Reklama

Siły zbrojne

Demonstracja siły - poligon Seungjin, Republika Korei [FOTO]

Autor. Damian Ratka

Dnia 15.06.2023, redakcja Defence24 obserwowała ćwiczenia wojskowe Armii Republiki Korei na poligonie artyleryjskim Seungjin na północny wschód od Seulu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wypadałoby wpierw może omówić, czym są te ćwiczenia wojskowe, albowiem faktycznie z punktu widzenia tego jak wyglądają, nie są to typowe ćwiczenia wojskowe. Zasadniczym celem jest tzw. "show of force" czyli po prostu pokaz siły, mający odstraszać przede wszystkim główne zagrożenie dla Republiki Korei jakim jest północny sąsiad, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna.

Czołg podstawowy K2.
Autor. Damian Ratka
Armatohaubica samobieżna K9A1.
Autor. Damian Ratka
Bojowy wóz piechoty K21.
Autor. Damian Ratka
Bojowy wóz piechoty K21.
Autor. Damian Ratka
Kołowy transporter opancerzony K808.
Autor. Damian Ratka
Bojowy wóz piechoty AS21 Redback.
Autor. Damian Ratka
Bojowy wóz piechoty AS21 Redback.
Autor. Damian Ratka
Czołg saperski K600.
Autor. Damian Ratka
Czołg saperski K600.
Autor. Damian Ratka

Drugim elementem szkolenia jest ćwiczenie odpowiedniej koordynacji prowadzenia ognia przez różnego typu platformy lądowe i powietrzne, w tym zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Dodatkowymi elementami szkolenia są oczywiście ćwiczenia w prowadzeniu celnego ognia, ćwiczenie procedur oraz pokonywania przeszkód inżynieryjnych jak pola minowe.

Reklama

Czytaj też

Kolejnym, nie mniej ważnym aspektem jest to, że na tego typu ćwiczenia, po rejestracji mogą przybyć zwykli obywatele. Jest to zatem również pokaz armii dla społeczeństwa, który ma pokazać podatnikom na jakie inwestycje w siłach zbrojnych idą pieniądze z ich podatków oraz ma zacieśniać relacje między obywatelami a siłami zbrojnymi.

Samobieżny rakietowy zestaw przeciwlotniczy K-SAM.
Autor. Damian Ratka
Samobieżny artyleryjski zestaw przeciwlotniczy KW2.
Autor. Damian Ratka
Samobieżny moździerz kaliber 120 mm KM120.
Autor. Damian Ratka
Samobieżny radar dla systemu obrony przeciwlotniczej KM-SAM.
Autor. Damian Ratka
Amerykański samobieżny radar artyleryjski AN/TPQ-53, na drugim planie koreański odpowiednik oznaczony TPQ-74K.
Autor. Damian Ratka
Armatohaubica samobieżna K105A1.
Autor. Damian Ratka
Wyrzutnia kierowanych pocisków rakietowych kaliber 70 mm.
Autor. Damian Ratka
Śmigłowiec uderzeniowy AH-64E.
Autor. Damian Ratka
Lekki wielozadaniowy samochód terenowy K151 z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Raybolt.
Autor. Damian Ratka
Samochód K151, w tle wyrzutnia systemu obrony przeciwlotniczej KM-SAM a za nią wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa K239.
Autor. Damian Ratka

Co do samych ćwiczeń, udział w nich brały następujące typy sprzętu wojskowego znajdującego się zarówno na wyposażeniu sił zbrojnych Republiki Korei i sił zbrojnych USA, jeżeli chodzi o platformy lądowe były to kołowe transportery opancerzone K808 i Stryker, amfibijne transportery opancerzone KAAVP7A1, bojowe wozy piechoty K21, artyleryjsko-rakietowy wozy obrony przeciwlotniczej K30, kołowy artyleryjski wóz obrony przeciwlotniczej KW2, czołgi podstawowe K2, armato haubice samobieżne K9A1 kaliber 155 mm, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe K136A1 kaliber 130/131 mm oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe M270A1 MLRS kaliber 227 mm a także czołgi saperskie K600, pojazdy saperskie KM9 i różnego typu systemy bezzałogowe.

