Reklama

Siły zbrojne

Czeskie Sokoły pomogą w akcjach medycznych

Fot. MO Republiki Czeskiej
Fot. MO Republiki Czeskiej

Czeskie śmigłowce wojskowe z 24. Bazy Lotnictwa Transportowego Praga-Kbely będą wykorzystywane do przewozu organów oraz pacjentów do transplantacji, jak również w celu transportu specjalistycznych zespołów medycznych. Ministrowie obrony Martin Stropnický i zdrowia Svatopluk Němeček podpisali odpowiednią umowę, umożliwiającą szerszą niż dotychczas współprace w tym zakresie. 

Porozumienie umożliwia wykorzystanie śmigłowców z 24. bazy lotniczej, przede wszystkim stacjonujących tam maszyn W-3 Sokół, do zadań lotniczego pogotowia ratunkowego, transportu organów do transplantacji oraz zespołów medycznych. Operacje tego typu są realizowane w różnym zakresie od 1998 roku, gdy ministerstwa obrony i zdrowia Republiki Czeskiej podpisały pierwszą tego typu umowę. Jest to działanie obopólnie korzystne, gdyż umożliwia dotarcie z pilną pomocą medyczną nawet do najbardziej oddalonych części kraju, a jednocześnie zapewnia pilotom wojskowym możliwość operowania w systemie alarmowym i lotów w różnych warunkach.

W ubiegłym roku w ramach tego typu misji ratowniczych czeskie śmigłowce wojskowe odbyły 548 lotów trwających łącznie 463 godziny. Do tego należy dodać 26 lotów z zespołami transplantacyjnymi o długości całkowitej 64 godzin. W warunkach alarmowych załogi są gotowe do startu w czasie poniżej 30 minut.

W bieżącym roku możliwości mają być rozszerzone o pediatryczy zespół interwencyjny ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation), czyli pozaustrojowego wspomagania oddychania z użyciem specjalnego sprzętu. ECMO pozwala podtrzymać funkcje życiowe pacjenta, podczas gdy nie działa układ płucno-sercowy, a więc nieskuteczne byłoby mechaniczne wspomaganie oddychania (np. respirator). Szczególnie ważna jest w takim wypadku szybkość transportu i czas rozpoczęcia akcji ratowniczej, zwłaszcza w przypadkach pediatrycznych. Dotąd zespoły ECMO działały z użyciem karetek, co znacząco ograniczało zasięg i wydłużało czas dotarcia do chorego. Szacowana częstotliwości interwencji zespołów z użyciem śmigłowców ECMO to 4-6 lotów rocznie.

Dla wojska jest to ektremalnie wartościowe doświadczenie praktyczne, które będzie przydatne nie tylko w transporcie medycznym naszych obywateli, ale również podczas transportu poważnie rannych żołnierzy w trakcie operacji międzynarodowych

Gen. Joseph Bečvář, szef sztabu czeskiej armii

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama