Siły zbrojne

Eskorta myśliwska i obrona powietrzna z morza. Reakcja Rosji na zestrzelenie Su-24 w Syrii

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało, że wszystkie loty bojowe w Syrii będą realizowane w eskorcie myśliwców. Wzmocnić obronę powietrzną regionu wybrzeża i bazy Chmejmin ma też krążownik rakietowy Moskwa. Oficjalnie zapowiedziano również, że „wszystkie potencjalnie niebezpieczne cele powietrzne będą niszczone”. Jest to reakcja na zestrzelenie bombowca Su-24 przez tureckie samoloty F-16. 

Podczas specjalnej konferencji prasowej rosyjskiego ministerstwa obrony, szef sztabu gen. Siergiej Rudskoj poinformował, że w reakcji na zestrzelenie rosyjskiej maszyny zostają podjęte trzy główne decyzje w zakresie operacji w Syrii:

 1. Wszystkie działania samolotów bombowych i szturmowych będą od tej chwili realizowane w eskorcie rosyjskich myśliwców. Rosjanie posiadają w bazie Chmejmin co najmniej osiem myśliwców wielozadaniowych Su-30 i cztery Su-27SM, które mogą być wykorzystane do tych celów.
 2. Wzmocniona zostanie obrona powietrzna rosyjskich formacji w Syrii. Zostanie to uzyskane dzięki przesunięciu krążownika rakietowego Moskwa (Projekt 1164 Atlant) w rejon wybrzeża i bazy Chmejmin. Jednostka ta jest wyposażona w system obrony powietrznej dalekiego zasięgu S-300F Fort, będący odpowiednikiem lądowego S-300P. Oznacza to, że rosyjski krążownik jest w stanie zwalczać cele o prędkości do 4 Machów na dystansie do 90 km i pułapie sięgającym 25 tys. metrów.
 3. Kontakty i współpraca z Turcją na płaszczyźnie wojskowej mają zostać zerwane. Jest to gest głównie symboliczny, tak jak symboliczne było istnienie „gorącej linii” między Turcją i Rosją dotyczącej działań w Syrii.

Rosjanie udzieli przy okazji tego oświadczenia bardziej szczegółowych informacji na temat incydentów, jakie miały miejsce 24 listopada. Zdaniem strony rosyjskiej samoloty nie naruszyły przestrzeni powietrznej Turcji, a celem ich ataków były oddziały bojowników, co do których, cytując „żaden z krajów walczących z ISIS nie poinformował, że są tam oddziały tak zwanej „umiarkowanej opozycji” i nie zaleca ataków na cele w tym rejonie". Rosjanie potwierdzili więc, że zestrzelony samolot prowadził kolejny już nalot w tym rejonie.

Potwierdzono również śmierć jednego z zestrzelonych pilotów „w wyniku ognia z ziemi”. Drugi członek załogi Su-24 prawdopodobnie żyje (wbrew wcześniejszym informacjom) i jest przez Rosjan nadal poszukiwany. Operująca w tym rejonie grupa ratownicza złożona z dwóch śmigłowców Mi-8MTW-5 została ostrzelana przez bojowników syryjskich. W wyniku ognia z broni małokalibrowej zginął znajdujący się na pokładzie rosyjski żołnierz piechoty morskiej Floty Czarnomorskiej, a jeden ze śmigłowców został poważnie uszkodzony i musiał lądować awaryjnie. Załoga i desant zostały ewakuowane przez drugi śmigłowiec, ale stojąca na ziemi maszyna została zniszczona przez bojowników ogniem z moździerzy.

Generał Rudskoj określił zestrzelenie rosyjskiego samolotu „rażącym naruszeniem prawa”. Przypomniał również, że od początku operacji powietrznej nad Syrią działa bezpośrednia linia telefoniczna pomiędzy rosyjskim Narodowym Centrum ds. Kontroli Obrony Państwa i Ministerstwem Obrony Turcji, który nie jest wykorzystywany z winy strony tureckiej.

Fakt ten (zestrzelenia rosyjskiego samolotu – przy. red. ) jest oceniany jako rażące naruszenie prawa międzynarodowego, z bardzo poważnymi konsekwencjami i bezpośrednim pogwałceniem Memorandum w sprawie zapobiegania incydentom lotniczym i bezpieczeństwa lotów nad Syryjską Republiką Arabską, które zostało podpisany przez USA i obowiązuje wszystkie kraje koalicji, w tym Turcję.

