Yeah

  Brawo Estonia! My też pomożemy w kryzysie.

 14. Piotr II

  Prawdziwi przyjaciele i sojusznicy, dziękujemy.

 15. PL

  Dziękujemy.