Czytaj też

Na wystawie statycznej oprócz wymienionego wcześniej sprzętu, znajdowały się również wielozadaniowe samochody terenowe 4x4 K151, wielprowadnicowa wyrzutnia rakietowa K239 Chunmoo, ciężki bojowy wóz piechoty AS21 Redback, 105 mm armato haubica samobieżna K105A1, oraz rakietowe wozy obrony przeciwlotniczej K-SAM Chunma, oraz KM-SAM Cheolmae-2.

Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka
Autor. Damian Ratka

Jeżeli chodzi o platformy powietrzne, pojawiły się śmigłowce uderzeniowe AH-1F/S oraz AH-64E oraz śmigłowce transportowe KUH-1 Surion, CH-47D/DLR oraz UH-60P, zaprezentowano również wielozadaniowe samoloty bojowe F-15K, KF-16C/D/V, F-35A, samolot rozpoznania radarowego E-737. W ćwiczeniach udział wzięły również samoloty uderzeniowe A-10C będące na wyposażeniu USAF, które ostrzelały cele za pomocą 8 lufowych armat napędowych GAU-8/A kaliber 30 mm.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

 1. Książę niosący na plecach białego konia

  Obecnie wzrost gospodarczy Korei i rozwój firm zbrojeniowych opiera się na konserwatywnej ideologii liberalnej demokracji. Południowokoreańscy politycy o lewicowych poglądach pozostali lojalni wobec ideologii komunistycznej i hamowali wzrost gospodarczy i przemysł obronny Korei. W Korei Południowej, jeśli rzucasz kamieniami i koktajlami Mołotowa w policję, apelujesz o antyamerykanizm i antyjaponię oraz najeżdżasz więzienia, zostaniesz wybrany na członka Zgromadzenia Narodowego i burmistrza. Całowanie pośladków KPCh i Korei Północnej uczyni z ciebie bohatera.Nadal nie znasz Korei. Ponad 40% mieszkańców Korei Południowej ma skłonność do komunistycznej lewicy.

 2. Chyżwar

  I pomyśleć, że nie tak dawno jeszcze Republika Korei miała nawet nieco gorzej niż my. Dziś możemy im tylko pozazdrościć. Koreańczycy to mądry naród, wybierający takich polityków, dla których koreańska racja stanu zawsze jest na pierwszym miejscu. Szkoda, że o Polakach nie można tego samego powiedzieć.

  1. rwd

   Przewałki na grube mln. umoczeni w korupcji politycy i największe firmy, skazywani za korupcję premierzy i prezydenci, kryzysy i afery finansowe przy których nasze problemy są niczym dziecinne zabawy w porównaniu z koreańskimi skandalami. To jest też Korea Pd. mniej znana ale równie prawdziwa. Piszesz o politykach, dla których "koreańska racja stanu zawsze jest na pierwszym miejscu" chyba tylko po to, by udowodnić, że o Korei nie masz zielonego pojęcia. A wystarczy sprawdzić w internecie. Nie dawno skazali tam prezydent na 20 lat więzienia i bynajmniej nie za to, że rację stanu zawsze miała na pierwszym miejscu. Korea jest krajem przeżartym przez korupcję, protekcjonizm i patologiczne układy, które od lat toleruje "mądry naród".

  2. Chyżwar

   @rwd Sam nie masz pojęcia o czym piszesz. Jednym z państw, w którym wsadza się do ciupy polityków jest USA. Fakt, że oszczędza się prezydentów ale innych stosunkowo często się wsadza. Czyli w tym państwie działa zasada Monteskiusza. Republikę Korei byłeś łaskawy sam opisać. Założenie Monteskiusza działa tam jeszcze bardziej. Teraz zapytam. Czy w Polsce jakiś polityk, który kolaboruje z ruskimi albo z Niemcami trafił tam, gdzie powinno być jego miejsce? Otóż żaden tam nie trafił. Nie ruszono nawet tych jegomości z PRLu, którzy byli jawnymi zdrajcami. Niektórzy z nich do dziś zresztą brylują na salonach. Ilu trafiło do pudła za to, że kradli? Otóż bardzo nieliczni. Jaki wniosek? Polskie pseudo elity uważają, że Monteskio, który wymyślił trójpodział władzy jest zbędny bo im nie służy.

