Siły zbrojne

Estonia kupi amerykańskie rakiety przeciwpancerne

Fot. US Army
Fot. US Army

Departament Stanu USA zaaprobował sprzedaż do Estonii przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Siły zbrojne tego kraju chcą nabyć 350 rakiet, wyrzutnie z termowizyjnymi celownikami oraz pakiet wyposażenia, części zamiennych, szkoleń i sprzętu treningowego za łączną sumę sięgającą 55 mln dolarów. Do podpisania umowy niezbędna jest jeszcze pozytywna opinia Kongresu. 

Estonia rozpoczęła negocjacje na temat pozyskania lekkich kierowanych systemów przeciwpancernych Javelin w czerwcu bieżącego roku. Uznano wówczas, że zakup uzbrojenia tego typu stanowi jeden z priorytetów estońskiego programu wzmocnienia sił zbrojnych w latach 2013-2022. Wybór pocisków produkowanych wspólnie przez koncerny Lockheed Martin i Raytheon wynikał nie tylko z oceny możliwości technicznych i ekonomicznych. Władze w Tallinie uznały, iż w ten sposób podkreślą również „dobre stosunki i współpracę wojskową” z USA.

Zgodnie z dokumentem opublikowanym przez Departament Stanu Estonia zainteresowana jest pozyskaniem 350 pocisków Javelin, 120 wyrzutni ze zintegrowanym celownikiem dziennym i termowizyjnym, 102 ćwiczebnych pocisków rakietowych, 16 urządzeń treningowych Enhanced Performance Basic Skills Trainers (EPBST), części zamiennych, baterii, sprzętu eksploatacyjnego, dokumentacji technicznej, oraz pakietu szkoleń i sprzętu treningowego dla personelu. Szacowany koszt całości zamówienia sięga 55 mln dolarów.

Departament Stanu uznał, iż transakcja leży w interesie USA jako wsparcie dla sojusznika i nie wpłynie destabilizująco na sytuację w regionie. Jeśli Kongres Stanów Zjednoczonych również zaaprobuje sprzedaż Javelinów, to zostanie ona zrealizowana wspólnie przez koncerny Raytheon i Lockheed Martin w ramach programu Foreign Military Sales.

Lekki system przeciwpancerny Javelin jest produkowany w USA przez konsorcjum wspomnianych wcześniej firm. Lekki i tani zestaw przeciwpancerny waży 18 kg wraz z gotowym do strzału pociskiem i w najnowszej wersji posiada zasięg do 4750 metrów. Pociski mogą być odpalane z wnętrza budynków lub schronów bojowych. Oprócz sił zbrojnych USA ppk Javelin wykorzystują wojska 12 innych krajów, w tym Wielkiej Brytanii, Czech, Norwegii, Austrii i sąsiadującej z Estonią Litwy.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.