Reklama

Siły zbrojne

Egipt kupuje rosyjską broń za 2 mld dolarów

Do Egiptu trafią między innymi samoloty MiG-29M2 - fot. Rostec
Do Egiptu trafią między innymi samoloty MiG-29M2 - fot. Rostec

Egipt podpisał pierwszy kontrakt na dostawy rosyjskiej broni o wartości 2 mld dolarów, finansowany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię Saudyjską. Będzie on opłacany w transzach związanych z realizowanymi dostawami, obejmującymi nowoczesne systemy uzbrojenia, samoloty i śmigłowce. 

O sfinalizowaniu umowy negocjowanej od połowy 2013 roku doniosły egipskie media. Jest to reakcja na wstrzymanie amerykańskiej pomocy wojskowej, a przede wszystkim dostaw zamówionych przez Kair śmigłowców AH-64D Apache i myśliwców F-16C Falcon. Zamiast nich Egipt zamówił w Rosji samoloty MiG-29M za pieniądze swoich sojuszników. 

Jest to jednoznaczny gest wobec amerykańskiej administracji i Kongresu. Wstrzymując pomoc i dostawy sprzętu dla egipskiej armii Amerykanie chcieli wpłynąć na nowy, wojskowy rząd który obalił poprzednie władze wywodzące się z Bractwa Muzułmańskiego. 

Z sytuacji umiejętnie skorzystali Rosjanie. Minister spraw zagranicznych Siegiej Ławrow i minister obrony Siergiej Szojgu odwiedzili Kair w listopadzie 2013 roku, proponując sprzedaż nowoczesnego sprzętu i modernizację posiadanych jeszcze przez Egipt postsowieckich systemów. Wśród oferowanych systemów znalazły się pociski przeciwpancerne Kornet-E, myśliwce MiG-29M/M2 oraz niesprecyzowane systemy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu.

Ogłoszony właśnie kontrakt może być jednym z wielu spośród przyszłych umów, finansowanych przez bogate kraje Zatoki Perskiej. Łączna wartość obiecanej pomocy to nawet 12 mld dolarów. 

Komentarze (14)

 1. lukas

  bez sensu ja na miejscu władz Egiptu zrobił bym zupełnie coś innego. Mianowicie wysłał ministra dyplomacji do Tel Aviwu , który by zapewnił władze izraelski o przyjażni egipsko izraelskiej wspólnej historii np. [wkład żydów w budowanie piramid] {: itp. i td potrzeby budowania przyszłości . Potem nieznani sprawcy oczywiście powiązani z bractwem muzumańskim zaatakowali by jakiś magazyn na Synaju w którym znajdowały by się stingery, igły S czy pociski kornet E oczywiście wszystko by zostało skradzione przez terrorystów powiązanych z alkaidą i bractwem muzumańskim - w sumie na jedno wychodzi. Po pewnym czasie w strefie gazy doszło by do ataków przy użyciu nowej broni na siły IDF były by ofiary ,zniszczone Merkavy zestrzelone Apache i Black Hawki . Był by to wielki cios w politykę USA oraz wizerunkowa klęska wspierania przez USA bractwa muzułmańskiego , mogło by się to skończyć poważnymi spięciami na linni Telaviw Waszyngton . Egipt przy aprobacie Izraela i całego świata uzyskał by legitymizacje swojej polityki

 2. alibaba

  UWAGA!!!!! Wszystkim tym którym sen z powiek spędza sprawa wyprodukowanych ( biedni jankesi stracili kasę ) a nie przekazanych Egiptowi F-16, którzy tak ochoczo widzieli by ich zakup jako super tania oferta polecam przekazanie notarialne 50% swoich dochodów i zrzeczenie się praw emerytalnych jak i wszystkich innych świadczeń.Wtedy może po 20 latach spłacicie jedną maszynę i będziecie mieć satysfakcję, a do puki tego nie zrobicie to przestańcie wypisywać takie banialuki bo Polska jest bankrutem i nawet na utrzymanie tego co jest nas nie stać.