  3. DRB

   Niestety masz rację - u nas, jak od XVII w., stale do władzy garną się targowiczanie, kiedyś służyli Prusom, Rosji, teraz podobie najważniejszy jest dla nich Berlin czy Bruksela, a ruskich agentach nie wspomnę, bo pewnie jest ich dużo, skoro taki strach padł jak powstała komisja. Inna sprawa, że nie may mężów stanu z prawdziwego zdarzenia a polityków, którzy zamiast kierować się zimną racją stanu, dają się prowadzić emocjom i w dyplomacji sobie zupełnie nie radzą - bo uważają, że racja moralna jest najważniejsza.

 3. Cyber Will

  @ K Mówiąc o mediach mam na mysli 1. ODPOWIEDZIALNOŚĆ za słowo czyli nie jakis nakaz sądowy sprostowania kłamstwa tylko miliionowe kary 2. zakaz działalnosci OBCYCH mediów na terenie Polski (i w drugą stronę tj. Polacy nie powinni wykupować mediów w Niemczech czy USA). Informacja we współczesnym Świecie jest BRONIĄ i tak jak obce wojska nie mogą ot tak wkraczać do Polski to samo powinno dotyczyć obcych partii, NGO-sów czy mediów. PLURALIZM i WOLNOŚĆ słowa (krytycznego) jak najbardziej tak ale w ramach dyskusji Polaków z Polakami. Tak sądy są teraz "niezawisłe" od demokratycznej kontroli czyli jak książęta w państwie feudalnym a co do finansów państwa to są w najlepszej kondycji od dekad (co potwierdzają DANE czy ratingi (S&P czy Fitch) a dodatkowa pożyczka na sprzęt wojskowy w pełni UZASADNIONA.

 4. Cyber Will

  Da się zbudować własny przemysł zbrojeniowy wysokiej klasy w 2 dekady. Warunek podstawowy to nie pozwalać na rozkradanie państwa i nie pozwalać by sąsiedzi ingerowali w nie swoje sprawy Niestety do tego potrzebna jest swiadomosc społeczeństwa i realna wiedza o STANIE PAŃSTWA a nie urojona rzeczywistosć serwowana przez obce media. Plus sądy broniące interesów pastwa, które reprezentują a nie obcych firm i państw. Zatem media i sądy są kluczem.

  1. majorkom

   Z tym rozkradaniem państwa to bym uważał. Akurat w Korei Południowej było bardzo wiele afer korupcyjnych. Sławne koreańskie czebole (wielkie firmy takie jak Daewoo, LG, Hyunday, Samsung) znane są z tego, że dawały łapówki politykom (także za granicą), zatrudniały polityków i ogólnie nie były wzorem uczciwości i przejrzystości. , Politycy koreańscy też nie są święci, a poprzednia prezydent Korei trafiła nawet na kilka lat do więzienia. To że Korea tak bardzo się rozwinęła wynika z WIELKIEJ pracowitości Koreańczyków i inwestowaniu w naukę i przemysł.

  2. MiP

   Da się o ile nie będzie się pompować miliardów na sprzęt bez żadnego transferu technologii z amerykańskiej półki jak to się dzieje teraz.......

  3. K.

   @Cyber Will . Czyli wypisz wymaluj Rosja , Białoruś i model docelowy obecnie rządzących . Nie dziękuję , wole wolne media które patrzą na ręce rządzącym bo nic tak nie demoralizuje jak władza absolutna , wolę niezawisłe sądy które ochronią interesy suwerena ( zgodnie z konstytucją my nim jesteśmy nie partia rządząca ) . Jaką masz wiedzę o stanie państwa ? Dług publiczny jest ukrywany , zapisy umów zbrojeniowych oczywiście też . Ile jeszcze mamy uzbrojenia ? Co zamierzamy jeszcze przekazać ? Co o tym wszystkim mówią media publiczne ? Są bezstronne ?

Reklama