Siły zbrojne
Dziewięć podmiotów w dialogu na Narew
Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że do dialogu technicznego w zakresie pozyskania systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego krótkiego Narew zasięgu zakwalifikowało się dziewięć podmiotów, w tym Polska Grupa Zbrojeniowa.
W wymaganym terminie do procedury zgłosiło się 13 podmiotów. Po analizie otrzymanych zgłoszeń do uczestnictwa w dialogu zakwalifikowano dziewięć przedsiębiorstw - podaje Inspektorat Uzbrojenia.
Według kolejności zgłoszeń do procedury zakwalifikowane zostały:
1. Diehl BGT Defence.
2. MBDA France.
3. IAI Systems Missiles And Space Group Israel Aerospace Industries Ltd.
4. Kongsberg Defence & Aerospace AS.
5. MEADS International Inc.
6. Rafael Advanced Defense Systems Ltd.
7. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.
8. Thales Polska Sp. z o.o.
9. Aselsan.
Dialog techniczny ma być prowadzony w dniach od 12 stycznia do 12 marca 2015 roku.
Wcześniej informowano, że rozpoczęcie postępowania na pozyskanie systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew planowane jest na 2016 rok. Zestawy tego typu mają być zdolne do rażenia przede wszystkim samolotów, śmigłowców, bsl i pocisków manewrujących, na odległościach do 25 km. Mają zastąpić m.in. zmodernizowane systemy Kub i Osa.
Zgodnie z aktualnym dokumentem wyznaczającym przebieg procesu modernizacji technicznej "Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych w latach 2013-22" Wojsko Polskie ma otrzymać do 2022 roku 19 baterii Narew.
MenVis
Smutne to a programu państwowego naszej błyskawicy jak nie było tak nie ma. Szkoda że puki są ludzie w zakładach, uczelniach którzy rozwijali groma , pioruna nie mają co robić ehhhhh. U nas nawet najmniejsze rakiety kupuję się w Bułgarii za 100 zamiast przyznać grant na produkcję w Polsce . Kiedyś klepalismy te rakiety po kilkadziesiąt tysięcy rocznie. Gadać się nawet nie chce ehhhh
MenVis
Smutne to a programu państwowego naszej błyskawicy jak nie było tak nie ma. Szkoda że puki są ludzie w zakładach, uczelniach którzy rozwijali groma , pioruna nie mają co robić ehhhhh. U nas nawet najmniejsze rakiety kupuję się w Bułgarii za 100 zamiast przyznać grant na produkcję w Polsce . Kiedyś klepalismy te rakiety po kilkadziesiąt tysięcy rocznie. Gadać się nawet nie chce ehhhh
bubu
a czyje oferty się nie dostały ?
bubu
a czyje oferty się nie dostały ?
LIczę tylko na siebie
Moim zdaniem trochę już za późno... Przykro to mówić ale niestety "Mądry Polak po szkodzie" - znowu :(
prorok
Wynika wiec według prostych obliczeń ze przy dziewiętnastu bateriach bedzie 304 pociski krótkiego zasięgu w jednorazowym użyciu + 48 pocisków NSM w jednym uderzeniu w dwóch dywizjonach + 128 rakiet średniego zasięgu w ośmiu bateriach jednorazowe uderzenie + 200 rakiet bardzo krótkiego zasięgu grom na pojazdach Poprad i ręczne wyrzutnie OPL .Co daje około 680 pocisków rakietowych różnego zasięgu w pojedynczym uderzeniu defensywno-ofensywnym a i jeszcze JASSM + 40 szt co daje ponad 700 sztuk
miki
Działać Panowie, działać-zegar tyka..........całe szczęście że jest poduszka powietrzna w postaci Ukrainy bo inaczej byłoby źle z nami. Ja sugerowałbym wojskowym zanim rozpoczną cokolwiek robić codziennie rano dawać odprawy coś w stylu -NATO nie wiadomo jak zadziała, wojska wroga mogą w ciągu 48 godzin przekroczyć granicę, wasze rodziny mogą stracić życie........ może wówczas taki dialog techniczny mógły trwać nie 2 miechy ,a 2 tygodnie na przykład! bez popijania kawy i zajadania się ciasteczkami,start nie o 9 tylko o 6 rano, koniec nie o 15 a o 22! Czy nasza społeczność pamięta jeszcze coś takiego jak racja stanu?Wesołych Świąt! Zawsze ale to zawsze wspominajcie bohaterów którzy ginęli za naszą wolną ojczyznę, nie zmarnujcie szansy jaką mamy!