  1. Viper

   I znowu zaczynasz jeczec . to forum dyskusyjne a nie miejsce do wyrzywania sie na innych bo ci sie F-16 niepodoba . zakup innych maszyn zwiekszyl by tylko koszty logistyki , szkolen i innych podobnych spraw . F-16 jest najtansza alternatywa . przestan obrzydzac ludziom to forum stary dziadu. polska niebedzie kupowac rosyjskiego sprzetu i tak z przyczyn politycznych jak i historycznych . to własnie przez lata dominacji ZSRR dzis mamy słabe panstwo i musimy nadrabiac braki . I niegadaj ze ktos nam zabronil kupowac sprzetu ofensywnego bo to smieszne jak i zekoma bron atomowa na wyposarzeniu naszej armii . jak cie tak boli ze ludzie interesuja sie uzbrojeniem zachodnim i czesto wola je od wschodniego to droga wolna do kraju gdzie kupuje sie tylko uzbrojenie rosyjskie . tam przyjma cie napewno

  2. Podpułkownik Wareda

   Do "alibaby"! Człowieku, uspokój się, weź jakieś leki na uspokojenie. Nie wiem, co Tobie spędza sen z oczu, my nie odczuwamy takiej reakcji organizmu. Przypominam Ci, że na forum dyskusyjnym, każdy internauta ma pełne prawo do wyrażania swoich poglądów i opinii. Możesz się z nimi zgadzać, lub nie. Twój wybór. Dlatego też, daruj sobie te swoje, nikomu niepotrzebne, rady, propozycje, apele i zalecenia. Przy okazji, zamiast tracić cenny czas na wypisywanie idiotyzmów na forum, to spróbuj przyswoić sobie, chociażby elementarne zasady pisowni języka polskiego. To powinno być dla Ciebie najważniejsze, a nie zarzucanie komentatorom, że "wypisują banialuki". Ze swej strony, zalecam odrobinę pokory, alibaba!

 3. Lewkon

  Finansowanie to nie darewizna tylko cos na zasadzie kredytu

 4. mw

  Trzeba się zakręcić za tymi F-16, Może uda nam się je przygarnąć. Podobno wszystkie 20 sztuk jest juz wyprodukowane. Amerykanie mieliby też okazję, żeby zrewanżować się Rosjanom.

  1. Eagle

   Ooo, a my nasze su-22 wyślemy za frajer egiptowi, w geście dobrej woli i jako fundament przyszłej współpracy - niech sobie z nich zrobią latające cele na przykład. A tak serio mówiąc, to jeśli faktycznie 20 z tych samolotów jest już wyprodukowanych to byłby to łakomy kąsek. Pod warunkiem, że są to samoloty identyczne, a nie wsteczne w porównaniu do naszych F-16 c/d bl.52+.

 5. kmq

  He He... za pieniądze ZEA i Saudów.... podobno sojuszników USA....

 6. Artreader

  Cóż... ,darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby!... ,zwłaszcza kiedy w karawanie braki i alternatywy nie widać!; Bardzo jest jednak ciekawe ,czy Rosjanie od Mikojana i Guriewicza ,będą potrafili lepiej zgłębić tajemnice logistyki serwisowej ,aniżeli Ci z IRKUTA ,którzy wprawdzie sprzedali do Indonezji Suchoje ,ale zapomnieli ,że trzeba dla nich stworzyć stosowne zaplecze techniczne!... Nie wszyscy bowiem ,potrafią serwisować swój sprzęt kanibalizując jego pozostałe elementy... ,albo technikami "podjajecznymi" zdobywać "klepane" zamienioki!... Jednym słowem w nieskończoność przekładać "graty" z prawa do lewa i na odwrót... jak u nas!; To techniki ,które Arabowie przyswoją dość szybko ,ale jak ktoś zetknął się z ich kulturą techniczną ,ten wie że później nic już nie będzie takie, jakim było na początku!...

 7. patriota

  Masakra jakaś. Niech jakiś ekspert po co Egipcjanie topią pieniądze kupując przestarzały sprzęt. Wcześniej-w latach 1980-1986-Chengdu J-7, czyli chińska kopia Mig-21, teraz Mig-29, którego czasy świetności dawno minęły. Zdecydowanie lepszy, przede wszystkim perspektywiczny, wybór to Su-27, lub Su-30.

  1. alibaba

   Poczytaj chłopie nt. Miga 29M to Ci się rozjaśni...