Szef sztabu sił zbrojnych Rosji, gen. Siergiej Rudskoj

Komentarze (30)

 1. tagore

  Wystarczy kilkaset rakiet przeciwlotniczych i ppanc dla Kurdów ,sytuacja strategiczna Turcji wyraźnie się zmieni. A unieważnienie traktatu granicznego z 1921 roku to byłby gwóźdź do trumny Erdogana.

 2. Kubag

  Dziwi mnie entuzjazm poniektórych, spowodowany kolejnym sukcesem Turcji, po zbombardowaniu Kurdów, w walce z Państwem Islamskim. Oczywiście, że Rosja w odwecie nie wypowie wojny "drugiej armii NATO bo to by oznaczało WW III. Mam tylko pytanie do popierających turecką politykę komentatorów - jakim cudem ta "druga armia NATO" nie jest w stanie kontrolować swoich zewnętrznych granic, by nie przechodzili przez nie "umiarkowani rebelianci" i broń a w drugą stronę cysterny z ropą. Nie są w stanie, czy po prostu nie chcą? Zachodnie elity zaczynają zdawać sobie sprawę z błędu jaki popełniono przyjmując Turcję do NATO (wystarczy obejrzeć konferencję prasową szefa NATO Stoltenberga- chyba dobrze nazwisko napisałem, który wyglądał jakby go wyjęto z pralki automatycznej i przeczytać oficjalne stanowisko paktu po zestrzeleniu SU24 - "niech Ankara i Moskwa same załatwią..."). Zachód ma poważny problem z Turcją. Nie dość, że uzbroili państwo, które niespodziewanie przeszło pod rządy islamisty Erdogana, to jeszcze tenże Erdogan w każdej chwili może "odkręcić kurek" z uchodżcami. Generalnie nie jest ciekawie, bo Turcja wychodzi na głównego terrorystę w regionie. Jest w stanie zastraszyć Zachód a ten nie posiada żadnych środków by zmusić Erdogana do grania w jednej drużynie z Europą. Dziś spotkanie Holande-Putin. Ciekaw jestem jakie będą ustalenia.

  1. dropik

   Turcja była w nato przed upadkiem ZSRR - nie bez powodu. Cieżko więc ich teraz wyprosić. Oczywiście masz rację, ale ciężko ukrywać satysfakcję, że Turcy utarli nosa Putasowi. Szkoda że druga suszka umknęła ;)

  2. Marek

   Odrobinę rozmijasz się z prawdą. Turcja jest w NATO od 1952r. i jej członkostwo tam było sensowne. Do niedawna jeszcze wojsko było gwarantem kemalizmu, który powodował to, że zacofany kraj zmienił się w nowoczesne państwo z silną armią i sensowną gospodarką. Kiedy komuś z rządzących zachciewało się na przykład "więcej islamu" to był przewrót wojskowy przywracający włąściwy porządek. Nie Turcja w NATO była zła, tylko unici europejscy, którzy w ramach dostosowania Turcji do UE zawinszowali sobie "więcej demokracji". Jak wskazuje doświadczenie do państwa w którym dominującą religią jest islam demokracja pasuje jak przysłowiowa pięść do nosa. Po jakimś czasie, zwykle zamiast "więcej demokracji" mamy w takich państwach "więcej islamu". Nie inaczej stało się w Turcji, gdzie obecnie rządzi Erdoğan. A skutki jego rządów widzimy nie tylko w regionie ale także i tu poprzez stada emigrantów, którzy przez Turcję wędrują do Europy. Zachodnie (a zwłaszcza europejskie elity) powinny zdać sobie z tego sprawę, że ich podejście nie tylko do Turcji (której zaszkodzili, szkodząc przy okazji sobie) ale do całego islamu opiera się na myśleniu życzeniowym.

 3. Robertopl2_85

  Jedno pytanie jak FR przeżuci S-300 do Syri powietrzem chyba jak Irak strzeli focha Jankesom i przepuści to nad swoim terytorium z Iranu? Morską ta Turcy im to przez Bosfor puszczą ...?

