Siły zbrojne

Estończycy już na granicy

Fot. pildid.mil.ee
Fot. pildid.mil.ee

Rozpoczął się rekonesans wojsk inżynieryjnych z Estonii - przekazał we wtorek szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Żołnierze estońscy zajmą się m.in. naprawą tymczasowego ogrodzenia przy granicy z Białorusią.

"Rozpoczął się rekonesans wojsk inżynieryjnych z Estonii" - napisał we wtorek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Dodał, że "zadaniem żołnierzy z Estonii będzie budowa i naprawa tymczasowego ogrodzenia oraz utrzymanie i udrożnienie połączeń drogowych przy granicy polsko-białoruskiej"

Na podstawie decyzji estońskiego ministra obrony Kalle Laanet, niemal 100 żołnierzy estońskich od tego tygodnia pomaga w umacnianiu zapór chroniących Polskę na prośbę naszego kraju. Żołnierze estońscy składają się z grup saperów tzw. pionierów w skład których wchodzą także estońscy rezerwiści. Pomaga im też estońska żandarmeria wojskowa. Siły estońskie w ramach pomocy Polsce na granicy wspierają również naszych żołnierzy dronami, które mają zwiększyć „zdolności wywiadowcze” na granicy.

Reklama
Reklama

Wsparcia polskim służbom i żołnierzom na granicy udziela także kompania brytyjskich wojsk inżynieryjnych. Żołnierze z Wielkiej Brytanii mają się zajmować naprawą tymczasowego ogrodzenia na granicy.

Propozycję wsparcia wczoraj zaproponował również prezydent Czech Milosz Zeman w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, gdzie zaoferował wysłanie na granicę polsko-białoruską czeskich żołnierzy. Premier Andrej Babisz przed szczytem szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie powiedział, że Czechy mogą wysłać do pomocy czeskich policjantów.

PAP/D24

Komentarze