 8. Artwi

  Teraz Egipt powinien zerwać traktat z Camp David i przestać uznawać Izrael i zawarte z nim traktaty. Zgodnie z Traktatem z Camp David warunkiem Egiptu na dyplomatyczne uznanie Izraela i jego granic było JEDNAKOWE traktowanie USA pod względem pomocy finansowej i militarnej Egiptu i Izraela. Skoro USA złamały ten traktat, Egipt powinien zerwać stosunki dyplomatyczne z Izraelem. :)

  1. l4rsoN

   Myślę, że gdyby Egipt przestał uznawać izraelskie granice i podjął jakieś działania, to szybko by żałował kiedy Izrael by się zmobilizował i odpowiedział tym samym :))) szczególnie, że amerykańce na pewno w tej sytuacji stanęli by murem po stronie Izraela Z drugiej strony zobaczylibyśmy może starcia Abrams vs Abrams, co napewno byłoby interesujące w pewnym sensie

 9. plecak

  ciekawe co sie stanie z tymi F16?

  1. kupcy z hali mirowskiej

   powinniśmy wysłać do Egiptu (NIBY hulgardy...( ;)) ) Naszego Sikorskiego żeby się zorientował co do stanu technicznego tych F16 i mógłby sie troche potargować.... Na sprzęcie się zna (siedział już w F16! - wszyscy pamietamy(!)).

 10. WARS

  ...dobrze, ze USA nie zgodzilo sie sprzedac ... a Muzulmani ? Niech kupuja zlom, ktory "podziwialismy" w Iraku...glownie na fotkach gdy juz sie palil...

  1. Realista

   Kolejny znafca - w Iraku 90% sprzętu było 15-30 lat starsze niż sprzet koalicji - przykład? trzonem wojsk pancernych były T-54/55 i TYpe 59. T-72 , których było mało i w ubogiej wersji zostały zniszczone z POWIETRZA a nie w walkach pancernych. Najnowoczesniejszy sprzet typu samoloty MiG-25 i MiG-29 bez jednego wystrzalu uciekly do iranu

  2. ito

   Obejrzyj filmy z Iraku i sprzęt, który "już się pali"- toż to muzeum sprzętu jeszcze radzieckiego, mający bardzo mało lub zgoła nic wspólnego z tym, co teraz oferują Rosjanie. Poczytaj o sposobie użycia wojsk irackich i przyczynach ich błyskawicznej i totalnej klęski- przestarzały sprzęt jest tam na dość dalekim miejscu. A do tego pomyśl- czy aby na pewno najważniejsze jest zaawansowanie techniczne sprzętu czy sygnał dla Amerykanów: "nie jesteście jedyni". W tym rejonie to groźny sygnał.

  3. kędzior

   To co kupią będzie lepsze niż Su-22 które mają latać 3 lub 10 lat

 11. Qasimodo

  Brawa dla Rosjan, potrafia skorzystac z okazji, stawiam że w 2015 sprzdadza Egiptowi broni za kolejne 2-3mld dolarów. Inne kraje w regione również w najblizszym czasie beda sie zbroic i bedzie kolejna okazja do robienia interesow. Martwi mnie przyszłość tych maszyn które dla Egiptu juz wyprodukowano...czy aby nie usłyszymy o "przetargu na AH-64 dla polskiej armii" i o fantastycznej ofercie na zakup dodatkowych F-16 ot w zastępstwie SU-22?

 12. Abello

  Egipt musiał dostać jakieś wsparcie, być może wywiadowcze przy okazji tej wiosny ludów u nich i planów Bractwa Muzułmańskiego, które ostatecznie zostało usunięte. Ta decycja o kupnie rosyjskiego sprzętu nie jest przeciez przypadkowa, skoro to Stany ich finansują.

 13. JanKS

  Niedobrze, że arabskie pieniądze zasilą przemysł zbrojeniowy Rosji - szkoda że nie polski, albo chociaż ukraiński (lub bułgarski, włoski, francuski, niemiecki, szwedzki....). Może i jest oczywiste dla wielu, że o sile militarnej - w tym odstraszania - decyduje przewaga technologiczna, ale pewnie niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że o przewadze technologicznej w coraz większym stopniu decydują pieniądze: ile badan i testów można sfinansować. Oczywiście potem pieniądze decydują ile nowszego (czyli lepszego) uzbrojenia można kupić.....

 14. qwerty

  Taki biedny ten Egipt a tu proszę: 2mld USD na uzbrojenie lekką ręką. I co na to misje humanitarne?