  1. yaro

   Jak sam przeczytasz zajęło to 48 godzin ..... to oficjalna informacja .... ---------------------------------------------------- Rosja rozmieściła w Syrii rakietowe systemy obrony powietrznej S-400, informuje korespondent RIA Novosti. W środę poinformowano, że prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził wniosek Ministerstwa Obrony w celu rozmieszczenia w bazie lotniczej Hmeymim najnowszego systemy obrony powietrznej S-400. Zrobiono to po tym, jak turecki myśliwiec zestrzelił rosyjski Su-24, który brał udział w operacji przeciwko terrorystom z „Państwa Islamskiego” w Syrii. Jeden pilot zginął, nawigatora udało się uratować. S-400 wraz z systemem „Fort” krążownika rakietowego „Moskwa”, który już dotarł do wybrzeży Syrii, zapewnią bezpieczeństwo lotów rosyjskiej grupy powietrznej i zniszczą wszystkie cele, które stanowią dla niej zagrożenie. Doradca prezydenta Rosji ds. współpracy wojskowo-technicznej Władimir Kożin powiedział dziennikarzom, że wysłany do Syrii S-400 nie zostanie sprzedany, lecz wróci do Rosji po wykonaniu zadania.

 4. zdz

  Jakieś to wszystko grubymi nićmi szyte ... najpierw nieoczekiwana i wspaniałomyslna decyzja wsparcia światowego anty-terroryzmu w Syrii - poprzedzona wielomiesięcznymi konwojami z zaopatrzeniem . Potem samolot spada na Synaju - właściwie od razu stwierdza się przyczynę - atak bombowy - wspaniałe uzasadnienie odwetu . Potem ataki w Paryżu - pierwszy raz IS uderza za granicą - uzasadnienie do intensyfikacji działań . Teraz incydent z zestrzeleniem - i jak na zawołanie krążownik Moskwa z S-300 stoi u brzegu a system S-400 pewnie już spakowany do transportu . Następnie , jak zostanie zainstalowany - to w zależności które typy rakiet Rosjanie tam przywiozą to w promieniu do 400 km nie podniesie się żaden samolot . W ten prosty sposób Rosja stanie się panem znacznego obszaru Bliskiego Wschodu , eliminując z gry właściwie wszystkich graczy . Tym bardziej że większość z nich deklarowało wyłącznie gotowość do działań lotniczych a nie lądowych . Chyba że Rosja wyrazi łaskawie zgodę na loty ... i tak naród rosyjski będzie dumny ze swojej RODINY jak to zagrała na nosie całemu Zachodowi i zapewni Putinowi dozgonne (oby jak najszybciej) niepodzielne rządzenie krajem . Wszystkie zdażenia układają się w logiczny ciąg a reakcje Rosji wydają się aż nazbyt szybkie i zdecydowane . Swoją drogą jak trzeba być przebiegłym i bezwzględnym by to tak zaplanować i przeprowadzić ...Szacun !

  1. trzeźwy

   fajna bajeczka a teraz dwa słowa pragmatycznie bez wdawania się w zawiłe kwestie zestrzelenia (faktycznie kontrowersyjne) Rosja jest nie na swoim terenie a działania tego typu są potwornie kosztowne. Rosja może w odwecie strącić coś tureckiego ale Turcy są u siebie i pokazali że nie żartują.Turcja ma dodatkowo trzy asy w rękawie. Bosfor , zamkną Morze Czarne i jest po zabawie.Drugi as "układy" w państwach islamskich (tak czy owak to muzułmanie a z nimi inni muzułmanie będą rozmawiać poważnie z Rosją poza Asadem chyba nikt) ten as w regionie jest bijącą kartą . As trzeci za plecami NATO . Kogo za plecami ma Rosja ?

  2. Kilo

   Mozliwe, ze czesc z tych zjawisk byla po to, zeby "zalegalizowac" interwencje USA lub NATO: - Paryz - nagle Francuzi sa za wojna; jesli uwazasz, ze katastrofa na Synaju zostala zidentyfikowana jako zamach "od razu" (kilka dni) to czemu nie traktujesz tak Paryza (kilkanascie godzin)? - Synaj - oczywiscie, ze Rosjanie jakby mieli potrzebe legitymizacji toby zabili swoich, bo Amerykanie tez tak zrobia, i Turcy i kazdy kto akurat ma psychopate u wladzy; ale Putin wbrew propagandzie nie jest psychopata, a zadna moralna legitymizacja jest mu niepotrzebna bo on jest w Syrii LEGALNIE, i ile tam zabawek przywlecze to jego; Mysle, ze choc elementy ukladanki identyfikujesz prawidlowo to niesprawiedliwie przypisujesz wszystkie tylko Rosji. Tam jest Izrael, USA, Turcja, Rosja, Iran i Saudowie. I masa dziwnych interesow.

