Reklama

Siły zbrojne

Estonia szuka radarów kontrbateryjnych

Liwiec radar. NATO Summit, Warsaw.
Liwiec radar. NATO Summit, Warsaw.
Autor. PIT-RADWAR.

Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych (ECDI) zaprasza do udziału we wstępnym etapie składania wniosków o udzielenie informacji (RFI) przygotowującym postępowanie przetargowe na zakup radarów kontrbateryjnych dla Estońskich Sił Zbrojnych (EDF).

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

RFI zawiera ramy koncepcyjne, pytania dotyczące parametrów technicznych systemów, potencjalne czasy/harmonogramy dostaw i produkcji, szacowany koszt cyklu życia itp. Po otrzymaniu informacji zwrotnej, ocenie zostanie poddany oferowany produkt i jego przydatność do osiągnięcia celów w sposób terminowy i efektywny kosztowo, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań operacyjnych EDF.

    Zadaniem radaru kontrbateryjnego jest wykrywanie nadlatujących pocisków artyleryjskich wystrzelonych przez jedną lub więcej armatohaubic, moździerzy i wyrzutni rakiet. Następnie na podstawie ich trajektorii lotu lokalizuje pozycję na ziemi systemu, z którego został wystrzelony efektor i dodatkowo może określić, gdzie on wyląduje. Planowane systemy radarowe muszą być wysoce mobilne i przenośne na jednym pojeździe.

    Reklama

    Propozycją w tym przetargu może być polski Radiolokacyjny Zestaw Rozpoznania Artyleryjskiego Liwiec. Jest on obecnie używany przez Wojska Lądowe w łącznie 10 egzemplarzach w pułkach artylerii oraz w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Liwiec służy do wykrywania i identyfikacji aktywnych stanowisk ogniowych artylerii przeciwnika oraz do obliczania poprawek umożliwiających korekcję ognia własnej artylerii. Stacja to została opracowana przez Przemysłowy Instytut Telekomunikacji (wchodzący obecnie w skład spółki PIT-Radwar S.A.) i była pierwszym tego rodzaju urządzeniem w Polsce.

      Przy jej projektowaniu wykorzystywane zostały rozwiązania z innych projektów w tym bloki i podzespoły głowicy radiolokacyjnej oraz algorytmy przetwarzania sygnałów z projektu mobilnego radaru trójwspółrzędnego „Brda". Dzięki temu udało się zaprojektować stację radiolokacyjną, który może wykrywać i alarmować siły własne o ostrzale przeciwnika, może wykrywać strzelające stanowiska ogniowe oraz korygować ogień własnej artylerii.

      Reklama

      CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

      Reklama

      Komentarze (4)

      1. Był czas_3 dekady

        Znacznie mniejszy radar BYSTRA po niewielkich przeróbkach może posiadać zdolności LIWCA. To info z jednego z artykułów na portalach o wojsku i sprzęcie.

        1. Valdore

          Bystra ma zdolności C-RAM nie jest radarem kontrartyleryjskim.

      2. Był czas_3 dekady

        Czytałem kiedyś na jakimś portalu o wojsku, że radar BYSTRA po niewielkich przeróbkach może spełniać podobną rolę co LIWIEC.

      3. Valdi

        Estonio patrz w lewo Finlandia Co kupiła ?

        1. AdSumus

          A co nasze jakieś gorsze od Izraelskich? Kogo ty wspierasz? Ponad to. Kto będzie ich bronił? Myślisz, że to nie ma znaczenia?

        2. piotr04

          Znów niechęć do polskiego sprzętu

        3. Chyżwar

          @piotr04 Najwyraźniej ten człowiek lubi fajtolić do własnego buta.

      4. Olender

        Kupili już od nas Pioruny, więc w pakiecie mogą mieć taniej...

      Reklama