Reklama

Siły zbrojne

"Elektroniczne" myśliwce na wschodniej flance NATO

EA-18G Growler
Autor. Staff Sgt. Chance Nardone/U.S. Air Force

W bazie lotniczej Spangdahlem stacjonuje obecnie sześć amerykańskich samolotów walki radioelektronicznej EA-18G Growler, należących do U.S. Navy. Po raz pierwszy Amerykanie wysłali na europejski teatr działań te wyspecjalizowane samoloty, których głównych zadaniem jest zakłócanie, wykrywanie i eliminacja obrony przeciwlotniczej przeciwnika.

Reklama

Czytaj też

Sześć samolotów EA-18G Growler należących do Electronic Attack Squadron (VAQ) 134 „Garudas", z Naval Air Station Whidbey Island w stanie Waszyngton, wylądowało w Niemczech 28 marca 2022 r. „Nie zostały tu rozmieszczone do użycia przeciwko siłom rosyjskim na Ukrainie" – podkreślił rzecznik prasowy Pentagonu John F. Kirby, wyjaśniając jednocześnie, że samoloty mają - „wzmocnić gotowość NATO w zakresie obrony zbiorowej i dalej zwiększać zdolności do integracji sił powietrznych z państwami sojuszniczymi i partnerskimi."

Reklama

Warto odnotować, że po raz pierwszy w historii samoloty EA-18G Growler goszczą w  Spangdahlem, gdzie już jest „niezły tłok". Oprócz standardowej obsady obecnie bazuje tam również 12 maszyny 5. generacji F-35A Lighting II z 34th Fighter Squadron oraz cztery tankowce KC-135 Stratotankers z 92nd Air Refueling Wing. Jednak to samoloty U.S. Navy są w tej masie najbardziej interesujące.

Boeing EA-18G Growler to samolot walki radioelektronicznej powstały na bazie wersji dwumiejscowej wielozadaniowego myśliwca F/A-18F Super Hornet, z którym ma ok. 90% wspólnych części. Najłatwiej odróżnić oba typy po końcówkach skrzydeł. Super Hornet posiada na końcach skrzydeł pylony dla pocisków powietrze-powietrze, natomiast Growler przenosi na nich zasobniki z antenami systemu walki elektronicznej AN/ALQ-218(V)2.

Reklama

Czytaj też

Maszyny EA-18G Growler to jedyny dedykowany samolot walki radioelektronicznej tej klasy, znajdujący się obecnie na wyposażeniu sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Może on zakłócać stacje radiolokacyjne pracujące w wielu pasmach, wykrywać je, identyfikować i niszczyć z wykorzystaniem m. in. pocisków AGM-88E AARGM. Co istotne, możliwości jego systemów walki radioelektronicznej przewyższają w pewnych aspektach sprzęt wykorzystywany na maszynach nowej generacji typu F-35, przez co może on stanowić dla nich istotne wsparcie. Dlatego przewiduje się równoległą eksploatację obu typów. Warto przy tym pamiętać, że EA-18G Growler to relatywne młody typ, który w US Navy maszyny tego typu zastąpił wycofane po 45 latach służby samoloty E/A-6B Prowler. Debiutem bojowym maszyn EA-18G Growler był udział w operacji Odyssey Dawn przeciwko rządzonej przez Kaddafiego Libii w 2011 roku.

Reklama

Komentarze (3)

  1. radioerewan

    W Spangdahlem nie ma standardowej obsady f16. Falcony poleciały do Rumunii.

  2. vivek

    Growler to koszt 76 mln USD Ale warto

    1. Valdore

      Vivek, tyle to kosztuje goły F-18E a nei EF-18G. Australia za 6 EF-18G zapłaciła w 2012r 1.5 mld usd. Wiec policz sobie;)

  3. Thorsten

    Mówiąc szczerze, to szkoda że Polskie Siły Lotnicze nie mają autonomicznych zdolności w tym zakresie. Bardzo by się przydały Growlery u nas w walce o dominację w powietrzu.

Reklama