Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina otrzymała estońskie miny przeciwpancerne

Mina przeciwpancerna PK-14 (zdjęcie poglądowe)
Mina przeciwpancerna PK-14 (zdjęcie poglądowe)
Autor. Terramil

Ukraina otrzymała do tej pory kilka rodzajów min przeciwpancernych m.in. od Niemiec. Jak się okazuje kolejny krajem, który przekazał jej tego rodzaju efektor, jest Estonia, która przekazała miny przeciwburtowe PK-14.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Mina PK-14 Terramil produkowana jest na licencji Eesti Arenal. Waga samej miny wynosi 1,5 kg i ma 1,1 m wysokości. Penetrator jest w niej formowany wybuchowo i może on przebić 50 mm stali z odległości 50 m. Zatem jest on wystarczający do przebicia pancerza rosyjskich bojowy wozów piechoty, kołowych i gąsienicowych transporterów opancerzonych czy samochodów ciężarowych każdej ładowności. Działa ona w zakresie temperatur -35 i +50 stopni Celsjusza.

Czytaj też

Czytaj też

Miny przeciwpancerne bardzo często używane są przez jednostki ukraińskie, ale także rosyjskie to przygotowywania zasadzek na siły przeciwnika na trasach często przez nie uczęszczanych. Mina przeciwpancerna z racji na swoje małe rozmiary jest łatwa do ukrycia, a jej skuteczność wystarczająca do choćby unieruchomienia ciężkiego sprzętu, lub jego poważnego uszkodzenia.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

 1. boomer

  Polska Belma chyba produkuje podobne miny. Mam nadzieję, że w naszym wojsku jest ich spory zapas. Z drugiej strony nic nie słychać, aby MON zamawiał. Oby się tylko nie okazało, że znowu odczekamy, a potem będzie kupowanie z zagranicy, bo polski producent nie może rozwinąć produkcji w tydzień.

  1. pomz

   Nie zartuj sobie. Byl tutaj ostatnio artykul nt zamowien min przez MON- cos okolo pareset sztuk. Kilka setek. 300 czy jakos tak. Smieszne ilosci. Ot taka kroplowka, zastrzyk dlafirmy, zeby mieli co robic... A jakie to sa ilosci dla armii?

  2. Prezes Polski

   Cena min belmy jest taka, jakby były one ze złota. Dlatego kupiono ich symboliczną ilość.

  3. X

   Mim zdaniem takich (i podobnych) min jest u nas "jak ma lekarstwo" ;/

Reklama