nrp47
@ Sum, przepraszam ze nie pod komentarzem ale nie działał mi przycisk. W odpowiedzi chciałem podać informacje co do ilości "Czy nie idzie to czasem w setki sztuk baterii?" Najczęściej jedna bateria startowa obrony plot. składa się z 2 plutonów startowych, w każdym po 1 stacji naprowadzania i śledzenia i po 2 wyrzutnie. Przeciętnie każda wyrzutnia rakiet małego zasięgu ma od 3 do 4 rakiet gotowych do startu. Daje to 3(4)*2*2=12(16) rakiet gotowych do startu na 4 wyrzutniach i 2 stacje naprowadzające. Po wystrzeleniu, rakiet można załadować na wyrzutnie nowe, dotychczas ukryte w pobliżu. W każdej baterii startowej jest także pluton obsł. tech. i drużyna dowodzenia. Co zaś się tyczy przetrwania jednostek na polu walki? Mówi się, że w razie wybuchu wojny przeciwlotnikom zostały 2 minuty życia. Zestawy obrony plot. są pierwszymi celami ataku nieprzyjacielskich myśliwców a także grup specjalnych, które przeniknęły na nasze terytorium wcześniej, zlokalizowały punkty obrony plot., przekazały te dane wyżej lub pozostały na miejscu żeby oświetlać cele bądź likwidować załogi samodzielnie. Biorąc pod uwagę tylko myśliwce trzeba pamiętać, że: do każdego celu, tj. samolotu nieprzyjaciela strzela się 2 rakietami niemal jednocześnie, więc bateria rozproszona na swoim obszarze odpowiedzialności może strącić w chwili zmasowanego i koordynowanego ataku 6(8) celów. Natomiast każdy z tych 6(8) samolotów może zrzucić powiedzmy 6(8)*4 rakiety przeciwradiolokacyjne = 24(32). Podzielmy tę liczbę na 2 rakiety na cel co daje 12(16) celów. Teraz już widać dlaczego 2 minuty. Oczywiście każda ze stron może nie trafić, bądź nie wykryć przeciwnika ale wyjątki potwierdzają regułę.
Mike35
Ten wymóg zasięgu "do 25 km", jest dla mnie bezsensu. Lepiej by brzmiało coś w stylu "powyżej 20 km, preferowany 25+" i jakiś sensowny wymóg co do masy i gabarytów. Żeby nie było ofert typu: zasięg np 40km ale rakieta to wielki i ciężki kloc.
Antonlraf
PZG ma rakietę o takim zasięgu. TO Feniks 122mm zasięg +40 km brakuje tylko głowicy i sterów .
rcicho
A PGZ to z jaką rakietą plot startuje? Jakby im się udało kupić licencje na ciekawy produkt to jak najbardziej bo z rodzimych rakiet to nic nie ma o zasięgu 20-30km. A tak poza tym to najważniejszy przetarg zbrojeniowy od czasu F-16 i podstawa obrony plot. Wybór oferentów w przeciwieństwie do programu Wisła ogromny i różnorodny. Jest na prawdę w czym wybrać. Dobrze by było jak już pisałem kupić licencję, wprowadzić do uzbrojenia i cały czas udoskonalać produkt tak aby za jakies 10 lat mieć już całkiem polską rakietę plot o zasięgu ok 30km a może i trochę więcej.
komentator
Dialogi techniczne... jak to widzę to mnie coś strzela. Dłużej, niech zwlekają dłużej...
Firefly
Doskonale, im więcej tym lepiej! Trzymam kciuki za NASAMS II i za MEADS.
Sum
Ile baterii planowanych jest w użytkowaniu systemu Wisła i Narew? Czy system Narew będzie w stanie bronić się także przed atakiem z powietrza skoncentrowanym właśnie bezpośrednio przeciwko tym bateriom? Pytam ze względu na to, że któryś z proponowanych nam systemów pod Wisłę potrzebuje w takiej sytuacji bezpośredniego wsparcia dodatkowych jednostek, a to kompletny bezsens. Dodatkowo pytanie do kogoś obeznanego w temacie; skoro rosyjskie rakiety manewrujące potrafią zmieniać bez jakiegokolwiek problemu cel to czy mogłoby spowodować to próbę ataku na dany obszar z zaskoczenia w taki sposób: Rakieta leci do punktu C, następnie zmienia się jej trajektorię lotu na punkt B oddalonego w prostej linii na zachód po czym następuje kolejna korekta i rakieta leci do punktu A wysuniętego głęboko na północ od obu tych obszarów co w następstwie owocuje zaatakowaniem np. bazy wojskowej od tyłu? Podsumowywując czy obecne systemy potrafią obronić obszar przed tak zaplanowanym atakiem? I ile baterii krótkiego i średniego zasięgu powinno być na naszym wyposażeniu żeby moc bronić cały obszar kraju nawet w wypadku ataku skoncentrowanego z wielka ilością rakiet w jeden punkt? Czy nie idzie to czasem w setki sztuk baterii?
Janusz
Rozpoczęcie postępowania na pozyskanie systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew dopiero w 2016 ? Komu zależy na maksymalnym wydłużeniu negocjacji ? Kto zapłaci za niekończące się narady i negocjacje ? Nigdzie na świecie to tak nie trwa długo. Polskie firmy, partnerzy w projekcie mogą wcześniej zbankrutować.