Reklama

Siły zbrojne

Estonia kupuje amunicję małokalibrową

Fot. www.mil.ee
Fot. www.mil.ee

Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych (Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus) ogłosiło udzielenie kilku zamówień publicznych na różnego rodzaju amunicję o łącznej wartości 50 mln euro na potrzeby rodzimych sił zbrojnych. Zamówienia dotyczą zarówno lokalnych jak i zagranicznych producentów amunicji małokalibrowej.

Zakupiona amunicja ma celu uzupełnienie posiadanych zapasów w tym zakresie dla regularnych Estońskich Sił Obronnych (Eesti Kaitsejõud) i ochotniczej Estońskiej Ligi Obrony (Eesti Kaitseliit), które używają szerokiej i mocno zróżnicowanej gamy broni strzeleckiej.

Wysłaliśmy zaproszenie do udziału w badaniach rynku blisko 30 międzynarodowym przedsiębiorstwom oraz, za pośrednictwem Estońskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego (Eesti Kaitsetööstuse Liit), również wszystkim estońskim przedsiębiorstwom przemysłu obronnego. [...] Po raz pierwszy możemy z całą pewnością stwierdzić, że uwzględniliśmy wszystkich znanych nam globalnych producentów amunicji. Jesteśmy otwarci od samego początku procesu zakupowego, uwzględniając jednocześnie wymagania techniczne i potrzeby Estońskich Sił Obronnych. Dzięki bardzo dokładnym badaniom rynku, mamy szczegółowy przegląd globalnej zdolności produkcyjnej amunicji różnego kalibru i ich poziomów cen rynkowych.

- kierownik działu uzbrojenia Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych Ramil Lipp

Jeśli chodzi o ujawnione szczegóły prowadzonych postępowań na zakup wspomnianej amunicji, to były one prowadzone w trybie otwartym, w procedurze konkurencyjnych negocjacji z poszczególnymi zainteresowanymi oferentami. Zwycięzcy postępowań mogli liczyć na umowę ramową na okres do siedmiu lat, z możliwością zmiany wykonawcy po upływie czterech lat. Łączna wartość tych zamówień została oszacowana i wyniosła ok. 50 mld EUR.

Na uzbrojeniu Estońskich Sił Obronnych znajduje się wiele modeli broni strzeleckiej różnego pochodzenia, kalibru i typu. Podstawowym typem pistoletów samopowtarzalnych jest PM Makarow kal. 9 × 18 mm i HK USP kal. 9 × 19 mm, z których ten pierwszy jest planowany do całkowitego wycofania ze służby. Podstawowymi typami karabinków szturmowych są IMI Galil-AR kal. 5,56 × 45 mm i Ak 47 kal. 7,62 × 51 mm, które mają zostać w perspektywie od 2021 roku docelowo całkowicie zastąpione przez nowy karabinek automatyczny LMT R-20 RAHE kal. 5,56 × 45 mm, który został wybrany jako docelowa konstrukcja w tej kategorii dla estońskiej armii. Podstawowymi karabinami maszynowymi są IMI Negev kal. 5,56 × 45 mm, MG3 kal. 7,52 mm x 51 mm i Browning M2 kal. 12,7 × 99 mm. Podstawowymi typami karabinów wyborowych są M14 TPS i Galil-S kal. 7,62 × 51 mm, Sako TRG kal. 8,6 mm x 70 i PGM Hecate II kal. 12,7 × 99 mm. Dodatkowo na uzbrojeniu estońskich specjalsów znajdują się także pistolety maszynowe MP5 kal. 9 × 19 mm i strzelby powtarzalne Benelli-M3.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Adam S.

  "Łączna wartość tych zamówień została oszacowana i wyniosła ok. 50 mld EUR." - Nie sądzę, żeby Estończycy byli w stanie zamówić amunicję na taką kwotę. Poprawcie.

 2. X

  Mały kraj, to i małe kalibry...

 3. Mulik Mantana

  Ak 47 kal. 7,62 × 51 mm?

 4. Śliwka Estonka

  Rahe trochę niefortunny wybor po tym jak Nowa Zelandia sie męczy

 5. Marek1

  Zadziwiająca wręcz jest ekstremalna nieudolność prezentowana przez polskie władze oraz MSZ/MON w stos. do kwestii zakupów uzbrojenia przez np. 3 kraje bałtyckie. W ich stolicach wiedzą doskonale, ze bez wielkiego wysiłku ze strony WP ich byt państwowy może zakończyć się w ciągu kilkunastu godzin. Niestety nawet ten potężny argument NIE jest w stanie sprawić, by nasze "orły dyplomacji" potrafiły zasugerować skutecznie władzom w/w krajów zakupy uzbrojenia i amunicji w polskich fabrykach. Na całym świecie takie rzeczy to absolutna normalność, tylko MY mamy i utrzymujemy od lat pozycję i żenującą famę kraju-frajera.

Reklama