  3. realista

   "Następnie , jak zostanie zainstalowany - to w zależności które typy rakiet Rosjanie tam przywiozą to w promieniu do 400 km nie podniesie się żaden samolot . " Czyżby Ziemia była płaska? z 400 km to może trafią jakiś nieruchawy i niezaopatrzony w systemy WRE transportowiec lub - oby nie - samolot pasażerski lecący na wysokości 10 km. Wszystko poniżej będzie załonięte przedd ruskim radarem krzywizną ziemi, czyli tzw cieniem radiolokacyjnym. Na taką odległość rakieta niewiele zrobi myśliwcowi - z wypalonym paliwem nie ma energii do manewrowania, więc w mały, manewrujący cel nie trafi.

 5. Toporczyk

  Dla Rosji wdawanie sie w konflikt z NATO na terenie Esonii, Lotwy czy Litwy (na ktorych jej najbardziej zalezy) to zabawa zapalkami troche za blisko domu (Petersburg). Mysle ze Putin bedize chcial pokazac swiatu w Syrii i Turcji ze NATO nie ma zebow, a potem zaanektowac Republiki Baltyckie. Jesli sie nie powiedzie w Turcji, wroci do Ukrainy jako opcji alternatywnej. W ten sposob minimalizuje swoje ryzyko.

  1. Robertopl2_85

   Putin nie ma jak ruszyć Turków oni nie dość że mają armie moją przemysł zbrojeniowy to np. w przeciwieństwie do nie są tylko marionetką USA w regionie ale są faktycznie jednym z rozgrywających, USA w rejonie do niczego ich nie zmuszą a co dopiero Rosja, FR się puszy oburza a Turcy mogli by im zamknąć bosfor i ruski by mieli pozamiatane. Turcja zestrzeliła Ten bombowiec bo mogła bo wiedział że Putin co najwyżej na własne potrzeby krajowe przedstawienie medialne zrobi a na zewnątrz realnie im nic nie zrobi...

 6. Robertopl2_85

  Widać że wszyscy o tym jakoś zapomnieli ale jakoś chyba w poniedziałek Irak ogłosił zamkniecie ruchu lotniczego nad północna częścią kraju, a kolacji ogłosiła że też zawiesza loty tam ciekawe nie...?

 7. paw

  Jak czytam iż Turcja to druga armia NATO to zajadów dostaje . Przypatrzmy się zatem czym dysponuje ta liczbowa potęga. 2/3 czołgów to M-48/M60 zaiste na pewno maszyny trzeciej generacji przy czym tych pierwszych jest w linii 35% całego stanu ilościowego. A jaki najnowszy czołg w linii L2A4 i to całe 390 szt. Obrona przeciwlotnicza praktycznie nie istnieje i jest oparta o sprzęcie generacyj nie odpowiadającym naszej OPL - HAWKI. Dalej , brak bwp z prawdziwego zdarzenia, jakiś lokalny M-113 z działkiem 25. Lotnictwo ma niej F-16-50+ od nas, a reszta to bloki 30/40 czyli pod względem parametrów radaru odpowiednik 9.12/9.13. Jedynie marynarka dysponuje nowoczesna flotą podwodną. Krótko mówiąc papierowa potęga i na pewno nie druga armia NATO , nie na M-48 , ot sprzętowo poziom Iraku za Saddama , tylko lepiej wyszkolona , chodziarz to też jest pod znakiem zapytania bo nikt jej nie sprawdził. Na Greków morze wystarczy i nic poza tym.

  1. really?

   To teraz jeszcze przeczytaj że: 1. Tureckie Leo2 zmodernizowano w Turcji. Turcja zamierza zastąpić M48 i M60 własnym czołgiem Altay, bo Leo2 i Abrams są dla Turków przestarzałe. 2. 232 tureckich F-16 block 30/40/50 wyprodukowano pod Ankarą, dodatkowo Turcy wyprodukowali 76 F-16 dla Egiptu. Turcja jest partnerem programu F-35. 3. Okręty podwodne typu 209/1400 dla Turcji zbudowano w Turcji; fregaty zresztą też. 4. Jeżeli superrozwinięta przemysłowo i majaca hiper armię nasza Ojczyzna kiedyś możę wreszcie ogłosi przetarg na śmigłowce szturmowe, to jednym z prawdopodobnych oferentów będzie zacofana Turcja z A129 (nota bene: pokazywany na Air Show w Radomiu.).

