Siły zbrojne

Druga eskadra izraelskich F-35

Fot. Major Ofer/Israeli Air Force
Fot. Major Ofer/Israeli Air Force

Jak poinformowały izraelskie siły powietrzne, po sześciu miesiącach intensywnych przygotowań kolejna eskadra myśliwska uzbrojona w nowe maszyny wielozadaniowe F-35I Adir osiągnęła gotowość bojową. Jest nią  116. Eskadra "Lwy Południa", która stacjonuje w bazie lotniczej Nevatim na pustyni Negew i wcześniej eksploatowała dotąd stare myśliwce wielozadaniowe F-16A/B.

Dotąd maszyn F-35I używała operacyjnie tylko 140. Eskadra "Złoty Orzeł", która również stacjonuje w bazie Nevatim. Dzięki temu wszystkie obecnie używane Adiry znajdują się w jednej lokalizacji, co z pewnością ułatwiło szkolenie i certyfikację.

Osiągnięcie gotowości przez "Lwy Południa" wymagało jedynie pół roku intensywnych szkoleń i ćwiczeń według różnych wymagających scenariuszy, aby przygotować się do ostatecznego sprawdzianu gotowości bojowej. W ramach finalnego testu piloci musieli zmierzyć się z trwającymi trzy doby działaniami operacyjnymi o dużej intensywności, w tym symulowaną walką powietrzną.

Równocześnie 4 sierpnia br. kolejne cztery egzemplarze F-35I Adir zostały przekazane do bazy lotniczej Nevatim i najprawdopodobniej trafią do Centrum Prób Lotniczych IAF Manat w bazie lotniczej Tel Nof. W ubiegłym tygodniu izraelskie F-35 z 140. Eskadry wzięły udział we wspólnych ćwiczeniach ze swoimi odpowiednikami z 421. Ekspedycyjnej Eskadry Myśliwskiej USAF nad południowym Izraelem.

W maju br. Siły Obronne Izraela (IDF) podjęły ostateczną decyzję o likwidacji 117. Eskadry Sił Powietrznych, uzbrojonej w myśliwce wielozadaniowe F-16C "Barak". Krok ten stanowi część wieloletniego programu modernizacji technicznej pk. "Momentum" w celu zwiększenia wewnętrznej wydajności i ograniczenia liczby eksploatowanych obecnie starszych systemów uzbrojenia, a także pozyskania i wdrożenia nowych. Uwolniona w ten sposób infrastruktura, personel i środki mają zostać wykorzystane przy realizowanym obecnie programie wdrażania do służby liniowej nowego myśliwca wielozadaniowego 5. generacji F-35I "Adir".

Jak dotąd Izrael zamówił łącznie 50 egzemplarzy F-35I "Adir", z których ponad 1/3 miała już zostać dostarczona i pełni już służbę liniową w 140. Eskadrze Izraelskich Sił Powietrznych. Docelowo Izrael chce pozyskać od 4 do 5 eskadr lotnictwa taktycznego wyposażonych w 75 maszyn 5. generacji. Prawdopodobnie część z kolejnych potencjalnych 25 maszyn może występować w wariancie F-35B, czyli skróconego startu i pionowego lądowania. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.