Siły zbrojne

Defexpo: indyjskie działo samobieżne Arjun Catapult

Działo samobieżne Arjun Catapult - fot. Indian MoD
Działo samobieżne Arjun Catapult - fot. Indian MoD

Podczas trwających targów Defexpo 2014 w New Dehli zaprezentowano indyjskie działo samobieżne na podwoziu czołgu Arjun Mk. I które już niebawem ma wejść na uzbrojenie sił zbrojnych. Pojazd jest wyposażony w rosyjską armatę M46 kalibru 130 mm. 

Nowe działo samobieżne było testowane od 2012 roku i jak poinformowali przedstawiciele indyjskiej armii, pojazdy tego typu już niebawem trafią na uzbrojenie dwóch regimentów artylerii. Mają one zastąpić pojazdy bazujące na pochodzącym z lat 60 minionego wieku podwoziu czołgu Vijayanta (licencyjny Vickers Mk. I).

Pojazdy noszące nazwę "Arjun Catapult", gdyż rosyjskie działo M-46 nosi w indyjskiej armii nazwę "Katapulta". Pojazd posiada bardzo prostą budowę z nieruchomym, otwartym przedziałem artyleryjskim, wyposażone w boczne i przednie opancerzenie o niskim standardzie ochrony. Pojazd przewozi 30 pocisków kalibru 130mm, osiąga prędkość maksymalną 72 km/h i zasięg około 350 km. Masa całkowita to 44,5 tony. 

Całość jest rozwiązaniem mocno przestarzałym i sugeruje raczej doraźne rozwiązanie problemu niż przemyślane rozwiązanie perspektywiczne.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.