 8. Alexis

  Po tym "wielkim" wyczynie militarnym, strącając stary samotny bombowiec pozbawiony praktycznie możliwości walki z myśliwcami, gdyż wracał z misji przeciwko terrorystom i nie miał nawet jednej rakiety powietrze-powietrze, Turcy się doigrali. Zobaczymy jak sobie poradzą z Su-30 i S-400. Syria też ma prawo do ochrony swojego nieba, tak jak Turcja. Zobaczycie że Rosja nie pozwoli, żeby Turki osłaniały terrorystów z powietrza. Czekamy na zastrzelenie pierwszego F-16 :)

  1. Davien

   Jeżeli Rosja zacznie wojnę z Turcją to ja przegra.

  2. Zenio

   Zapewniam cię ze już żadne ruskie samoloty nawet Su-30 nie wlecą w turecką przestrzeń powietrzną.

  3. Ambreliser

   Priwiet Alexis :) może lepiej nie czekajcie gospodin Alexis na zestrzelenie pierwszego F-16 tylko pomyślcie chwilkę... Kto pozwolił pilotowi i nawigatorowi naruszać turecką przestrzeń pow.? Czy Turcja nie ma suwerennej jurysdykcji w swojej przestrzeni powietrznej? Obawiam się że pierwszy zleci jakiś Su-30 lub Su-34. I najważniejsze : ludzi szkoda...

 9. Simplus

  O czym wy mówicie. Zestrzelenie Su nic nie dało a tylko zaszkodziło. Ruscy mają S-400 i rakiety z Moskwy plus myśliwce w powietrzu dla osłony a co najważniejsze mają pretekst i trudno z nimi się nie zgodzić by posłać to co chcą a nadleci na ziemie. Głupota NATO nie zna granic. P.S. kto kupuje ropę od ISIS? A kim w tej sytuacji są Turkmeni? Aha Turcja pokazała ruskim nie że są twardzi a to że są idiotami.

  1. taki jeden - prawdziwy

   Głupota Putina nie zna granic. To że zbombardowali te cysterny to OK - może nawet dostali cichą zgodę od UE i USA bo Zachód nie chciał drażnić Erdogana. Jak Putin myślał że Erdogan nie będzie szukał okazji do rewanżu to głupota i bezczelność w jednym. FR przegania nawet samoloty z przestrzeni międzynarodowej (i prowokuje tzw incydenty) a sami to k... chcą sobie trasy upraszczać nad obcym terytorium. HA HA HA czy: "trudno z nimi się nie zgodzić(...)"? A co FR już spisała swój kontyngent w Syrii na straty? Bo jak wrócą do domu kiedy Turcja zamknie Bosfor? Ach prawda okaże się że to nie ich kontyngent bo oni nie mają oznaczeń. ;-)

 10. sss

  Rosja już odpowiedziała intensyfikacją nalotów na tych islamistów turkmeńskich i tureckich zielonych ludzików , w których obronie zestrzelono ten samolot ( w rejonie zestrzelenia podobno tylko w nocy było 16 nalotów). Także na zdrowie im to nie wyjdzie i jak chodziło o prestiż u localsów to Turcja go tak czy inaczej straci

  1. Wicio

   Prestiż to straciła Rosja. Usiłowała udawac mocarstwo a dostała klapsa od Turcji. Wizerunkowo to katastrofa.

 11. taki jeden - prawdziwy

  Panie Juliuszu. Nie z moździerzy tylko ppk a drugi śmiglak to "24" była. Ktoś nie oglądał filmiku i jeśli Pan tylko cytuje wersję rosyjską to jakoś wyraźniej można to zaznaczyć.

 12. Krzysiek

  Według mnie Turcy zrobili to celowo przez Turcję idzie tania ropa od IS ktoś ostro na tym zarabia dali Ruskim do zrozumienia że nie będą tolerować ataków na ciężarówki z ropą. Ciekawe co z tego wyniknie ?

  1. Krzysiek

   I tak przewrotnie gdybym był Putinem to teraz skoncentrowałbym ataki tylko na tych ciężarówkach

  2. Artois

   ropa idzie też przez Baszada i właśnie Latakię! Wszyscy na niej zarabiają lewą kasę. Dlatego Hollande z Obamą zaczynają mówić o wskazaniu i sankcjonowaniu odbiorców! A kto nim jest? Achachacha. No kto? Niemcy i "dobry wujek" Orban w rafinerii w Szombathely. Tak ćwierkają wróble. Zobaczymy co z tego wyjdzie!

 13. really?

  Tak praktycznie: 1. Z zestawienia ilości samolotów w bazie Chmejmin wynika, że zapewnienie osłony myśliwskiej wsystkim samolotom bombowym i szturmowym bez przebazowania dodatkowych myśliwców, spowoduje mniej więcej czterokrotne ograniczenie ilości ataków na cele naziemne. Jeśli zapewnią osłonę również śmigłowcom, ograniczenie liczby lotów na bombardowanie będzie jeszcze większe. 2. Tureckie F-16 strzelały znad tureckiego terytorium. Atak na turecki samolot lecący nad Turcją to podstawa do powołania się przez Turcję na artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego.

  1. cenzurowany

   I co dzieciaku pójdziesz na wojnę - bo przed klawiaturą to każdy bohater, tak jak w grze gdzie masz mln żyć. Całą potęga Turcji to sprzęt "darowany' przez USA - bo na własny ich nie stać. Popatrzcie na wskaźnik PKB wg PPP - wielka Turcja II armia NATO miejsce 17!!!! raptem 2x tyle co Polska. Wiec to co na papierze mają to jedno a to co mogą użyć to drugie. A co ta II armia świta produkuje - jaką broń - czołgi? samoloty? rakiety?. Wystarczy raz tam pojechać i zobaczyć jak wygląda ten kraj, jaka jest tam kultura techniczna i mentalność. Jak to 2 armia NATO to naprawdę trzeba zacząć się bać o własne bezpieczeństwo. Jak na razie pokazali "jaja" strzelając do nieuzbrojonego starego bombowca. Ale spokojnie sytuacja w Syrii zaczyna się odwracać - za miesiąc lub 2 nie będzie opozycji. Erdoan to taki bohater wioskowy - a jakież to zasoby ropy czy gazu posiada Turcja, jakież to nowoczesne technologie, 1/3 ludzi zatrudnionych to rolnicy, przemysł to proste montownie i przetwórstwo żywności. I ta potęga co ma zrobić? wczoraj już polecieli skamlać do USA i NATO o ewentualną pomoc - 2 armia NATO. Za miesiąc zobaczymy kto ma jaja. Najpierw trzeba wywieźć obywateli Rosji z Turcji co Rosja czyni a później - No jakiż to Turcja ma nowoczesny system OPL - jakąkolwiek tarczę przeciwrakietową? Ile jest sprawnych z tych 200 F16? w ilu zbliżają się do swego końca resusy. Zatopić to Turcja może co najwyżej ponton. Ale olo napisze że mają satelity z laserem jak z gwiezdnych wojen a jak nie oni to na pewno USA. I niezniszczalny krążownik USA odpalli w jednej salwie 150 tomahawków - dobre dobre. A następny fachura z netu powie że NATO zrzuci w ciągu jednego dnia 18 tys ton bomb - to chyba wszystkie bomby z Polski, Niemiec, i Francji razem wizięte bo tak w necie napisali i w tym musi coś być. Że też do tej pory odpalili takiej salwy tomahawków na ISIS - przecież jedna salwa i ISIS już nie ma, co to dla nich. Ja nie wiem czy to ludziom bierze się po oglądaniu filmów, czytaniu internetu czy graniu na komputerze? bo na pewno nie z chodzenia do szkoły i czytania zwykłych nudnych książek z fizyki, matematyki.

 14. idiom

  E tam same farmazony Wystarczy ze rosja podesle PPK wieksza ilosc przenosnych systemow przeciw lotniczych nawet nie swoich a cudzych a bedziemy mieli festiwal spadajacych feniksow nad Tureckim niebem

 15. morfeusz

  Krażownik rakietowy "Moskwa" to zabytek muzealny, już widze jak ciągnie go dywizjon rosyjskich holowników. Zatka cieśnine Bosfor i pójdzie na dno. Może taki jest genialny plan pułkownika KGB W. Putina ?

 16. tadek

  no to już można ocenić ten konflikt samemu ...spod wizerunku grożnego NIEDZWIEDZIA wylazł mały ujadający KUNDELEK...ROSJA STRACIŁA coś więcej niż jeden samolot ,STRACIŁA całkowicie wizerunek grożnego PRZECIWNIKA, teraz już wszędzie rusofile jazgocą rozpaczliwie aby to przykryć...i tyle w temacie..

 17. lsd

  12 myśliwców, po prostu potęga. Turcja samych f-16 ma 200. I jeszcze ta osłona za pomocą krążownika rakietowego Moskwa, który jest obiektem muzealnym. Turcy się chyba śmieją do rozpuku. Tylko na tyle stać Rosję. To jest skala upadku tego kraju. Porównajmy to z możliwościami amerykańskich grup uderzeniowych wyposażonych w lotniskowce :). Jak widać wystarczyło zestrzelić jeden samolot aby obalić wielkomocarstwowy wizerunek Rosji. W naszym kraju niestety nie brakuje pożytecznych idiotów, głównie prawaków, dla których Putin jest wzorcem, i którzy wciąż wierzą w potęgę Rosji. Rosja powinna zabrać te kilka zabawek i te śmieszne małe bombki choinkowe podwieszane pod ich su-34. Idą święta, ale ich nie obchodzi się raczej na Bliskim Wschodzie.

  1. er

   A ruskie ich atomem

  2. Alexis

   Tak tak, amerykańska "potęga" zaplanowała walkę z ISIS na 50 lat stwierdził rok temu Pentagon. Takie są możliwości papierowej, filmowej ameryki że dobrze radzi sobie z walką z kosmitami, ale z chłopkami w sandałach uzbrojonymi w kilka kałachów już przegrywają. A bateria S-400 może położyć te całe tureckie lotnictwo w 2 dni.

  3. dsl

   @lsd: Śmieszny to jest Erdogan, który porwał się na "heroiczny" akt zestrzelenia nie bronionego bombowca Su-24. Te 200 myśliwców Turcji może nawet nie zdążyć wystartować zanim tureckie bazy dostaną salwę z rakiet Kalibr-NK, S-400 i S-300. Irak zamknął niebo nad Kurdystanem, Iran zrobi to na każdą potrzebę Rosji, Turcja jest jak na patelni w zasięgu jednostek rosyjskich na Morzu Kaspijskim.

 18. fx

  Bla bla bla. Kolejna porcja PROPAGANDY bezradnej Rosji. Krążownik Moskwa jest już w tym rejonie więc nikt go nie przyśle a wzmocnienie bombowców eskortą nic nie da gdy ta przekroczy jak Su 24 przestrzeń powietrzną Turcji bo zaliczy glebę. Jeżeli ten krążownik ośmieli się uderzyć na lotnictwo Turcji w jej przestrzeni powietrznej to nadbrzeżne dywizjony rakietowe podobne do naszych zakotwiczą krążownik Moskwę na dnie bo będzie on w ich zasięgu. Ten Su 24 pokazał że Rosja nie walczy z ISIS tylko z Turkmenami,Kurdami,Chrześcijanami,Jazydami którzy są w koalicji z Wolną Armią Syrii przeciw ludobójcy Assadowi.

  1. Boruta

   Bredzisz. Rosja nie walczy ani z Kurdami, ani z Jazydami.

  2. jacky

   Dokladnie .Dzisiaj okrety to jeden wielki i prosty cel .Latwy do zniszczenia z setek kilometorow jedna rakieta.

  3. kafir

   Jazydzi przeciwko Assadowi? LOL.

 19. zenon

  Uważać to muszą Turki, żeby ich Putin nie zamienił w kupę radioaktywnego popiołu. olo Dzisiaj, 25 Listopada, 14:24 Turcja ma SATELITY to niech ruskie uważają aby nie stracić więcej złomu.

 20. Jacky

  Obstawiam ze zwykli wojskowi beda chcieli sie zemsic. Jest duze prawdopodobienstwo kolejnych incydentow .

 21. Jacky

  Rosja niedlugo skluci sie ze wszystkimi normalnymi krajami. Jedynie z krajami 3 swiata bedzie miala dobre stosunki. Fakt jest faktem ze rosja juz przegrala ta inerwencja. Rurociag soutsteam juz legl w gruzach chyba na zawsze. Pamietam jak wszyscy byli pod wrazeniem jak Putin wszedl do Syri .Niektorzy nawet sie smiali ze wykiwal zachod. No i coz mamy po niespelna 2 miesiacach ? Asad sie wzmonil zajujac 0,4 prcenta terytorium ,a rosja zyskala kolejnego wroga Turcje . Ale i tak ruskie udaja ze tego nie widza. Aha i ciekawe jakie byly prognozy pogody na wczoraj w kremlowskich mediach :P

 22. Arszenik

  Rosjanie lubią ryzyko. Ciekawe co zrobią, jeśli Turcja zamknie Bosfor? Będą zaopatrywać swoją flotę via cieśnina Gibraltarska?

  1. kl

   hmm, otworzą sobie bosfor?

  2. Afgan

   Jest droga przez Morze Kaspijskie i później tereny Iranu i Iraku. Już wykorzystywana zresztą do dostarczania zaopatrzenia od dawna. Latają tam też Tu-22 i Tu-160 operujące bezpośrednio z Rosji. Poza tym w odwecie za blokadę Bosforu Rosja z Iranem mogą zamknąć cieśninę Ormuz i z Zatoki Perskiej nie wypłynie żaden tankowiec.

 23. tak tylko...

  Ja rozumiem, że jak zrywają kontakty wojskowe, to nie będą już przepływać przez Dardanele. Turcy powinni zamknąć dla nich te cieśniny. Putin tym razem chyba przeholował, nadstawił twarz i dostał z liścia.

  1. Boruta

   Może tak zapoznaj się z prawem międzynarodowym dotyczącym cieśnin?

 24. Afgan

  Ostatnio oberwało mi się na forum Defence24 od "ruskich trolli" za krytykę Turcji. Chciał bym coś w uproszczeniu wyjaśnić. Syryjski teatr działań to bezludna wyspa na której są 3 osoby........... Jest na niej zdezorientowany rozbitek, czyli zachodnia koalicja....... Jest też pospolity złodziej, czyli Asad i Rosja......... Jest również sadystyczny seryjny morderca z najgorszego koszmaru, czyli ISIS, Nusra i tzw. "umiarkowani islamiści", dodatkowo ten zwyrodnialec ma swojego wiernego agresywnego psa, który go zawsze strzeże i broni, jest nim tutaj Turcja. Teraz postawcie się na miejscu tego zdezorientowanego rozbitka i zdecydujcie komu warto zaufać aby przetrwać.

  1. ja

   mała poprawka. tzw. "umiarkowani rebelianci" są co najwyżej pospolitymi złodziejami a Assad to sadystyczny morderca od którego bomb beczkowych zginęło kilkadziesiąt tysięcy cywili. reszta może zostać . jest OK. każdy nie sobie odpowie.

  2. edi

   Turcja popiera nie ISIS tylko TURKMENÓW a których zamiast ISIS bombarduje bandycka Rosja. jak piszesz prawdę to pisz cała prawdę bo co robi Su 24 nad terytorium na którym nie ma ISIS tylko TURKMENI. A na twoje pytanie kogo poprzemy NIKOGO zaoramy wszystkich oprócz WOLNYCH SYRYJCZYKÓW,KURDÓW,JAZYDÓW,CHRZEŚCIJAN.

  3. Boruta

   Jest jeszcze anarchizujący rewolucjonista, czyli Kurdowie.

 25. dropik

  No to przekonamy sie wkrótce to warte su-30 i s-300. Polowanie na "indyki" rozpoczęte ;)

  1. olo

   Nie przekonamy się bo Rosja by je straciła :) Każdy atak na Turcję to atak na NATO a sama Turcja zmiotła by Rosjan z Syrii w parę godzin bo to 2 armia NATO i mają takie zabawki o których my Polska możemy na razie pomarzyć.

  2. MW80

   Nie będzie żadnego polowania. Te ruskie komunikaty są przeznaczone dla własnej opinii publicznej "teraz już żadnego naszego samolotu nie zestrzelą, bo się będą bali eskorty" i to wystarczy, żeby przeciętny rusek był znów dumny z "potęgi" swojego kraju. A tak naprawdę ruscy piloci będą teraz bardzo ostrożnie latać aby nie przekraczać granicy Turcji. Wszystko wróci do "normy" bo nikomu (ani ruskim ani turasom ani amerykańcom) nie zależy na eskalacji konfliktu (przynajmniej nie teraz).